A Kádár-rendszerben mindent le tudtunk gyártani magunknak, a szappantól kezdve, a villanykapcsolón át a tévéig. Most miért nem vagyunk képesek erre?
Azért ez túlzás, hogy minden, hiszen a Keleti Blokkba a szovjetek mindenkinek leosztották, hogy ki mit gyárthat.
Másodszor pedig az oké, hogy le tudtuk gyártani, csak nem tudom feltűnt-e, hogy Magyarország nem egy ásványkincsekbe gazdag ország, nem önellátóak voltunk sok téren, hanem a Szovjetunió látott el minket olcsó nyersanyaggal. Ezen kívül nem vétlenül nevezik hiánygazdaságnak azt az időszakot.
Nem tudtunk mindent legyártani. A KGST alapvetően azért volt, hogy amit az egyik tagállamban gyártottak, azzal el lehetett látni a többieket - és fordítva: az itt gyártott termékekre volt kereslet.
De ez nem működik profitorintált alapokon.
Hát én abban töltöttem életem felét, meg ne győzz már arról, hogy olyan kiegyensúlyozott világ volt.
Az NDK mosógépet fél évet kellett várni és bő kéthavi fizetésembe került.
A Trabiról már ne is beszéljünk! 😁
A Videoton színes tévé még itthon készült, de messze nem 3rte el egy Philips szintjét.
Negyedévente áttervezték, attól függően, milyen forrásból jött az alkatrész.
Ilyesmi okokból dőlt magába az a rendszer.
@5: az egyes termékek gyártási kapacitása valóban okozott várakozási időket.
De a Videoton színes tévéivel kapcsolatban melyikre gondolsz?
Manapság már csak a Color Star jut eszébe mindenkinek; de ez nem Videoton termék volt, a szovjet Rubin-402 hazai körülményekhez adaptált változata volt. Aztán ott volt a Munkácsy Color, ami a kor színvonalának teljesen megfelelő készülék volt. A későbbi típusok pedig már jelentős részben nyugati exportra is készültek; szóval a nyugati modellekkel szemben is megállták a helyüket. A 80-as évektől pedig a tőkés vállalatokkal közösen fejlesztett termékeik ugyanazt a minőséget képviselték, mint bármely más gyártóé.
A rendszerváltás után egy időszakban hatalmas üzlet volt a nyugatról behozott műszaki cikkek forgalmazása - és merem állítani, hogy a kintről behozott "márkás" készülékek sokszor a közelében sem voltak a Videoton gyártmányainak...
Nem a minőség és színvonal volt a bukás oka, hanem versenyt nem bírta a nagyobb gyártók filléres tömegtermékeivel szemben...
Rendkívül drágán termelt a könnyű és a nehézipar is. Minőséghez import alapanyagokra volt szükség, amit dollárért lehetett beszerezni, amiatt drágább lett az előállítása a végterméknek, mint amennyiért eladták. A kohók bezárása is emiatt történt, ezért adták el sorban a gyárakat is. Ráadásul a nyugati piacon nem voltak versenyképesek, néhány iparcikk kivételével, de ezek se bírtak betörni a világpiacra úgy, hogy előállításuk nyereséges legyen.
Ma már nincsenek fejlesztőmérnökeink, a világpiacon jártas piackutatóink, és lehet sorolni tovább. Talán a gyógyszergyártás az egyedüli, ami világpiacképes.
(zárójelben jegyzem meg, hogy a Vörös Csillag traktorgyár se volna sehol a John Deere traktorokkal szemben)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!