Ha az állami szférában dolgozó orvosok nem dolgozhatnak magánklinika, mi lesz azokkal, akik maganba szeretnek járni?
1-es, a kérdező egy most földobott új elképzelésről beszél.
A kormány azt akarja, hogy tilos legyen a TB-finanszírozott ellátásban dolgozó orvosnak magánpraxist is folytatnia.
Az egész akkora marhaság, hogy biztosan meg fog bukni.
Pl. a terhes nők lennének a legdühösebbek, ha nem tudnának terhesgondozásra az általuk választott maszek orvoshoz járni, akit felkérnek a szülésre is, és aki szabadnapján vagy otthonról éjjel is bejön, ha az a nő szülni kezd. Ha tehát a szülész-nőgyógyászok nem maszekolhatnának, akkor a terhesgondozásra random ellenszenves orvosokhoz járnának a nők, ill. a random ügyeletes orvosnál szülnének (kivéve, aki megdumálná az orvosával, hogy programozott császár legyen, és persze ezt honorálná is).
Aztán ott vannak a fogorvosok-szájsebészek. Mivel ez egy abszolút piacképes szakma, csak úgy lehet embert találni ezekre a helyekre, hogy ők délutánonként maszekolnak. Ha ezt megtiltanák nekik, akkor elmennének teljesen maszeknak. És ki maradna a kórházban, a szájsebészeti osztályon?????
Aztán ott vannak a hosszú várakozási idejű szakrendelések. Sokan nem akarnak 6-9 hónapot várni a bőrelváltozásukkal, a fájós derekukkal, az egyre kellemetlenebb vizelési problémájukkal, vagy éppen az andrológiai problémájukkal (vagyis, hogy nem esik teherbe az asszony, és nem benne, hanem valószínűleg a férfiban van a "hiba"). De kevés orvos fogja a teljes maszek életet választani, és ellátatlanul marad az a réteg, amelyik jelenleg maszek bőrgyógyászhoz, ortopédushoz, urológushoz, belgyógyászhoz, kardiológushoz, szemészhez stb. jár.
Tudod mi lenne belőle? A legsötétebb sundán-bundám maszekolás. A doktor megmondaná, hogy csütörtökön ügyeletes, jöjjenek be hozzá este 7-re. Ott, a kórház eszközeivel munkaidejében megvizsgálná, megkezelné a beteget és elrakná a zsebből zsebbe adott pénzt. Ehhez képest a maszek rendelés tiszta ügy volt jogilag és pénzügyileg. És minden orvos ezt csinálná. Akit utál a főnöke, azt megbuktatnák, pellengérre állítanák, elbocsátanák. A többiek meg csinálnák, lekenyereznék a főnököt, de egyúttal félnének is tőle, hisz napi szinten tilos dolgot művelnének. A főnök meg maharadzsa módjára viselkedne, hisz azt a kollégáját buktathatná le, akit csak akarna. Az orvostársadalom ezzel nem a tisztulás felé, hanem a feudális viszonyok újraépülése felé menne.
Ha ez a korlátozás csak a közalkalmazottakra vonatkozna, akkor mindenki szerződéssel dolgozna. Ha ezt mondjuk heti 10 órára korlátoznák, akkor egy orvos dolgozna 4 helyen szerződéssel, mindenütt heti 10 órában. Az ügyeleteket elképzelni sem tudom, hogyan szerveznék meg.
Akinek az elméjében ez fölmerült, annak fogalma sincs az egészségügy működéséről.
Remélhetőleg lesz kiskapu, pl csak a kezdő orvosnak nem lehet magánpraxisa egy-két évig. Ráadásul sok esetben az állami rendelőben ugyanarra a betegségre nem kapsz gyógyszert (talán azért mert x főig lehet egy nap felírni receptet) viszont a magánrendelőben furcsa módon kapsz.
Az is lehet hogy elszállnak az árak a magánszférában, pedig szükség van rá, mert egy bizonyos összegig, aki dolgozik és nem issza el a jövedelmét, az igénybe tud venni egy szemészetet, egy bőrgyógyászt vagy terhesgondozást.
Utánaolvastam, tényleg lesz kiskapu: csak külön engedéllyel lehet majd magánpraxist folytatni.
Hol itt a gond? Kérelmezi mindenki az engedélyt és meg is kapja.
A kormány meg adott a sz...nak egy pofont.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!