Egy minimális intelligenciateszt a szavazólapon mekkora részét érvénytelenítené a szavazatoknak?
Tegyük fel, hogy a választólapon lenne egy 3-4 kérdéses teszt is, ha a teszt része hibátlan, csak akkor érvényes a szavazat. Nekem az a tippem, hogy a legegyszerűbb kérdésekkel is ki lehetne szűrni a választók félelmetesen nagy részét. Ilyen kérdésekre gondolok például:
- Mi Magyarország fővárosa? (Helyesen leírva...)
- Mennyi 7+12?
- Mennyi 5*3?
- Ki a jelenlegi miniszterelnök? (Ha azt is megkérdeznénk, hogy ki a jelenlegi államfő, akkor lenne aztán igazi "mészárlás".)
- Milyen kontinensen található az országunk?
- Milyen nap jön szerda után?
- Melyik égtájon kel fel a nap?
- Milyen évszak jön az ősz után?
Ezeket egy általános iskolásnak is kell tudnia, ha nem akar megbukni. Vajon a "felelős" választópolgárok mekkora része bírkózna meg hasonló kérdésekkel? A nagyon optimista becslésem az, hogy a 20-30%-a érvénytelen lenne a szavazatoknak...
"Nem látom, hogy bárkit is lehülyézne a cikk végén."
Az utolsó előtti bekezdés:
"Lehet kételkedni abban, hogy a magyar nép fordul-e majd demokratikus jogainak nem szavazáson át történő, mozgalomszerű tömeges érvényesítéséhez"
Gyakorlatilag arról ír, hogy a hozzád hasonló passzív, nem törődöm emberek miatt ilyen szar az ország.
"Nem teljesen mindegy, mikori dátumok vannak benne, ha az írás a mai állapotokra is nagyon igaz?"
Nem, mert pont ezért nem igaz. Írhatsz nagyon jó kritikát az 1500-as évekről is, de attól még nem lesz igaz a mai helyzetre.
"Politikusok és pártok jönnek-mennek, de a hatalom, a háttérből irányítók ugyanazok már dekádok óta."
Igen, ezt még a cikk sem igazolta.
Írról nem is beszélve, hogy te sem. A cikk arról írt, hogy azok osztották fel az országot, akik '90-es évek előtt is uralták. Mellesleg ez részben igaz, mivel 3 MSZMP utódpárt volt, a fidesz, az mszp és a dk.
Azonban pont ezeket lehet leváltani az újabb pártokkkal, akiknek ehhez semmi köze. Pl. jobbik, lmp, momentum, mkkp.
"Amíg tömegesen járnak az emberek szavazni (mert meg vannak vezetve), addig nem is fog változni a rendszer."
Valójában a cikk is arról ír, hogy az embereknek kell aktivizálódni. Pl. pártot alapítani, ahogy ez többször is megtörtént. Viszont ha nem szavazol ezekre a pártokra, hogy elzavarják a régieket, akkor természetesen nem változik semmi.
Ezért hülyezett le téged a cikk végén a szerző, hogy miattad még mindig ilyen a rendszer.
31: Nem hülyézett le senkit a szerző a cikk végén, viszont ha már említetted, idézek belőle:
Az embernek olyanféle képe alakul ki, hogy „Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy Gyurcsány, egy Orbán, és a nép. Egyrésze Gyurcsány híve volt, másik része Orbáné. Gyurcsány és Orbán elhívták a népet a tóhoz fürdeni. Az emberek le is tették ruháikat a parton és bementek a vízbe. Hamarosan kiderült, mocsárba mentek. Hínárok akaszkodtak rájuk, úszni nem tudtak, és csak süllyedtek lejjebb és lejjebb, a feneketlen lápba. Orbán hívei egyik kezükkel torkon ragadták Gyurcsány híveit, Gyurcsány hívei egyik kezükkel torkon ragadták Orbán híveit, míg másik kezükkel mindnyájan egymás arcába mutogatva kiabálták: »Miattatok kerültünk a mocsárba, miattatok kerültünk a mocsárba!« Közben egyre lejjebb süllyedtek, de csak szorították egymás torkát. Még a szemek is kigúvadtak, de hörögve ismételték, »Miattatok kerültünk a mocsárba, miattatok kerültünk a mocsárba!« Azután eltűntek, és csak buborékok szálltak föl. Gyurcsány és Orbán egymásra néztek, összeszedték a ruhákat és elvitték eladni, hogy abból is kerüljön még egy kis pénz.”
32: Nem összeesküvés-elmélet, hanem globális összeesküvés.
"Nem hülyézett le senkit a szerző a cikk végén"
Az a helyzet, hogy de. Nyilván csak burkoltan tette meg, viszont pont arról beszél, hogy azért áll ilyen nagyon-nagyon rossz helyzetben az ország demokráciát tekintve, mert vannak olyan emberek, mint te, akik inkább passzívak és nem tesznek semmit a változásért.
"viszont ha már említetted, idézek belőle:"
Nagyon szép idézet, csak elsősorban ez szintén nem az ellenzéki pártok jellemzése, hanem a korábbi kormányoké. Vagyis irreleváns.
Másodsorban, nem csak ez a két opció van, hogy Orbán vagy Gyurcsány. És pont ebből látszik, hogy mennyire nem fogtad fel a kommentem, mert pont arról írtam, hogy vannak újgenerációs pártok, amiknek ezekhez a rétegekhez kb. semmi köze.
Nem tartom jó ötletnek az ilyesmit.
Egyrészt, mert kirekesztő. Tetszik, vagy sem, a kétbites emberek is ugyanúgy emberek, és joguk van dönteni a saját sorsuk felől.
Másrészt, nincs értelme, mert semmi garancia nincs arra, hogy egy képzettebb választópolgár jobban átlátja a helyzetet.
"Egy kicsit álságos azt számonkérni az ellenzéki pártokon, hogy miért nem próbálják megszólítani a vidéki, alacsonyabb iskolázottságú réteget. Egyrészt az egész ellenzék összes médiamegjelenése 10-20%-a a fideszének"
Előszöris pont nem a médián keresztül kell ezekhez az emberekhez szólni. Tehát eleve a probléma megközelítésével van baj. Nem kell megszédülni, ha nincs beton a politikus talpa alatt, és el kell menni hozzájuk. A média legfeljebb egyirányú kapcsolat, nincs visszacsatolás, nincs visszajelzés, nem interaktív. Se a tévé, se a rádió, se a nyomtatott média. Oké, internet van - de az is csak az egyik oldalon, és ez sem helyettesíti a személyes kapcsolatot. Kis p**sa faluban élek. Az elmúlt 20 évben itt csak és kizárólag fideszes képviselő(/jelölt) járt. Tudom, hogy leszarja, hogy mi van az emberekkel (elszólások, nyilatkozatok, stb), de legalább itt van, és ez már eleve jólesik az embereknek. A 20 év alatt volt pedig erősen fideszellenes polgármester is, és akkor is a fidesz képviselő jött el falunapra. Kérdem én, hogy hol van az ellenzék, és így hogyan akar szavazatot szerezni, ha még az emberek nyelvén sem ért? Nem is csodálom, hogy vidéken nem szavaznak rájuk, mert látszik, hogy még mindig nem értik a problémát.
"És visszatérve, hogy az ellenzék miért nem szólítja meg őket. Megteszi, csak ez a réteg nem tudja értelmezni, hogy miért jó az alacsonyabb adó, vagy miért jó a magasabb minimálbér. Az látja, hogy valaki a pénzéhez pluszban ad még 5000-et vagy 5 kiló krumplit. Amit ő nem úgy fog fel, hogy mennyit ér, hanem úgy, hogy az eddigi egy forrás helyett két helyről kap pénzt."
Ez így van. Erre mondom azt, hogy az ellenzék még a problémáikat sem érti meg. Neki tökmindegy az adó, az csak egy meg nem kapott pénz, ő csak azt tudja értelmezni, amit a kezébe adnak. És míg az egyik ad neki, a másik csak elvett tőle. Ha az ellenzék szerint ezeket az embereket az érdekli, hogy 3 forint adóval többet fizet minden egyes megvásárolt termékéért, akkor ismét ugyanott vagyunk: hibás a megközelítés. De eleve rossz az is ismételten, hogy "nem fogja fel" - ez megint a lenézés, a nem egy nyelven beszélés. Ilyenre nem fognak szavazni.
35: a szavazáshoz való jog most sem teljesen elidegeníthetetlen, nem szavazhatnak a 18 év alattiak, a bizonyos fajta (felügyeletet kívánó,) fogyatékossággal élők, a bíróság is elveheti bárkitől etc. Ráadásul a jog egy dolog, de már ma is óriási különbség van a között, hogy ki mennyire könnyen tud élni vele, jellemzően attól függően, hogy inkább kormánypárti vagy ellenzéki demográfiai csoportba tartoznak-e (lásd emigrált vs. határon túli magyarok szavazása.) Másfelől aki szavaz az nem a saját sorsa felől dönt, hanem mindenkié felől. Garancia meg semmire sincsen, de statisztikailag azért az iskolázottabb emberek kevésbe vezetődnek meg az érzelmi alapú blődli propagandával (lásd a statisztikát korábban.)
36: szerintem te egy álomvilágban élsz. Attól, hogy egy képviselő lemegy egy évben párszor egy faluba, nem tudja ellensúlyozni a TV-ből, plakátokon 24/7-ben folyó propagandát, nem a 30-as években vagyunk. Lehet, hogy hozzátok lejár a fideszes képviselő, de biztos lehetsz benne, hogy nem az egész országban ez a helyzet (még a parlamentbe is lusták bejárni,) mégis mindenhol ugyanazt a leosztást látjuk településméret szerint. Arról meg megint ne beszéljünk, hogy mennyivel több ideje van erre egy karrierpolitkusnak, mint egy amúgy főállás mellett induló ellenzékinek.
#37
"a szavazáshoz való jog most sem teljesen elidegeníthetetlen, nem szavazhatnak a 18 év alattiak, a bizonyos fajta (felügyeletet kívánó,) fogyatékossággal élők, a bíróság is elveheti bárkitől etc."
Ez igaz, de ezek legitim érvek. Egy gyerekkorútól nem várható el, hogy felelősségteljes döntést hozzon, függetlenül attól, hogy vannak olyan 18 év alattiak, akik politikailag sokkal képzetebbek, mint sok felnőtt.
"Ráadásul a jog egy dolog, de már ma is óriási különbség van a között, hogy ki mennyire könnyen tud élni vele"
Ez rendben van, de az, hogy valaki nem tud vagy nem akar élni a jogával, nem jelentheti azt, hogy ezt a jogot meg lehetne tagadni tőle.
"Garancia meg semmire sincsen, de statisztikailag azért az iskolázottabb emberek kevésbe vezetődnek meg az érzelmi alapú blődli propagandával (lásd a statisztikát korábban.)"
Maga a blődli politika csak egy eszköz, a cél attól még lehet az ország számára előnyös. Avagy ez fordítva is igaz, az, hogy valaki tisztességesen kormányoz, még nem jelenti azt, hogy jó döntéseket fog hozni.
Arról nem is beszélve, hogy nem csak a Fidesz élt blődli politikával meg jól hangzó, primitív jelmondatokkal, lásd. "Ti dolgoztok, ők lopnak!", "Fizessenek a gazdagok!", stb.
"Nem hülyézett le senkit a szerző a cikk végén"
„Az a helyzet, hogy de. Nyilván csak burkoltan tette meg,…”
34-es: Idézd már azt a mondatot, kérlek, ahol lehülyézi a magamfajtákat (mert én továbbra sem találom)! Ellenben olyan sorokat találok, ahol nemszavazásra buzdít:
„…ez az egyetlen demokratikus út maradt az önrendelkezés jogának érvényesítésére. Biztosra vehető, hogy követése nem is volna hatástalan.
Kétségtelen, hogy az emberek szavazatai nélkül, ha választáskor, amikor nincs kik közül választani, otthon maradnak, az áldemokratikus rendszer elveszti legitimitását, magától fölgöngyölődik.”
És akkor elemezgessük a témát egy kicsit bővebben. Vannak kisebb pártok jelenleg is, ezek között akadnak olyanok is, melyek számomra is szimpatikusak, pl. a Momentum és a kétfarkú kutyák. Ha ezek nagyobb támogatottságra tennének szert (a közvélemény-kutatásokból ez könnyen leszűrhető), akkor valószínűleg ugyanúgy kicsinálnák őket, mint anno a Magyar Október Pártot, de ha ez mégsem sikerülne, és megnyerné mondjuk a következő választásokat a Momentum (akiknek egy kicsivel több esélyük van), akkor vajon mi történne? Hagynák nekik, hogy az embereket felszabadítsák az elnyomás alól? Hagynák pl., hogy visszavegyék a (Rotschild-tulajdonú) MNB-től a pénzkibocsátás jogát? Kennedy-t is elsősorban azért tették el láb alól, mert vissza akarta venni állami kézbe a FED-től a pénzkibocsátást. Lásd az "Ember küzdj, és bízva bízzál..." fejezetet itt: [link]
Szóval mennyire hagynák működni a Momentumot, ha nyerne? De ha egy darabig hagynák is, előbb-utóbb biztos beépülnének, és belülről kezdenék el bomlasztani, ha kívülről nem sikerült. Vagy, miután beépültek és átvették a hatalmat a párt irányítása fölött, már nem is kellene bomlasztani, hanem azon keresztül irányítanák tovább a politikát és a gazdasági életet, ahogy teszik azt a mindenkori politikai vezetőkön keresztül (évtizedek, évszázadok óta).
"Hagynák pl., hogy visszavegyék a (Rotschild-tulajdonú) MNB-től a pénzkibocsátás jogát? Kennedy-t is elsősorban azért tették el láb alól, mert vissza akarta venni állami kézbe a FED-től a pénzkibocsátást."
És ennek mi értelme van? A történelmi tapasztalatok alapján nagyon is fontos az, hogy a jegybank független legyen a kormánytól. De ez most már egyértelműen konteó téma, abból is a sz..rabbik fajtából, kérlek húzz a francba innen ezzel az október pártos h..lyeséggel.
Ráadásul milyen kreténség már az, hogy az MNB Rotschild tulajdonú? :D A központi bank egy intézmény, nincs tulajdonosa. Mégis mit tulajdonolhat ott akárki? A bőr forgószéket Kovács Gizi irodájában?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!