Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Ha megvalósulna Kossuth...

Ha megvalósulna Kossuth elképzelése, a Dunai Konföderáció, akkor létrejönne egy erős közép-európai hatalom?

Figyelt kérdés
2010. aug. 6. 10:49
1 2 3
 21/28 anonim ***** válasza:

1. Nacionalizmus miatt nem jöhetne létre.


2. Maga összekötő szálaknak kéne lenniük, kultúrában, tehát fel kell ismerni a területi egységet. Tehát kulturális, ill. hagyományok.


3. Alkotmányos monarchia ("uralkodik, de nem kormányoz") esetén tartom elképzelhetőnek, melynek legitim, s szupra nacionális uralkodója a Habsburg-dinasztia. (Swarz_Gelb_Alianz) Ez az utóbbi ötlet a pattogó szélsőjobbosok, és a foxi-marxi oktatás révén átnevelődött legitim-ellenesség okánál fogva szintén nem igazán teljes ötlet.

*******************

4. A latin nyelv pedig sosem volt 'élő', így holt sem, az elit által tökéletes, helytálló nyelv volt, a kora újkorig, Mo-n. 1843-ig, ha jól tudom. Tehát a latinnal az a gond, hogy nincsen gazdasági, modern szókincse, vagyis az latin terminusok latinosítása nélkül holt ötlet...


Azok az élő latin szavak pedig igen viccesek: :DDD


whisky: aqua vitae moro Scotorum parata


helikopter: velivolum magnae helicae libramento suspensum


infláció: chartae nummariae nimiae ac vilescentis editio


televizíó: imaginum transmissio per electricas undas


radar: radioelectricum instrumentum exploratorium ac praemonens


Na és a kedvencem:

velivolum ex improviso ad perpendiculum aggrediens (zuhanóbombázó) :DDDDD


[link]

2010. aug. 6. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/28 A kérdező kommentje:
inflációra nincs olyan latin kifejezés, hogy "inflatio"?
2010. aug. 6. 21:28
 23/28 anonim ***** válasza:
A latin "inflatio" szó jelentése a latinban "vminek a felpuffasztása, felduzzasztása, felfúvódás, pöffeszkedés". Ugye, hogy nem sok köze van ahhoz, amit mi inflációnak hívunk? A latin, mint hivatalos nyelvvel az a baj, hogy egyszer már megcsinálták ezt, és tarthatatlan volt. Nem véletlenül bomlott előbb dialektusokra a nyelv, nem véletlenül egyszerűsödött (valószínűleg nem tanultál latin mondattant, de azt tanácsolom, inkább ne kezdj hozzá), nem véletlenül keveredett más nyelvekkel. És persze nem véletlenül lett belőle holt nyelv, ugyebár...
2010. aug. 7. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/28 anonim ***** válasza:
38%

"A latin, mint hivatalos nyelvvel az a baj, hogy egyszer már megcsinálták ezt, és tarthatatlan volt."


"És persze nem véletlenül lett belőle holt nyelv, ugyebár..."


Most in genere a Római Birodalomra gondolsz, vagy az EU-intézkedésre, amit Finnország nyújtott be még a milleneum idején? A rómaiak sosem beszélték Ciceró, és kortársai, no meg az elit humán kvalitását. Akik írástudatlanok voltak, azoknak fejükben a szavak nem lettek betűkben meghatározva, tehát a szavak teljesen elroncsolódtak, a multinacionalitás pedig egyenesen a nyelvtant is tönkre-vágta. Az meg a másik, hogy az újkorig használták, Mo.-n 19. sz. első feléig, az egyház pedig még máig.


[link]

[link]


Magyarországi, ill. az egyházi latinban kissé egyszerűbb formuláját használták, de igazad van, az sem változtat a latin syntaxison, az ablativus absolutus gyönyörű tömörségén, a célhatározó 6-féle kifejezésmódján...


Egyébként a linkemet az előző kommentemben érdemes megnézni, mert ott az a "szent-őrült" latinul ír a politikáról, gazdaságról, s a mindennapokról, etc...

2010. aug. 7. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/28 anonim ***** válasza:
Kösz, utolsó, volt szerencsém öt évig emelt óraszámban latint tanulni, és lett is belőle ötös érettségim, meg egyetemen alapvizsgám. Tudom, miről beszélek, mikor azt mondom, hogy a latint inkább felejtsük el.
2010. aug. 7. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/28 anonim ***** válasza:
38%
17:45 Hát akkor neked van igazad.
2010. aug. 7. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/28 anonim ***** válasza:

"volt szerencsém öt évig emelt óraszámban latint tanulni, és lett is belőle ötös érettségim, meg egyetemen alapvizsgám. Tudom, miről beszélek, mikor azt mondom, hogy a latint inkább felejtsük el."


Nos, a láthatatlan tekintélymutogatás egy fórumon senki számára sem exportcikk, szerintem ez mindenkinek nyilvánvaló. Azokat meg minden latinos, latinofil, vagy szakmaibeli különösen szereti azokat a veteránokat, akik még anno, 40-50 évvel ezelőtt "olvastak a gimnáziumban eredetiben Arisztotelészt", s egy naplóból kilógó ötössel abszolváltak a klasszikus nyelvekből, de ennek ellenére a latin nyelvi kultúrát a kukába vágnák. Mennyivel jobb lenne, ha a mostaniak többsége is tanulnának latin nyelvtant, s én mennyire örültem volna, ha a latin és a görög nyelvet nem kb. 16 tankönyvből, + olasz nemzetiségűek colloquiumain sajátítottam volna el, hanem egy tanárnál, emelt szinten, s az adott követelmények szerint tehettem volna le a matúrát. De akkor 10 év múlva szinte mindent elfelejtettem volna, és Cicero ékesszólását és a nyelv aktív használatát csak elérhetetlen, felesleges célnak tartottam, és papírral a kezemben a latinista oldalakat alávaló, semmirekellő dolognak tartottam volna, bár magam nem biztos hogy ugyanazt eltudtam volna érni. Sapienti sat.

2011. máj. 14. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/28 anonim ***** válasza:

Üdv!

A kérdésed régi, de talán még figyeled.

Ne hallgass az EU mániásokra! Én is megkaptam, hogy idézem:

"Jack Prince: az ötletedet már megvalósították, úgy hívják hogy Európai Unió."


Az ostoba emberek nem szeretnek gondolkodni, távirányítással megteszik helyettik Brüsszelből, meg Washingtonból, gondolkodni luxus.


Idézném a hozzászólásom, amire hollófernyiges ezt a roppant értelmes választ adta:


"Személyes meglátásom, hogy van egy terület (kábé a Balti-tenger, Duna, Adria, Fekete-tnge, Dnyeper által hátorolva), ahol él ~160 millió ember, akik évszázadok óta ütik egymást, hol Nyugati (Pápa, Habsburg, Antant, Nácik, EU, NATO), hol Keleti (Oszmán, Szovjet, Kínai) érdekek nyomán-miközben az illetékes keleti/nyugati hatalmak jót röhögnek a marukba, az egymást ütő közép-európaiakon!

Teljesen, száz egy százalékig egyet értek veled! A kezdetektől szimpatizáltam Kossuth Duna-konföderációjával, de mára kiterjesztettem kissé (kérlek ne lopjátok el, ez Jack Prince ötlete volt :-)).

Szövetségi állam, Csehország, Morvaország, Szilézia, Lengyelország, Szlovákia, Ruszinföld, Ukrajna, Krími-Tatár Állam, Transznisztria, Gagauzia, Románia, Székelyföld, Magyarország, Horvátország, Szerbia, Montenegró és Albánia tagállamokkal! Minden államnak saját parlament, saját belügyek, saját törvényhozás, egy nagy szövetségi hadsereg, egy nagy szövetségi külpolitika, egy nagy szövetségi alkotmány. A gazdaságát minden állam irányíthatná, de még az államiak elfogadása előtt minden évben elfogadnánk egy Szövetségi Költségvetést, amivel nem lehetne ellentétes az állami. A rendfenntartás állami feladat, de egy nagy szövetségi hivatal azért lenne, aki összehangolná az állami rendőrségek működését. És nem függenénk sem az oroszoktól, sem a NATO-tól."


Túl azon, hogy világosan leírom, az EU-tól sem kéne függenünk (itt bukik meg, hogy az ötletem az EU volna), a felsorolt tagállamok fele

a.) nem létezik

b.) létezik de fényévekre van az EU-tagságtól


Továbbá, akárhogy nézem, Lajtántúli ország nincs a felsorolásban. Vajh' ez milyen különleges EU...


A lényeg az, hogy Kossuth óta eltelt sok idő. Nagyon sok idő. Közép-Kelet-Európa (ami földrajzilag k*rvára nem esik egybe az EU magjával...) túl van két világháborún, egy szocializmuson és 100 év acsarkodáson. Egyértlemű, hogy ezek a népek a legközelebb egymáshoz a szocializmusban éltek és a legtöbb helyen visszasírják azt.

A legsikeresebb szocialista ország Jugoszlávia volt, emellett Tito haláláig az államalkotó népek békében éltek, nőtt a vegyesházasságok száma, a magukat jugoszlávnak vallók száma, stb.

Ne tévesszen meg az a véres háború!

Azt a Milosevics-féle provokátorok "intézték el", beépítették azt a rasszista maszlagot az emberek fejébe, ugyanúgy, ahogy Tito kiirtotta onnan. Nélkülök Jugoszlávia életképes maradt volna, a maga korlátozott kapitalizmusával. Tehát mindenképp Jugoszlávia az ideális alap.


Az is fontos, hogy a kicsi ország halandó, Jugoszláviánál apróbb országban nem érdemes gondolkodni. Szintén el kell felejteni a földrajzilag idetartozó, de valamilyen okoknál fogva Nyugatra, vagy Keletre elkötelezett országokat (Szlovénia, Görörgország, Balti-államok, Belorusszia).


Az Egyesülésnek kiváló motorjai lehetnének az elfelejtett/jogtalanul eltiport közép-európai népek, nemzetek (morva, sziléz, ruszin, székely, transznisztrián, krími-tatár, gagauz).


Szintén jól jöhetnének a mesterséges államok megszűntetései.

Koszovó=Albánok lakta terület

Maceodónia=hatvan százalékban bolgárok, negyven százalékban albánok lakta föld, a macedón nemzet létezése fikció

Moldova=románok lakta terület, a "moldáv nyelv", annyira nem román, amennyire a "debreceni nyelv" nem magyar. A népszavazás ne tévesszen meg, ami elutasította a Romániához való csatlakozást! A Szovjetunió úgy igyekezett a II. vh. után nyugalmat teremteni a területére került román lakosság körében, hogy létrehozta a Moldáv SzSzK-t és az ott élő románoknak adott "moldáv identitást". Ami egy marhaság. (Moldova éppen a Román Egység egyik motorja volt)

Ezekkel a lépésekkel megnyerhetnénk sok bolgárt/albánt/románt az Egyesüléshez. (Az önálló Székelyfölddel pedig sok magyart.)


A Balkán is lényegében Jugoszlávia óta egy elbaltázott dolog. Bosznia-Hercegovina eleve két részből áll Bosznia-Hercegovina Föderációból és a Szerb Köztársaságból.

Szerbia szomszédjában miért működik Szerb Köztársaság? Miért nem cstlakozhatnak Szerbiához?! Mikor még földrajzilag is egybeérnek egyébként. Ez a lépés mellesleg sok szerb támogatót szerezne az Egyeüslésnek.

Bosznia-Hercegovina Föderáció, pedig áll bosnyák és horvát kantonokból. A horvát kantonok Horvátország szomszédjában miért nem csatlakozhat Horvátországhoz?! Mellesleg ez sok horvát támogatót nyújtana az Egyesülésnek (jómagam egyébként apai ágon horvát származású vagyok).

És mit nyernének a bosnyákok? Egy olyan államot, amit nem a NATO-nak meg az ENSZ-nek kell mesterségesen összetartania. Egy független Boszniát, ami igaz, sokkal kisebb, mint a mai, viszont csak bosnyákok lakják, nincs "megfertőzve", hatvan százaléknyi szerbbel és horváttal.

Nem mellesleg a saját zászlójukat is használhatnák, mert Boszniában a bosnyák zászló tiltva van, gratula ENSZ/NATO/USA/EU. ( [link]

Egyébként itt egy Bosznia-Hercegovina térkép: [link]


A nylevben nincs igazad. A latin tényleg nem lenne működőképes. Na nem azért, mert a modern szavak hosszúak benne.

helikopter: velivolum magnae helicae libramento suspensum

Fenéket! Helicopterum. Ennyi. Van latin nyelvű wikipédia, latin nyelvű Facebook, él a nyelv modern változata.

( [link]

Ha nem működne, nem lehetne a Vatikán hivatalos nyelve.


Hanem a latin nyelv nagyon bonyolult ám! Rengeteg féle igeragozás, melléknévragozás, talán főnévragozás is (az utolsóban nem vagyok biztos). Halandó, átlagos neylvérzékű, felnőtt, elfoglalt ember azt nem tanulja meg.

Viszont van egy csodás nyelv, amit egy közép-európai zseni, Lazar Markovics Zamenhof dolgozott ki, jó száz éve. Eszperantónak hívják.

[link]

Nézz bele! Három igeidő, nincs ragozás, pofonegyszerű nyelvtan, pofonegyszerű kiejtés, pofonegyszerű szókincs, amit javarészt latin/szláv/német alapokon hozott létre Zamenhof. tehát még ismerősen is csengene a CEUR legtöbb lakójának. Átlagos szellemi képességű ember, nem túl komoly időráfordítással 3-6 hónap alatt messzire juthat vele. Ügyeket intézni, hivatalos életben használni kiváló!

Nem igaz, hogy a többnyelvű ország működésképtelen, működik Kanada, működik Svájc, de hogy komolyabb példát mondjak, működik Inda! Indiában szövetségileg hivatalos a hindi és az angol (törvényhozásban, végrehajtásban, hivatalos életben, államközi kommunikációban), de 14 kisebb nyelv is, az egy tagállam-egy nyelv elven. Ugyanúgy, ahogy itt a CEUR-ban is lehetne. Horvátországban horvátul, Romániában románul, stb.

De Szövetségileg eszperantóul.

Hazugság az állítás, hogy az eszperantó nyelv nem elég kifejező, Kosztolányit, Shakespeare-t, Petőfit is fordítottak már eszperantóra, nem mellesleg, ha igaz is lenne a vád, egy hivatalos közvetítő nyelvnek tökéletesen megtenné.


A fővárosról. A mindig más a főváros elv, nem működne, viszont azt kell tenni, amit megtettek, a brazilok, az ausztrálok, az indiaiak, az amerikaiak és lényegében minden Szövetségi Állam. Építeni kell egy Új Fővárost, ami egyik állam területén sem áll. Amíg fel enm épül, addig valóban ülésezhetne minden évben máshol a kormány.


Nagyjából ennyi jutott eszembe, ha gondolod, írj privátot, sokat agyaltam már ezen a kérdésen! :-)

2013. jún. 24. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!