Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » 1918-19-ben miért nem akadályo...

1918-19-ben miért nem akadályozta meg valaki a nemzetvesztést?

Figyelt kérdés
Látták, hogy primitív, nemzetellenes bolondok szerzik meg a hatalmat, olyan prosztó, szánalmas emberek, mint Kun Béla és Károlyi. Azt is látták az értelmesebbek, hogy honvédő háború következik, és a veszettek helyett valakiknek fel kéne készülni rá, megszervezni a hadsereget. Le kellett volna vadászni Károlyiékat bármi áron. Törökországban egyből fellépett a nemzetvesztés ellen Atatürk. 48-ban, 56-ban is harcoltunk, csak 19-ben nem. Mire a komcsik megszerveztek egy sokkal gyengébb hadsereget, a románok már a Tiszánál jártak a Kárpátoktól indulva, majd hibát hibára halmoztak. Pedig Gömbös és a soproni hősök már jelentkeztek akkoriban, Horthy is feltűnt. Senkit sem érdekelt a haza sorsa?

2020. szept. 15. 13:54
1 2 3 4 5
 11/41 anonim ***** válasza:
Még egy picikét szükség lesz a tanulásra. Fogalmak tisztázása, annak megértése például, hogy mekkora és milyen erejű hadsereg mekkorát képe legyőzni. Röviden, minden ismeretszerzést újra kéne kezdeni. Reménykedjünk, hogy sokadjára sikerül.
2020. szept. 15. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/41 A kérdező kommentje:
A török példa tökéletes, nagyon hasonló helyzet volt. A magyar hadsereg sokkal erősebb volt 18 végén, mint a román, és sokkal motiváltabb lett volna. Ahol volt ellenállást, azt a várost nem foglalták el a csehek, szerbek, osztrákok sem. Ez történt Törökországban is.
2020. szept. 15. 17:53
 13/41 anonim ***** válasza:

#12

'A török példa tökéletes, nagyon hasonló helyzet volt.'

Ezt csak TE szeretnéd úgy beállítani :)

'A magyar hadsereg sokkal erősebb volt 18 végén'

Ha visszarepülnél 1918 végére, szerintem csupa olyan bakával találkoznál, akiknek a tökük tele van a 4 évi folyamatos hadakozással és belefáradtak a harcokba-bár többüknél fosztogatásokra még futotta az erőből, szép kis tűzpárbajba bonyolódva a csendőrökkel.

Ilyen haderővel nagyon megnézném, hogyan viselsz hadat támadó erőkkel szemben.

2020. szept. 15. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/41 anonim ***** válasza:
"Egyébként is baromság, hogy az egyik oldal egyik birodalmának elnyomott felétől követelik területeinek 70%-át. Marhaság. Ennek nem sok köze volt a világháborús vereséghez." Ezt nem cáfolja senki. Ez még nem teszi lehetővé az ország számára az eredményes ellenállást. Szerinted ha az egész ország ellenállt volna akkor is tétlenül nézik a nagyhatalmak? Nem hiszem. Az a pár falu/város ami ellenállt meg nem ért meg még egy háborút nekik. De ha ennyire nem akarod elfogadni az érveket miért tetted fel a kérdést? Hidd el továbbra is hogy mindenki csak lusta meg hazaáruló volt, netán leszarta az egészet és nem pedig kb senkinek nem volt kedve/ereje harcolni, a morál a béka segge alatt volt. A készletek kimerültek, és egy többfrontos háborút semmiféleképpen nem zárhattunk volna eredménnyel.
2020. szept. 15. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/41 anonim ***** válasza:
0%
Azért nem akarja elfogadni, mert nincsenek érvek, se történelmi tények a válaszokban.
2020. szept. 15. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/41 A kérdező kommentje:

Ezek primitív, hazug érvek. A törökök megmutatták, hogy sikeresen lehetett harcolni, hogy egyáltalán nem avatkozott be az Antant, ők már alá is írták a békediktátumot, sokkal nehezebb helyzetben voltak nálunk. A török példa ugyanolyan, mint a miénk.

Az ellenségnek még kevésbé volt kedve háborúzni. Az ország ellenállt, háború volt már. Háború volt, mégsem szüntették meg az országot, mégsem avatkozott be az Antant (nem is tehette volna). A nagyhatalmak végignézték a török sikert is, és csapataik megfutamodását. Itt egy helyi háborúról volt szó, jól jött volna nekik ha a nem túl erős Magyarországot meggyengítik (ez nyilván eldöntötte a 2. vh-t is), de nem dőltek volna a kardjukba, ha nem így alakul, sőt még katonáik életét sem kockáztatták volna. Ha győzünk, megtarthatjuk a területeinket, ha nem, nem. Nem harcoltunk igazán, így veszítettünk.

Egyébként 48-ban ennél sokkal nehezebb helyzetből nyertünk volna, és 56-ban is felkeltünk reménytelen helyzetből. A hatalmas, Romániánál 10-szer nagyobb Olaszországgal is tartottuk a lépést sokáig (az OMM-mel együtt). Ez a háború egyébként jelentéktelen áldozatokat kívánt. 4000 katona esett el, a főbb csaták egy hónapig sem tartottak volna. Magyarországot kifosztották a románok, elvittek mindent, több 10 ezer vagonnyi árut, elvesztettük a bányákat, az erdőket, rengeteg nyersanyagot, megerőszakolták a nőket, megöltek 500-1000 civilt. A világháborúban 600 ezer ember halt meg a semmiért.

2020. szept. 15. 19:17
 17/41 A kérdező kommentje:
De itt nem az volt a kérdés, hogy Trianon megakadályozható volt-e. Nyilván az volt, ha egy falu elverte a teljes cseh haderőt.
2020. szept. 15. 19:18
 18/41 anonim ***** válasza:
0%

Kérdésedre a válasz mert nem volt kedve senkinek se? Egyszerűen nem akartak fellázadni és kirobbantani újabb háborút. Ennyi a lényeg.

A török példa egyébként azért nem jó, mert egyrészt a megszállt területeken nem is élt mondjuk görög, olasz vagy francia ezáltal kevesebb is volt a motiváció a részükről, míg mondjuk Erdélyben többségbe voltak a románok és ezt azért a nagyhatalmak is belátták h Törökországtól tényleg kvázi csak olyan területeket vennének ahol amihez a többi országnak semmi köze (kivéve az örmények, de azoknál rendeztek egy kis népirtást). Személy szerint én örülök annak h mi nem rendeztünk népirtást Erdélyben, mert akkor még1 szégyen folt lenne történelmünkben. Egy 40%-os kisebbség nem uralkodhatott a másik 60%-on.

Igazságtalanság Trianonban az volt h magyar többségű területek is elvesztek, illetve ami fáj h nagy részükről eltűnt a magyar mára.

2020. szept. 15. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/41 anonim ***** válasza:
28%

#16

'Természetesen nagyon is érthető, hogy az ellenállás nélküli önfeladással szemben a mégoly reménytelennek látszó küzdelem vállalásával érzelmileg könnyebben tudunk azonosulni. Mindazonáltal az értelem mást diktál. Nem véletlen, hogy a tudomány tekintélyes képviselői elutasították az összevetést a múltban, és elutasítják azt ma is. Gróf Teleki Pál, a neves földrajztudós (és tragikus sorsú politikus) szerint a "trianoni békediktátumot aláírtuk és ratifikáltuk, mert nem volt, mint a töröknek, kis-ázsiai sivatagunk, amely mögül, mint ők Sevres-i diktátumot, visszautasíthattuk volna." Így tehát már a földrajzi feltételekben mutatkozó különbség elegendő lenne a párhuzamba állítás ésszerűségével szemben. Kortárs történészeink ugyancsak elvetik az összehasonlítás értelmes voltát. Romsics ignác is egyetértőleg hivatkozik a grófra, mondván "az analógia a törökök Görögországgal szembeni kis-ázsiai sikerével (...) félrevezető, amint erre Teleki Pál már 1921-ben figyelmeztette délibábos álmokat szövögető honfitársait." De Ormos Mária szerint sem használható a török példa, mivel "Törökországban a nagy múltú és önálló hadsereg önmagából csinált államot, egyetlen kisállami ellenséggel állt szemben, a francia-angol antant vele szemben nem működött, és hatalmas szomszédjával, a Szovjetunióval ki tudott egyezni. Magyarországon e feltételek egyike sem állt fenn. Minden oldalról igénylők vették körül, és nem akadt nagyhatalom, amely érdekeinek támogatását fontosabbnak vélte volna az igénylők érdekeinek támogatásánál." Itt tehát már számos konkrét különbség is felsoroltatik, melyek fennállása miatt az egybevetés eleve lehetetlen. Következésképpen Magyarország számára a törökök útja nem járható.'

In: Pollmann Ferenc: Trianon felé, 107-108. old.

2020. szept. 15. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/41 anonim ***** válasza:
'21-ben már valóban nem volt járható a törökök útja, de 1918-19-ben még igen. Emlékeztető: a Lausanne-i békeszerződést '23-ban írták alá. Az oszmánok ugyanúgy lefeküdtek az antantnak, de Atatürkék a sajátos helyzetüknél fogva képesek voltak újjászervezni a hadseregüket. A 1918-19-ben a magyar vezetés lerombolta a szomszédainknál jóval erősebb hadseregünket, a kül- és belpolitikát. A következő vezetés felállított egy ütőképes hadsereget, ami képes lett volna egy előnyösebb békét kiharcolni, de az a vezetés azt is lerombolta. Utána jöttek Horthyék, akik már egy valóban vesztes ország élére kerültek, az ő esetükben már tényleg reménytelen volt a fegyveres ellenállás. De a kérdés is az 1918-19-es időszakra vonatkozik, amikor még megvolt az ország lehetősége a teljes terület megvédésére.
2020. szept. 15. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!