A felsőoktatási új modellhez hasonlóan a kormány miért nem hoz létre "fél-privát" gimnáziumokat, általános iskolákat?
Ugyebár vannak magánintézmények elég húzós tandíjakkal.Ezeket csak a tehetősek tudják igénybe venni.
Aztán, vannak az államiak, azt bárki.De, nincsen átmenet a kettő között.Nincsen a középosztály gyerekeinek megfelelő intézménye.
Lenne ezeken is tandíj, de nem sok milliós, mint a magánintézményeknél.
Mivel nem függene annyira az államtól, jobb lenne a pedagógusok fizetése.Ez pedig versenyt generálna.
Az intézmények felszerelése is jobb lenne.
Továbbá, lehetne iskolabusz szolgáltatás is, így a szülőknek nem kellene kocsival hordani mindig a gyerekeket.
A felsőoktatás egyes intézményeinél a modellváltással nem lesznek ezek az intézmények állami intézmények, de teljesen priváttá sem válnak.Egyfajta hibridekké válnak.
Mondjuk az a fapados alternatíva, hogy a középosztály gyerekei is járhatnak államiba, az miért nem jó? Az ország legjobb gimnáziumai most is államiak nem a magánsulikból jutnak be a legtöbben mondjuk orvosira vagy külföldi neves egyetemere, hanem ezekből a szaros lesajnál állami gimikből.
most is vannak jól ismert elit gimnáziumok, ami jelenleg elérhető mindenkinek, most ezekből is zárjuk ki a szegényeket, ez a fantasztikus ötleted? Kösz nem.
Van ilyen "félprivát" .....
"Teljes egészében közpénzből épül az az elit iskola Debrecenben, ahol az éves tandíj 2,5-5 millió forint lesz. A Debreceni Nemzetközi Iskolát (International School of Debrecen) a magyar állam 3,3 milliárd forintos támogatásából építik meg.
Az iskolát a Modern Városok Program részeként finanszírozza a költségvetés. Az iskolát a Debreceni Nemzetközi Oktatási Központ üzemelteti majd. A központ 97 százalékban a Debreceni Önkormányzat, 3 százalékban pedig a magyar állam tulajdonában van, illetve a Debreceni Egyetem is tulajdonrészt szerzett benne." - szólt a 2019-as hír.
Már fölépült, és működik.
Akkor vegyük át még egyszer a gazdaság működését. Minden intézménynek van tulajdonosa, aki finanszírozza, megállapítja a működési szabályait. A tulajdonosi kör kizárólag a törvényeket köteles betartani, különben saját elgondolása szerint jár el, abba külső személy,intézmény bele nem szólhat.
Na most, tulajdonos lehet az állam. Ezt állami intézménynek nevezzük, az állam nevében a mindenkori kormány jár el. Például ingyenessé teheti a szolgáltatást, vagy éppen jelképes összeget kér érte. Tulajdonos lehet bármely magánszemély vagy azok egy csoportja. A nevükben eljárók meghatározzák például a szolgáltatás árát. Ingyenes, sok vagy kevés.
Ennyi. Hanem nem találsz kedvedre valót, az azért van, mert olyant senki nem akar létesíteni. Bizonyára nem áll érdekében. Intézményalapításra, annak működésére javaslatot tehetsz ugyan, de vagy megfogadják vagy nem. Így működik a társadalom.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!