A lengyel-magyar barátság valójában kamu?
Vannak lengyel ismerőseim, de ők se nyomatják ezerrel ezt a "Lengyel, magyar – két jó barát, együtt harcol, s issza borát." hülyeséget.
A lengyelek szlávok, a történelem miatt inkább a csehekkel, szlovákokkal, belaruszokkal vannak jóban. Ezzel szemben mi az osztrákokkal, horvátokkal és csehekkel voltunk szövetségben.
Részünk volt a felosztásukban, Hadik András volt a megszerzett terület (Galícia) első kormányzója. 1846-os krakkói felkelés leverője Benedek Lajos tábornok volt. A világháborúban is az ellenkező oldalon harcoltunk az őket lerohanó németek oldalán.
Lengyelekhez köthető egyedüli dolog, hogy 600 éve Nagy Lajos lengyel király is volt 12 évig, meg ilyenkor szokták felemlegetni még a lengyel származású Józef Bem később muszlim nevén Múrád oszmán pasát, aki a sikertelen Erdélyi hadjárat után csúfos vereséget szenvedett Segesvárnál.
Nem, nem csak Nagy Lajos és Bem József miatt van. Volt magyar királya Lengyelo.-nak (Báthory), voltak királyi vegyes házasságok, a II. vh-ban Mo sok lengyel menekült katonát fogadott be, stb.
A sok közös történelem miatt alakult ki ez. Manapság persze már nincs hasonló, mert nincs rá szükség.
Egyébként én meg ismerek sok lengyelt, aki nyomja a lengyel-magyar két jóbarát "hülyeséget".
Sok lengyel is tud róla, nem csak sok magyar :)
Ez kölcsönös. Bár való igaz, hogy kezdett megkopni, de a mostani magyar és lengyel kormány is próbálja ápolni a két nép barátságát.
Történelmileg nem is a középkor, sokkal inkább a XX. század eseményei miatt van számon tartva.
Lengyelország és Magyarország az első világháború után, amikor függetlenné váltak együttműködésre törekedtek, elkezdték építeni a két nép barátságát kormányzati szinten is. Bár Magyarország Németország szövetségese lett, de kategorikusan elzárkózott a Lengyelország elleni agressziótól.
Amikor Németország (és a Szovjetunió) lerohanta Lengyelországot, rengeteg kb. 70-110 ezer lengyel menekült Magyarországra, Magyarországon át Jogoszláviába, Nyugatra. Magyarország lehetőségeihez képest próbált jól gondoskodni a lengyel menekültekről.
A háború után is tapasztalható volt egy baráti szolidaritás, mindkét ország hasonló sorsra jutott, a Szovjetunió szállta meg. Az 1956 október 23-i magyarországi események mozgatórugója is Lengyelországból indult, a poznani események, Gomulka hozzáállása, az ottani változások motiválták a budapesti egyetemistákat. A magyarországi forradalommal, szabadságharccal is szimpatizáltak a lengyelek, nagyban felkorbácsolta náluk a szovjet-ellenességet és a magyar-barátságot. A Vörös-kereszt révén vérellátással, adományokkal segítették a harcok sújtotta Magyarországot.
A szocialista táborban később is megmaradt a kölcsönös szimpátia, egymásra figyelés, együttműködés, barátkozás. Turisztikai utak, kereskedelem, "lengyel piac" stb. a korban.
A közös út során '87-ben Lengyelországban, Magyarországon is megkezdődött a gazdasági reform az addigi fenntarthatatlan pályáról, piaci szemlélet előtérbe kerülése. Ugyan a politikai rendszerváltásról még szó sem volt, de mindkét országban elindultak a kerekasztal tárgyalások is a következő években és mindkét országban tárgyalásos úton ment végbe a rendszerváltás. Ez után együtt haladtunk az euroatlanti integráció útján is, együtt léptünk be a NATO-ba, EU-ba és talán az eurozónába is együtt fogunk csatlakozni, ha eljön az ideje.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!