Jó vagy rossz, hogy az állam a lakossági állampapírok révén a lakosságtól akar hitelt felvenni extra magas kamatok árán is?
A lakossági tulajdonú állampapírok aránya 2010 óta az ötszörösére nőtt, így az EU-ban és az OECD országok között Magyarországon a legnagyobb a lakossági állampapírok aránya az államadósság finanszírozásában, kb. 30%.
Ezt viszont úgy érték el, hogy magas, 5% körüli hozamokat biztosít az állam a lakossági hitelezőknek, míg a piacon az intézményi befektetők 1-2% hozamért is finanszíroznák a magyar államot. Tehát a lakossági finanszírozás drágább forrásbevonást jelent, drágítja az államadósságkezelést, többletteher az államnak, költségvetésnek, ezért az ellenzéki oldalon sokan bírálják ezt a módszert.
Pozitív oldalon viszont azt szokták mondani, hogy csökkenti az ország sérülékenységét, javítja a válságállóságot és a lakosságnak fizetett kamatok itthon maradnak, jobban segítik az országot, mintha a külföldi bankoknak, intézményi befektetőknek fizetné a kamatokat az állam. A kettős kamatrendszer árnyoldala, hogy egyesek ügyeskedtek, visszaéltek a lakossági állampapírokkal lombardhitelek révén, másrészt viszont nem titkolt célja a kettős kamatrendszernek az is, hogy a lakossági magasabb kamatok révén lassítsa az állam az ingatlanpiaci eszközárak emelkedését, ösztönözze, hogy a hozamra vágyó tőke ne csak az ingatlanpiacra áramoljon nagy áremelkedéseket okozva, hanem a magyar állampapír is megfelelő alternatíva lehessen.
Kérdező
A világon minden országnak van adóssága, vagyis államadóssága, az hogy ez mennyire terheli meg az országot és milyen következményekkel jár, az a szerkezetéből következik.
Az államadósság keletkezhet külső hitelezőktől és belsőktől is, meg persze vegyesen. Az ország számára mindig az a legjobb ha a saját állampolgárai hiteleznek neki, mert ők nem fogják egy pár tized százaléknyi kedvezőbb kamatozásért elvinni a pénzüket azonnal máshová, stabilitást adnak. A külső hitelezők célja kizárólag az hogy a leggyorsabban a legtöbb hasznot szerezzék és ha bizonytalannak érzik az országot akkor azonnal viszik a pénzüket.
Pontosan emiatt van az, hogy a japán gazdaság akkor is stabil, ha évtizedek óta kb. 300%-os az államadóssága, mert a saját állampolgárai a hitelezői. Ők nem magas hasznot várnak el az állampapíron, hanem azt hogy értéken tartsa a pénzüket, és stabil maradjon a befektetésük, vagyis maga az ország. Ezzel szemben a magyar gazdaságnak amikor 80%-os volt az államadóssága, a csőd szélére is kerültünk, mert ez az adósság devizában volt, amire nem volt maga az ország befolyással.
Pontosan emiatt évek óta az a folyamat megy, hogy SZÁNDÉKOSAN alakítják át az államadósság szerkezetét és mostanra a devizaadósság kisebb része csak az államadósságnak, a többsége forint állampapír és jelentős részben kisbefektetőké.
A másik oldala mindennek az, hogy a bankokba vetett bizalom is megrendült és egyben a bankba elhelyezett betétekre is olyan alacsony lett a kamat, ami már nem éri meg bent tartani ilyen alacsony infláció mellett. Ha készpénzre kellett váltani, akkor a teljes addig összegyűlt hasznot elvitte maga a pénz felhasználásának költsége egy autó vagy lakásvásárlásnál, esetleg kisebb, pár százezres tételeknél is. Kis kamat, nagy költség = ezzel az erővel lehet otthon is gyűjtögetni. Így pedig a megtakarítások nem mozgatják a gazdaságot, hiszen a bankok azt a pénzt adják ki hitelbe amit mások befizetnek és lekötnek náluk kamatozni.
A pénzügyi vezetés úgy gondolta, hogy az emberek megtakarításait biztonságos befektetésbe kellene terelni - ez pedig az állampapír. A magas kamat pedig a hosszútávú megtakarításra jár csak, 5 évre és nem a pár hónapos befektetésekre, az egy éves lejáratú kötvényekre alig 2,5% a hozam.
A #7 nagyon jól összefoglalta, hogy mik ennek az előnyei.
Viszont van egy hátránya is:
a világunk nem egy ideális világ, ideális állampolgárokkal és ideális vezetéssel. Normál esetben a hitelezők oldaláról van egyfajta elvárás, egy presszió a hitelezett felé, ami miatt az hatékonyabb működésre és fejlődésre kényszerül. Ahogy írták:
"ontosan emiatt van az, hogy a japán gazdaság akkor is stabil, ha évtizedek óta kb. 300%-os az államadóssága, mert a saját állampolgárai a hitelezői. Ők nem magas hasznot várnak el az állampapíron, hanem azt hogy értéken tartsa a pénzüket, és stabil maradjon a befektetésük, vagyis maga az ország."
De minimum ugyanezt elvárják a részvényesek is egy részvénytársaságnál.
De mi történik akkor, ha van egy nem ideális államunk nem ideális lakosokkal, ami nemzetközi szinten nem számít nagy halnak. Mint minden esetben a hitelt biztosító feltételekhez köti a hitel nyújtását és a kamatokat a kockázatnak megfelelően árazza be. Ezért tudnak pl az uzosrások a rövid lejáratú hiteleknél is akár 100% feletti kamatot kérni :D
Magyarország megítélése a hitelminősítőknél korábban nem volt túl jó e miatt a külföldi hitelek magas kamatúak és drágák voltak. Az IMF-től elérhető hitel ezektől jóval kedvezőbb volt,de ott meg egyéb más feltételeket szabtak. Ezzel szemben a lakossági állampapírokból befolyt pénzzel azt csinálsz amit akarsz, nincs semmilyen külső vagy belső nyomás ami a jó gazdálkodásra ösztönözne. Ha devizában van adósságod akkor érdeked a gazdaság hatákonyabbá tétele és erősítése mert így csökkennek a kamatterheid. És akkor most nézd meg a forint árfolyamát az elmúlt 10-15 évben és hasonlítsd össze a japán jennel...
Sok esetben azért sem szerencsés a belföldi lakossági állampapír mert pont ugyanaz a tőkeerős lakossági réteg a célcsoportja, akik a bankokat is fel tudják tőkésíteni. Egy jól működő gazdasághoz pedig jól működő és tőkeerős bankrendszer kell, ami meg pont e miatt veszti el a tökéjének egy részét.
A lakossági állampapírok lehetnek előnyösek is és lehet a használatuk erősen kontraproduktív is. Minden csak az ország gazdasági helyzetétől és helyi sajátosságaitól függ.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!