Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » 1918-19-ben miért nem akadályo...

1918-19-ben miért nem akadályozta meg valaki a nemzetvesztést?

Figyelt kérdés
Látták, hogy primitív, nemzetellenes bolondok szerzik meg a hatalmat, olyan prosztó, szánalmas emberek, mint Kun Béla és Károlyi. Azt is látták az értelmesebbek, hogy honvédő háború következik, és a veszettek helyett valakiknek fel kéne készülni rá, megszervezni a hadsereget. Le kellett volna vadászni Károlyiékat bármi áron. Törökországban egyből fellépett a nemzetvesztés ellen Atatürk. 48-ban, 56-ban is harcoltunk, csak 19-ben nem. Mire a komcsik megszerveztek egy sokkal gyengébb hadsereget, a románok már a Tiszánál jártak a Kárpátoktól indulva, majd hibát hibára halmoztak. Pedig Gömbös és a soproni hősök már jelentkeztek akkoriban, Horthy is feltűnt. Senkit sem érdekelt a haza sorsa?

2020. szept. 15. 13:54
1 2 3 4 5
 21/41 anonim ***** válasza:

#20

Kétlem, hogy erősebb lett volna a miénk a szomszédokénál. Abban a 4 éves háborúban minden fél kifáradt, az antant egyszerűen több forrást tudott mozgósítani a végén, mint a központi hatalmak-köztük mi-, ezért érvényesültek.

2020. szept. 15. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/41 anonim ***** válasza:
#21 Legalább 15 hadosztálynyi (200 ezer) katonát szerelt le Károlyi, amihez hozzá jöttek volna még Mackensen katonái is. A cseheknek alig volt katonájuk, az is silány (lásd északi hadjárat), a szerbek igazából kivéreztek, milliós veszteségük volt, az SzHSz-t csak ők akarták, még az olaszok is ellene voltak. Az osztrákok a Lajtabánságot sem tudták legyőzni. Az antant hagyta Oroszországot és Törökországot is igazából, nekik már nem számított hogy mi lesz a Lajtán túl.
2020. szept. 15. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/41 A kérdező kommentje:

Háború így is volt, ha eddig valakinek elkerülte a figyelmét. A magyarok valamennyire ráébredtek, hogy a létükért kell harcolniuk, de túl későn. Volt tehát "kedvük" a háborúhoz. Így az még tovább is tartott, sokkal nyomorultabb eredménnyel. Egyszerűbb lett volna idejében megállítani az ellenséget. De sosem jöttek rá igazán, hogy nem tárgyalással kell megnyerni ezt a háborút. Károlyit és Kunt is meglepték a hadmozdulatok, az ellenség követelései, azt hitték, tárgyalás lesz. A törökök ezzel szemben az elejétől harcoltak. A magyar vezetés nagyon dilettáns volt, egy háborúban tárgyalni akart, meg abban bízott, ha leszereli a hadsereget, akkor majd nem lesz háború. A kommunista vezetés is hibákat követett el. A magyarok csak a végén jöttek rá, mi a tét, de a kommunista vezetés, a sajtó miatt nem volt ideális a helyzet. Lehetett volna sejteni, hogy az Antant nem feltétlenül fog beavatkozni egy újabb háborúba.

A kedvről annyit, hogy a katonák érdeke lett volna a harc, ugyanis az ország így elszegényedett, sokuk szülőhelye is elveszett, a románok elloptak mindent. 600 ezren haltak meg az olasz fronton értelmetlenül, 4 évig harcoltak, hóban-fagyban, a lövészárokban, és most nem lett volna kedvük pár hétig harcolni és győzni? Továbbá az ellenségnek akkor miért volt "kedve"?

A törökök számára voltak előnyök és hátrányok a magyarokhoz képest, de összehasonlíthatatlanul rosszabb helyzetben voltak. Óriási Antant-haderő foglalta el Törökországot, sokkal fontosabb ország volt, hatalmas területekkel, sokkal később kezdett ellenállni, és maga a császár, a vezetés is az ellenség oldalán állt. Atatürk egy kis területről szervezkedett kezdetben. A mi hadseregünk sokkal erősebb lett volna az ellenségénél, hiába a több front, több fronton is lehet harcolni, a románok is épp ezt tették. Igazából amúgy is egy front volt lényeges, de még ott is a román haderő sokkal gyengébb volt a mienknél, a népessége eleve sokkal kisebb volt.

2020. szept. 15. 20:54
 24/41 anonim ***** válasza:
53%

#22

Ehhez már csak ennyit hozzáfűzésképp:

'Állítás:


Hiba volt a hadsereg gyors leszerelése.


Cáfolat:


A háborús vereséget szenvedett, megcsömörlött, fegyelmezetlen hadsereg gyors leszerelése szükségszerű volt. Viszont ezzel párhuzamosan egy új, ütőképes haderő felállítására tett kísérlet elmulasztása valóban hiba volt.


Bővebben:


A hadsereg gyors leszerelését több tényező tette szükségszerűvé. Egyrészt a hazatérő katonák békevágya, mely a négy évig tartó világháború után érthető volt (ne feledjük, hogy Károlyi pártja is a pacifizmus eszméjével tett szert népszerűségre). Másrészt Károlyiék attól is tartottak, hogy a hazaözönlő fegyelmezetlen katonákat nem tudják kézben tartani. Sok helyen a karhatalmi erők segítségével, tűzharcban kellett megfékezni a fosztogatni, rabolni kezdő katonákat. Harmadrészt külpolitikai tényezők is szerepet játszottak a leszerelésben. A Károlyi-kormány ezzel is bizonyítani akarta jószándékát az antant felé, de a belgrádi egyezmény is pontosan meghatározta, hogy milyen mértékben kell a magyar hadsereg létszámát lecsökkenteni. Viszont amit valóban hibának róhatunk fel a Károlyi-kormánynak, hogy a leszereléssel párhuzamosan elmulasztotta egy új, megbízható, ütőképes hadsereg felállítását, hiszen még a belgrádi egyezményben engedélyezett haderő megszervezéséhez is csak nagyon későn kezdett hozzá. Arról viszont ma is megoszlanak a vélemények, hogy ebben az időszakban, közvetlenül egy vesztes világháborút követően mennyire volt realitása egy új, ütőképes haderő megszervezésének.'


Forrás: tenyleg.com

2020. szept. 15. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/41 anonim ***** válasza:
35%
Mi persze könnyen okoskodunk úgy bő 100 év távlatából, mit kellett vagy lehetett volna csinálni 1918-19-ben vagy később... de lehet, mi-a mai ismereteinkkel- sem tudtunk volna többet kihozni az akkori politikai-katonai helyzetből.
2020. szept. 15. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/41 A kérdező kommentje:
A hadsereget nem szabad lett volna feloszlatni, fegyverben kellett volna tartani, hiszen egy új háború közeledett, mely létfontosságú volt, a szomszédaink el akarták szakítani az ország 70%-át. Az egyes fosztogatások nem lényeges események, az ellenséges haderők pedig hasonlóan megcsömörlöttek a háborúban. Óriási hiba volt tehát, rögtön az új frontokra kellett volna küldeni az egységeket. A nemzetiségi, ellenséges katonákat pedig elkülöníteni, megakadályozni az átállást, táborba zárni vagy kivégezni. Ezzel máris kiiktattuk volna a belső ellenség zömét. A Kárpátok szintén megfelelő védelmi vonal volt. Ha megnézzük, gyakorlatilag nincs szoros kapcsolat a világháború és Trianon között. Törökország is elvesztette az elsőt, majd a másodikat, a lokális háborút megnyerte, az Antant nem avatkozott igazán közbe. Annyi, hogy a nagyhatalmak támogatták erkölcsileg az ellenséget, küldtek egyes hadianyagokat is, és az ígéreteikre lehetett hivatkozni a győzelem után. De ebből pl. a törökök esetében nem sok valósult meg. Bár így is vesztettek területeket, mi nem vesztettünk volna, nekünk évezredes területeink voltak, a török birodalom azonban rengeteg megszállt területtel is bírt.
2020. szept. 15. 21:30
 27/41 anonim ***** válasza:
52%
Mondom, eredj vissza 1918-ba, ha ennyire biztos vagy magadban, aztán tartsd egyben a sereget.... bár ennek sikerességi aránya nagy valószínűséggel a 0 felé fog mutatni.
2020. szept. 15. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/41 A kérdező kommentje:
27, a románok, szerbek és csehek is egyben tudták tartani a hadseregüket, idegen területekért harcolva, messze hazájuktól.
2020. szept. 15. 21:45
 29/41 anonim ***** válasza:
0%
És ebből szerinted automatikusan következik, hogy a magyar fél is...
2020. szept. 15. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/41 A kérdező kommentje:

29, mivel az ellenséges államok is részt vettek a világháborúban, veszteségeket szenvedtek, stb., mindet le is győzték, igen. Szerbia romokban hevert, Románia már 2-3 évvel azelőtt kilépett a háborúból, Csehország is 4 évig harcolt. Addig 4 éven át teljesen értelmetlen, ködös célokért sikerült egyben tartani a hadsereget az olasz fronton.

Persze a döntő a Károlyi-félék bomlasztó propagandája volt, a hadseregellenességük, de hát épp ez a probléma, ami a kérdésben szerepel.

2020. szept. 15. 22:02
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!