Ellenzéki politikusok miért ígérnek jóllétet, ha ez hitelek nélkül nem megvalósítható?
Román mintára hajaz az, amit felvázolnak, ahol hitelekből fizetnek olyan fizetéseket a közfoglalkoztatottaknak, amit az ország költségvetése nem bír meg, ezzel a piaci fizetéseket is valamelyest felverik, de valahol nem normális, ha egy rendőr vagy tűzoltó annyit keres, mint egy igazgató egy piacból megélő cégnél.
Emellett a "luxusberuházásokat" is ellenzik a multik bevonzásával egyetemben.
Az az érzésem, hogy egy olyan politikai elképzelésük van (vagyishát elképzelésük nincs, merta teljes koncepciótlanság inkább jellemzi őket), ami hitelekből fentartana egy hosszú távon fenttarthatatlan rendszert, amiben semmi nem épül. Kvázi felemésztenénk a következő nemzedék jövőjét, úgy, hogy semmi nem is épül alatta.
Én inkább nyomorognék, de pörgessük a GDP-t 120%-on addig, amíg hitelek nélkül is megengedhetjük magunknak a jóllétet...
Helyben vagyunk, a hamis mese hat.
A rossz hír az, hogy hitelekkel se megvalósítható. A hitelt ugyanis adják, de aztán vissza kell adni. Ha van miből. Ha nincs, még rosszabb, mint a hitel előtt.
Szóval a jólléthez nem hitel kell, hanem szorgalmas és igényes munka. Ehhez kell ember, aki ért a dolgokhoz (mert előtte tanult), ember kell, aki teremt munkát, azt jól megszervezi, ember kell, aki elhiszi, hogy érdemes. Ha ez mind összejött, akkor egy jó kormány megteremti a munka feltételeit, kedvet ad az embereknek a munkához (egy triviális kedvcsináló a megfelelő fizetés, azt utána pedig, ha a jó munkáját nem becsmérlik, hanem megbecsülik, elismerik). Azok meg hatékonyan dolgoznak,hiszen minden feltétel adott hozzá. Erre sok érték teremtődik, amit el lehet adni (amihez nem árt a szomszédsággal jóban lenni, hogy kedvük legyen tőlünk venni). Így aztán lesz sok pénz, abból még jobb feltételeket lehet teremteni, még több fizetést adni, és ez így megy tovább újra és újra (röviden, ez a bővített újratermelés). Aztán eleinte csak nem leszünk nyűgösek, később tűrhető lesz az állapotunk, egyszer csak azon kapjuk magunkat, hogy jóllétben élünk.
A hitelnek ebben mindössze annyi a szerepe, hogy az eleje gyorsabb, mert van pénz mindjárt a kezdetén. Aki hitelt nem ezért vesz fel, mind ráfázik. Ha pedig a hitelből nem bővített újratermelést csinál, hanem szűkitett újratermelést, akkor jön a hét szűk esztendő. Aztán utána még száz még szűkebb.
Még annyit. Aki a hamis mítoszokból és rágalmazásokból indul ki, semmi esélye. A különbség ugyanis az, a hatalom által teremtett nyomorban az értő ember tud kiválóan élni, mindössze a környezete silányságától érzi rosszul magát. Ha igaz valóságban él, akkor ez annyival több neki, hogy a környezete is jobban él, tehát nem annyira silány. Így jó az embernek, jó a környezetnek, igaz, rossz az élősködőnek. De ez valahogy nem tud elszomosrítani.
#1 Szabó Tímeára hivatkozni olyan mintha azt mondanám, hogy a kutyám azt mondta elég lesz nekünk a családnak 100 dkg hús is, a többi az övé.
Mészáros egész vagyonából 1 évre nem lehetne fedezni az ilyen jellegű fizetés emelést nem hogy csak az adóztatásából. Az a baj dobálóztok itt a milliárdokkal de fingotok sincs róla, hogy mennyi a költségvetés és mondjuk egy minden embert éríntő intézkedés hány 100 vagy hány 1000 milliárdba kerül havi szinten.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!