A liberalizmus az az emberi fejlettség és a társadalmi jólét és gazdagság jele?
Ha megnézzük a világot, azt lehet mondani, hogy a fejlettebb része liberális. A jóléti skandináv országon, nyugat-európai országok, észak-amerikai országok legtöbbje liberális, tehát mondhatni az első világ az. A fejletlenebb második vagy harmadik világban van illiberális "demokrácia" vagy nyílt diktatúra. A fejlett jóléti országok mind liberálisak szinte.
Miért van ez a furcsa összefüggés? A liberalizmus az emberi lét és tárdadalom egy magasabb szintje, egyfajta fokmérője?
A liberalizmus nem a diktatúra ellentéte, fogalmi zavarban vagy.
Egyébként japánnál nincs fejlettebb ország, és konzervatív berendezkedésű a társadalom.
Amúgy van összefüggés, volt egy kutatás, ami azt nézte, hogy milyen összefüggés van a politikai beállítottság és a jólét közt. Arra jutottak, hogy minél jobb anyagi biztonságban vannak, annál liberálisabbak és minél jobban ki vannak szolgáltatva, félnek, annál konzervatíbbak. Viszont ezeket nem egymáshoz képest, hanem a kutatás elején egy felmérést végeztek, hogy alapból milyen politikai állásponton vannak és ahhoz képest volt ez az elmozdulás.
"Egyébként japánnál nincs fejlettebb ország, és konzervatív berendezkedésű a társadalom."
Hát, ezt nem mondanám azért. Kifejezetten liberális kultúrájuk van. Olyan dolgok mennek náluk a TV-ben reklámként, amiért náluk még fel is jelentenék a készítőket.
Van 1-2 konzervatív vonásuk, de szerintem eltörpül a liberális jegyekhez képest.
A nyugati liberális demokráciák nem versenyképesk az ázsiai sokkal konzervatívabb nemzetekkel szemben. Ezt rögzithetjük tényként.
A magam részéről nem hiszem hogy ennek ideologiai oka van.
Hogy miert a liberalizmus a trendi a nyugati féltekén, azt nem lehet megérteni a történelmi, kultur történeti kontextus nelkül.
A gazdasagi, technologiai fejletség egy másik történet.
Az emberek minden korban azt hittek hogy "felvilágosultabbak" mint korabbi idők emberei, vagy más orszagok lakói. Most is ezt hiszik.
Szerintem meg ez nincs így. Egyszerűen mások a hiedelmeink.
Nem a liberális gondolkodás miatt lettek gazdagok. Inkább azt mondanám, hogy a túlzott elkényelmesedés, az élet harcának megszünése vezet a nihillista liberális gondolkodáshoz.
Ha megnézed az angolszászokat kifosztották, leigázták a világot. A Föld 3/4-e volt a gyarmatbirodalmuk. Megnézheted milyen intézkedésekkel vetettek véget az afrikai, ázsiai szabadság törekvéseknek. Sokkal később a jólétben liberálissá váltak. Aztóta folyamatosan veszítik el a területeiket. Emelkednek a NO-GO zónák, iszlamosodik el európa
#4
A szórakoztató iparnak semmi köze a ahhoz hogy a társadalom liberális, vagy konzervatív alapokra épül e.
"A nyugati liberális demokráciák nem versenyképesk az ázsiai sokkal konzervatívabb nemzetekkel szemben. Ezt rögzithetjük tényként."
Miért is rögzíthetjük tényként? Lehet Kínával példálózni, csak ők nem a konzervativizmusuk miatt jutottak oda ahova, hanem a méretük miatt.
"A szórakoztató iparnak semmi köze a ahhoz hogy a társadalom liberális, vagy konzervatív alapokra épül e."
Egyrészt, nem ezt mondhatam. Hanem arról beszéltem, hogy kifejezetten konzervatív társadalom konzervatív értékekre tart igényt. Ha a TV-ben van létjogosultsága a kifejezetten liberális műsoroknak, akkor nem beszélhetünk klasszikus értelemben konzervativizmusról. (Arról nem beszélve, hogy a kormány is jobb-liberális).
Másrészt, a szórakoztató ipart csak egy példának hoztam, de nem csak erről lehet beszélni.
#8
Japánban a szórakoztató média, és a társadalom erős kettőséget mutat.
A közéletet, és a munkahelyi lékkört az illem és a munkahelyi hierarchia uralja, ugyanakkor a média, és a szórakoztató ipar, ennek az ellenpárosa.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!