Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mire volt jó ez, hogy megszünt...

Mire volt jó ez, hogy megszüntetik az OKJ-t? Visszahozhatják a jövőben, ha leváltják a Fideszt?

Figyelt kérdés

2020. júl. 15. 16:53
1 2 3 4
 11/31 A kérdező kommentje:

Hát én elmentem egyetemre, és meg is tapasztaltam, hogy ez a "tanulj minél többet mert később hiányozni fog" duma egy átverés. Épp ezért akarok egy szakmát tanulni, mert szakmunkásként egyéni vállalkozóként 2x annyit is kereshetek mint egy diplomával.

Mentem volna el inkább 8 általános után egy szakiskolába, érettségi se kellett volna. Baromság az egész. Egy katás vállalkozó megkeres 800 nettót, én meg diplomával még 300-at se.

2020. júl. 15. 19:39
 12/31 anonim ***** válasza:
58%
Nem jó. Lehet, hogy pont ez benne a lényeg, hogy nem tanult embereket szeretnének, hanem gyárba, szalag mellé munkásokat. Mert egy 3 éves képzésbe , ált+középiskola után, amikor szegények az emberek, már nem sokan fognának bele; és akkor inkább elmennének ilyen összeszerelőnek dolgozni, hogy már legyen pénzük a megélhetésre, ha mondjuk pl nagyon szegény a család, vagy pl egy 3 éves képzésre tovább kell a pénzt is gyűjteni, ha mondjuk fizetősre akar beiratkozni valaki, márcsak azért sem megy erre a 3 éves tanfolyamra. Amikor meg már összegyűjti rá a pénzt, akkor meg már idő van, hogy családot szeretne; vagy lesz is, ezeket meg nemtom én ezeket a dolgokat. De szóval mondták egyszer a TV-ben is okj-k kapcsán, hogy pl mondjuk beiratkoznak egy bármilyen képzésre 30-an, de este, munka után, meg egyéb költségek (mondjuk pl odajutni is, meg tandíj ha van -ezt így konkrétan pont nem ők mondták, de szóval mindjárt írom a lényeget, amit mondtak), na szóval, hogy este, munka után , fáradtan már nem biztos, hogy 3 éven keresztül kitartóan beül az iskolapadba az ember; és akkor mondjuk beiratkoztak 30 an csomoan lemorzsolodnak, és mondjuk elvégzik kb 6-an. ja meg még hogy -ezt máshol mondták, hogy alapvetően azt mondták, hogy a cél az lenne, hogy minél jobban képzettek legyenek az emberek, mert akkor mondjuk pl alaposabban megtanulja a szakmát; meg ezt megin nem ott mondták asszem talán, de az, hogy átfogóbb képzést ad, és többféle területen lehet vele elhelyezkedni, mert pl nem csak egy részteerületet fog tudni átlátni aki elvégzi a tanfolyamot. Na, szal, még visszatérve az első tv-hez, amiről írtam, amit gondoltam, na, szóval ott monda egy csávó, hogy szóval példának hozta fel, hogy mondjuk műkörömépítés, vagy mondjuk fodrászat; és hogy akkor először megtanulja az emberi testet; és akkor utána megtanul mŰkörmöt építeni. Na, szal, hogy ilyen biológiáját tanulja meg először az embernek az ember, és csak utána a műkörömépítést; meg volt még egyik vidi alatt egy ilyen komment, hogy ,,most akkor 3éves targoncás tanfolyamok lesznek?" hogy ,,dehát azt 1 óra alatt el lehet sajátítani." De amúgy asszem lesznek ilyen 2éves képzések is, ami külön van már, idősebb felnőtteknek asszem, akik nem rögtön érettségi után végzik az okj-t, hogy asszem felnőttképzés a neve (nem a foszkra gondolok most), és akkor hogy az meg két éves lesz. De szóval ott meg ugyanazt tanulják, mint az okj-n, csak 2 év alatt. De szóval 3 évesek lesznek általában összességében a képzések. Remélem, mindent jól írtam, ha nem , akkor bocsi.
2020. júl. 15. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/31 A kérdező kommentje:

3 éves képzések?

Szóval egy OKJ lesz olyan hosszú, mint egy egyetem? Hát ez már viccnek is sok.


1 évesek nem lesznek? És akkor bent kell ülni minden este, nem is elég hétvégén?

Uhh de elcsesztem az életem, hogy egyetemre mentem... Így már sosem leszek egyéni vállalkozó.

2020. júl. 15. 19:53
 14/31 anonim ***** válasza:
12.vagyok, 1 évesek már elméletileg nem lesznek. Én úgy tudom, hogy egyéves már nem lesz. Vagy nemtom van-e olyan tanfolyam, ami nem okj, hanem egy sima papírt ad, hogy elvégezted, talán még olyan lesz.
2020. júl. 15. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/31 anonim ***** válasza:
75%

"Hogyhogy az állam fizeti? Az OKJ-ért én fizetek, kb 210 ezer forint egy tanfolyam."


Az, hogyha nem munkaügyis tanfolyamon keresztül végzed el. Munkaügyis tanfolyamnál viszont az állam fizeti ki helyetted a tanfolyam költségeit.


"Hát én elmentem egyetemre, és meg is tapasztaltam, hogy ez a "tanulj minél többet mert később hiányozni fog" duma egy átverés. Épp ezért akarok egy szakmát tanulni, mert szakmunkásként egyéni vállalkozóként 2x annyit is kereshetek mint egy diplomával."


Akkor te vagy bődületesen értéktelen diplomát szereztél, vagy egyszerűen olyan állásokra jelentkezel, ahol van nálad jobb is. Megsúgom a pár hónapos OKJs tanfolyamod után se kapkodnának érted.

Egyéni vállalkozóként lehet te 2x annyit megkeresel, de többek is a kiadások neked, ott minden kiadást neked kell állnod. Melóst felveszel magad mellé fizesd még a járulékokat is neki, stb. Az a sok pénz pillanatok alatt elszalad.

Ahhoz, hogy normálisan kitanuld a szakmát meg bőven kell idő bőven. Alapból gyakorlatot kell szerezned, mert egyik szakmával se érsz semmit, ha csak elméletben tudod csak, gyakorlatban meg nem tudsz semmit se csinálni. Szép és jó, hogy te elméletben tudod miként kell kihúzni egyenesre a betont, merre kell lejtetni, stb., ha gyakorlatban azt se tudod miként kezd el.

Te 1 éves, csak szombaton bejárós tanfolyamon nem fogod ezt megtanulni gyakorlatban, mert ott a gyakorlati képzés 0. Volt ismerősöm, aki elment ilyenre, nem kevés pénzt kifizetett a hegesztő tanfolyamra, aztán ő maga mondta, hogy semmit nem ért a gyakorlat, annyit csináltak csak végig, hogy mindig ketté vágtak nekik egy-egy csövet, össze kellett hegeszteni, ha végezett mindenki megint ketté vágták a csövet és kész. Nem magyaráztak semmit nekik, nem is figyeltek rájuk, nem mondták mire kell figyelni, stb. Ja, mindezt úgy, hogy kb. 20 emberre jutott 1 gép és úgy kellett beosztaniuk. Nem is ott tanult meg ismerősöm hegeszteni igazán.

2020. júl. 15. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/31 anonim ***** válasza:
92%

2-es és 4-es hozzászóló vagyok.


Kedves kérdező, reagálnék néhány állításodra.


"Hát én elmentem egyetemre, és meg is tapasztaltam, hogy ez a "tanulj minél többet mert később hiányozni fog" duma egy átverés."


Nem átverés, csak nem mindegy, hogy mit tanulsz ki. Ha olyan diplomát szerzel amire nagy a kereslet és jó is vagy benne, azzal sokat kereshetsz.


"Épp ezért akarok egy szakmát tanulni, mert szakmunkásként egyéni vállalkozóként 2x annyit is kereshetek mint egy diplomával."


Itt sem mindegy, hogy milyen területen vállalkoznál, meg milyen diplomával állítod szembe magadat. Valóban, tanári diplomával állami iskolában lehet a 200 nettót sem keresi meg az ember. De pl a mostoha testvérem IT-sként 1,5 milliót keres havonta. De az exem is szoftverfejlesztő a Boschnál... Irigylésre méltó fizetéssel. De a munkát ebbe bele is tette rendesen.


"Mentem volna el inkább 8 általános után egy szakiskolába, érettségi se kellett volna. Baromság az egész. Egy katás vállalkozó megkeres 800 nettót, én meg diplomával még 300-at se."


Csak ismételni tudom az előzőeket. Nem mindegy milyen diplomáról van szó. Ha érted is amit csinálsz és keresett is az a diploma, akkor a versenyszférában jobban kereshetsz sokkal, mint diploma nélkül. Persze lehetnek kivételek, ezt nem vitatom. No meg az évek is számítanak, mert nem mindegy, hogy friss diplomásról van szó, vagy olyanról aki már mondjuk 15 éve van a pályán.


Jaahh és a 800 nettós katás dologhoz annyit, hogy vidéki településen vagyok katás vállalkozó, és nettó 400 körül van a havi bevételem. Ebből még lejön a havi 50 000 kata adó, plusz amikre még költeni kell a vállalkozás kapcsán. Ez hol 800 nettó? És ezért a pénzért kora reggeltől néha éjszakába nyúlóan dolgozok. Ha úgy jön ki a lépés, még a hétvégét is rááldozva. És nem, nem csak én vagyok ezzel így. Nem az az általános, hogy a katások 800 nettót keresnek.

2020. júl. 15. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/31 A kérdező kommentje:

És az a 400 katás fizetés is olyan amit soha nem fogok megkeresni.


Lehet, hogy egy programozó meg egy mérnök jól keres, de a többi diploma nem ér semmit.

Mérnökből is inkább csak a gépész, villamosmérnök, meg ezek keresnek jól. Egy közlekedésmérnök vagy egy agrármérnök sem fog sokkal 200 felett keresni. Ismerek egyet, MÁV-nál dolgozik kb 220-ért. Jogi diplomával is 5 évig vért izzadsz az egyetemen, aztán elmehetsz a közigazgatásba 160 nettóért. Egészségügyben is csak magánkórházban kereshetsz jól.

Ha nem leszel programozó vagy valami keresettebb mérnök akkor jobban jársz, ha elmész szakmát tanulni.


Én is azt akarom, kitanulni egy szakmát és kimenni külföldre, ahol megkereshetnék 1 milliót havonta.

De most hogy 3 éves lesz az OKJ, jól megszívtam.

2020. júl. 15. 20:47
 18/31 anonim ***** válasza:
92%

"És az a 400 katás fizetés is olyan amit soha nem fogok megkeresni."


Leírták neked előbb, hogy abból a 400 katás fizetésből egyből mennek le a kiadások, stb. Nem csak annyiból áll, hogy vagy és kész, vannak bőven kiadások.


"Lehet, hogy egy programozó meg egy mérnök jól keres, de a többi diploma nem ér semmit.


Mérnökből is inkább csak a gépész, villamosmérnök, meg ezek keresnek jól. Egy közlekedésmérnök vagy egy agrármérnök sem fog sokkal 200 felett keresni. Ismerek egyet, MÁV-nál dolgozik kb 220-ért."


Ne hidd azt, hogy például gépészmérnökként is egyből nettó 300-400 ezreket fogsz keresni. Mindenhol annyiért kezdenek kb. mind a MÁVos ismerősöd.


"Jogi diplomával is 5 évig vért izzadsz az egyetemen, aztán elmehetsz a közigazgatásba 160 nettóért."

Jogi diplomával kismillió irányzat felé indulhatsz, nem csak a közigazgatás marad.


"Ha nem leszel programozó vagy valami keresettebb mérnök akkor jobban jársz, ha elmész szakmát tanulni."


Hát nem. Szakmával is olcsón szeretnek dolgoztatni téged. Vállalkozóként se fogsz többet keresni, minden kiadás rád marad. Munkások bérének a fizetése, könyvelőnek is perkálj, stb. Mellette meg még neked is meg kellene élned belőle.


"Én is azt akarom, kitanulni egy szakmát és kimenni külföldre, ahol megkereshetnék 1 milliót havonta."

Aztán te hol akarsz annyit megkeresni? Németbe se fogsz annyit keresni havonta, főleg nem pályakezdőként, tapasztalatlanul, stb.

Norvégiában megkeresel annyit esetleg, de ott megint költesz egy csomót belőle.

Kinti fizetéseket soha az életbe ne forintba nézd, mert minden fizetés is jól hangzik forintban.

283 699.10 Ft is jól hangzik fizetésben ugye? Aztán ez csak 800 Euró, annyiból meg te nem fogsz jól megélni kint Németországban.

2020. júl. 15. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/31 anonim ***** válasza:
100%

"És az a 400 katás fizetés is olyan amit soha nem fogok megkeresni."


16-os vagyok. Ez nem fizetés. Ez bevétel. A kettő nem ugyanazt jelenti. Mint írtam ebből lejön a havi 50 000 kata adó (az 50 000 miatt nem is számít bele teljes értékűen a nyugdíjba, ha a havi 75 000 Ft-os katát választanám, akkor 25 000-rel több lenne a kiadásom). Egyből csak 350 000 marad. 12 000 Ft a könyvelő. Már csak 338 000 Ft maradt. És még akkor költeni a vállalkozáshoz kapcsolódó dolgokra is amik kimondottan a munkához kellenek. Amire nem akarok fix összeget mondani, mert ez minden hónapban változó.

2020. júl. 15. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/31 A kérdező kommentje:

Az elöbb azt mondtad, hogy Katásként 400-at megkeresel tisztán.


Milyen 800 euró? Ma nézegettem az álláshirdetéseket és 2000 euróért keresnek hegesztőt, de egy villanyszerelőnek ennél is többet kínálnak.


Ebből a 220-as diplomás fizetésből is csak akkor lehet megélni, ha a szüleidnél laksz vagy örökölsz egy lakást. De ha albérletben kell élni, akkor szinte az egészet felemészti a lakbér. Félretenni nem lehet belőle.

2020. júl. 15. 21:27
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!