Mi ez a balhé az SZFE körül?
Valaki le tudná írni röviden és objektíven, hogy mi ez a hónapok óta tartó herce-hurca?
Először nem fordítottam rá nagy figyelmet, most meg már azt sem írja meg egyik cikk sem, hogy miért megy a tüntetés, csak hogy így az Odry színpad, úgy a kilakoltatás meg a wifi-zárolás...
"A mocskos f... tönkre akarja tenni" válaszokból nem kérek, mert ebből semmi érdemleges nem derül ki.
Röviden és elnagyolva:
A kormány új vezetőket jelölt ki az egyetem élére.
Az egyetem ezt nem fogadja el, hiszen nem vették figyelembe sem a dolgozók, sem a hallgatók jelöltjeit, ez pedig szerintük sérti az Alaptörvényt, amely kimondja az egyetemek autonómiáját.
Köszönöm a válaszaitokat. Igazatok van, később láttam, hogy csomó kérdés van erről, el is olvastam őket.
Nem mozgolódok ebben a kategóriában.
Nem tudom pontosan a telje történetet, de megpróbálom elmagyarázni.
A lényeg az annyi, hogy eddig az egyetemen a tanárok, hallgatók döntöttek arról, hogy mi hogy legyen az egyetemen, de a kormány az új tanév kezdetétől kinevezett 5 embert az egyetem élére, akik ezeket a döntéseket meghozzák, élükön Vidnyánszki Attilával. Ez nem tetszett az egyetem hallgatóinak és tanárainak, mert azt gondolták, hogy Vidnyánszki elveszi az egyetem demokráciáját és a szabad művészetet, mert például olyat mondott, hogy szeretne keresztény és nemzeti darabokat is. Ezért a hallgatók elkezdtek tünteni és nem engedték be Vidnyánszkit az egyetem területére, sok tanár felmondott. A tüntetések akadályozása miatt kapcsolták ki a netet.
A #8 nagyjából összefoglalta, kiegészíteném: a kormánynak oka van felügyelet alá vonni az egyetemet. Azt a pár 100 milliós költségvetési hiányt amit felhalmozott az egyetem eddigi vezetősége, ne felejtsük el. Annak oka van, valaki, valamikor olyan döntéseket hozott (esetleg lopott), amivel nem tartható az egyetem hosszú távú működése. Az biztos, hogy radikális pénzgazdálkodási reformra van szükség az SZFE-n. Viszont ennek nem kellene összefüggésben lennie az oktatás megváltoztatásával (reformnak nem nevezném). Tulajdonképpen mindkét oldalról provokáció történt, illetve történik, mindkét fél hibás a kialakult helyzet kapcsán. Ha az egyetem korábbi vezetőségének nincs félni valója (mutyizás, miegymás), nem mondanak le, és nem hagyják "cserben" (így ez sem igaz csak nem találtam jobb szót) a saját tanítványaikat.
Azt, hogy konkrétan forradalmat akarnak vagy valóban csak az egyetem autonómiájához ragaszkodnak, nem tudom eldönteni. Előbbihez kevesek lesznek, kevés a támogatottságuk, utóbbi esetben pedig meg lehetne vizsgálni az autonómia és az új vezetéssel működtetett egyetem kölcsönhatását, hogy valóban elveszne-e az autonómia. Nem hiszem, a többi egyetemen mondhatni működik ugyan úgy mint eddig. Sőt, a mutyi miatt ráfér a felsőoktatásra egy hasonló frissítés, magát az oktatást közvetlenül nem befolyásolja.
" Azt a pár 100 milliós költségvetési hiányt amit felhalmozott az egyetem eddigi vezetősége, ne felejtsük el"
Ezt egészítsük ki azzal,hogy a kancellár is komolyan részese, ezen felül az EMMI belsőellenőrzése is elmulasztotta kötelességét, ezek a személyek nem az SZFE belső köreiből érkeztek. Szóval milyen változás lesz? Ugyanazok nevezik ki az új embereket, akik a régieket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!