Igaz, hogy Orbán már eladta az országot az oroszoknak?
A geopolitika azt kívánja, hogy az Oroszokkal "jobban jóban kell lenni" mint az amerikaiakkal. Egyrészt onnét jön a gáz, amely befolyásolja számos európai országot, másrészt a közelségük miatt nem árt jóban lenni velük. Az, hogy hány beruházást adunk nekik, az mindig a hintapolitikától függ. Paksi atomerőmű vagy az orosz metrókocsik jó példák erre, de nem szabad elfelejteni, hogy Viktor vezér már Trumppal is találkozott igaz akkor az volt az ára hogy vettünk tankokat, repülőket, sőt próbálja a párhuzamot felállítani ő és maga közte (mexikói határ vs. magyar migráns védelem). alapvetően ők messze vannak, de azért próbálunk oda is nyalni.
Összességében szerintem 20/80 az arány az oroszok javára, de az előbb említett okok miatt. Eladásnak ez nem nevezhető, inkább hintapolitika.
Kérdező
Ne feledd azt hogy hol van az ország és hogy nem 2010-ben kezdődött a történelme.
A Horn kormány alatt, 1995-ben kötötték meg azt a gázszerződést az oroszokkal a ballibek, ami 20 évre előre eldöntötte, hogy kitől és mennyiért fogjuk venni a gázt. 20 évre és nem két napra. Ráadásul olyan szerződést kötöttek - a mostani ellenzékben is ott levő megmondóemberek, politikusok közreműködésével - ami a megvásárolt mennyiséget is megkötötte, úgy, hogy azt akkor is ki kell fizetni ha valójában nem is volt rá szükségünk, nem is használtuk el és nem is érkezett be a gáztározóinkba. Ezért történhetett meg az, hogy a szerződés lejártakor (2015) egy összegben kellett volna kifizetni vagy 3-4 éves gázfogyasztásunk árát anélkül, hogy azért bármi gázt kaptunk volna. Az azt jelentette volna, hogy minimum 2016-2017-2018 telén dupla áron kaptad volna a gázt, mert fizeted a korábbi éves tartozást és utána még az aktuálisan valóban elhasznált gázt. Mert egyszerűen ezt a szerződést kötötték meg 1995-ben.
Orbánék (Szijjártó javarészt) tárgyalásainak köszönhető csak, hogy sikerült kiegyezni az oroszokkal és ugyan a régi szerződés szerinti áron, de valóban elhasználva azt a gázt fizettünk csak. Vagyis amit akkor egy összegben jóvátételként vagy elmaradásként kellett volna fizetni azt szépen megkaptuk az elmúlt években gázban és csak azt fizettük.
Mintha te úgy kötnél telefonra szerződést egy szolgáltatóval, hogy havi 500 percet fogsz lebeszélgetni és ezt akkor is kifizeted, ha valójában csak 20 percet beszéltél, mert közben áttértél a netes beszélgetésre.
Gyurcsány Putyinnal nem csak hogy kapcsolatot ápolt, de többször kiutazott hozzá, vendégül látta a saját házában. A Paks II. beruházásról és hogy azt majd az oroszokkal fogják csináltatni, még a gyurcsány kormány idején történt parlamenti döntés, stb. stb. Tehát nem arról van szó, hogy a jelenlegi ellenzék lenne a nagy unió meg Amerika párti, vele szemben Orbánék meg eladják az országot az oroszoknak - hanem arról amit #2 írt le, hogy közel vannak, nagyhatalom, gazdaságilag fontos partner Oroszország és a történelmi múltunk hozzájuk köt minket valamilyen szinten kényszerből is.
Az oroszoktól vesszük a gázt, a kőolajat, rengeteg ásványkincset az ipari gyártásainkhoz. Alternatíva nem sok van - Európában tőlük vásárolnak ugyanígy a németek is. Németországnak nőtt a gazdasági kapcsolata az orosz piaci szereplőkkel amióta az embargó tart az oroszok ellen - nekünk csökkent. A finnek is orosz atomerőművet szeretnének építeni. Ez szimplán gazdasági döntés tőlük is meg a magyar kormánytól is. Ha nem akarsz sokkal messzebbről, sokkal drágábban ide szállított gázt megfizetni akkor csak az oroszok maradnak - ennyi.
Korábban az amerikai Templeton pénzügyi cég volt a magyar államadósság legnagyobb tulajdonosa, de róluk lehet tudni, hogy a 2010-es évek közepén megváltak a papíroktól. Most nem találtam infót, hogy ki a legnagyobb hitelezőnk.
A legnagyobb kereskedelmi partnerünk messze Németország, szóval tőlük függünk a leginkább.
#5 Van itthon kőolaj és földgáz kitermelés is, már évtizedek óta. Az algyői kőolaj minősége messze jobb, mint az orosz kőolajé - csak a mennyisége nagyon kicsi ahhoz képest amennyit naponta feldolgoznak a MOL-ban Százhalombattán. Több helyen van folyamatosan kőolaj és földgáz kitermelés az országban - csak kis mennyiségben.
Az urán dúsítása sem probléma már jó ideje - csak az is kis mennyiségben, kutatói szinten és nem ipari méretekben. Nem a tudás hiányzik hozzá, hanem az, hogy gazdaságosan nem lehet ilyen kis mennyiségre modern, mai igényeknek üzemet létesíteni, mint amennyire nekünk szükségünk lenne. Uránt Mecseki bányában bányásztak 25 évvel ezelőttig. Ércdúsítónk is volt sokáig előtte, egészen a '60-as évek közepétől - persze nem olyan ami ma üzemanyagot tudna adni az erőműnek, nem a sugárzó izotópjának a dúsítását végezték, hanem olyan, ami az uránt mint fémet dúsította a bányászott anyaghoz képest, mert annak alig 0,1-0,2% volt a fémtartalma.
Ha nagyon fontos lenne újra lehetne nyitni a mecseki bányát és akár üzemanyag cellákat is elő tudnának állítani Pakson vagy egyes kutatóhelyeken, csak annyira megdrágítaná feleslegesen az egészet (a szennyezésről nem is beszélve közben) hogy nem éri meg. Olyan, mintha otthon akarnál "műanyag zacskót" készíteni. Te is meg tudnád oldani egyszerű segédanyagokkal, tejből, csak feleslegesen drága lenne - hiszen mástól fillérekért be tudod szerezni. :)
Amúgy ez a tej-műanyag érdekes sztori: [link]
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!