Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért osztottak fel Erdélyben...

Miért osztottak fel Erdélyben sok vármegyét?

Figyelt kérdés

Voltak olyan vármegyék amelyek sokkal gazdagabbak voltak (Pl: kis-Küküllő vármegye, Erdély egyik leggazdagabb megyéje), mégis felosztották őket. Pl még : Szolnok-Doboka, Torda-Aranyos, Nagy-Küküllő, Fogaras stb. de milyen alapon, vagy milyen gondolkodás szerint hagyták meg a mostani megyéket? Pl Szeben. Szeben vármegyénél nagyobb volt Szolnok-Doboka, mégis Szolnok-Dobokát osztották fel, sok vármegyével együtt.

kis-Küküllőt is Maros,Szeben,és Fehér megyék között osztották fel.


Szerintetek miért? Miért pont a mostani megyéket hagyták meg? Ti mit gondoltok?


2010. júl. 27. 22:25
 1/8 anonim ***** válasza:
86%

Ugy próbálják szervezni a közigazgatást, a megyehatárokat, hogy minél kevesebb arányban jusson magyar a megyékbe, hogy ne kelljen magyarul is rendezni a dolgokat. Így akarják elvenni a magyar identitást, beolvasztani a magyarokat.

Bár hiába erőlködnek sztem, egy több ezer éves hun-székely népet pár jöttment oláh nem tud beolvasztani. Áthidalhatatlan a kulturális szakadék.

2010. júl. 27. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

De ez az érdekes hogy az ilyen vármegyéknek néha román többségű volt a lakossága. Akkor?

és ha nem a lakosságot nézzük?

2010. júl. 27. 22:32
 3/8 A kérdező kommentje:
Szolnok-Doboka lakossága is 75%-ban román volt...:S
2010. júl. 27. 22:34
 4/8 anonim ***** válasza:
Hát egyéb közigazgatási oka is lehet. Költségcsökkentés.
2010. júl. 27. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
27%
mert a sok retkes románt nem öltük meg addig amíg lehetőségünk is volt rá
2010. júl. 27. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Mint már előttem leírták azért hogy minél kevesebb magyar legyen egy megyében.Kivételek azért lehetségesek kert az a 75% lehetett oláh analfabéta paraszt és kellet az értelmiség.Ezek a vármegyék régen még tiszta magyar többségűek voltak de utána ellepték Erdélyt ezek az oláh kecskepásztorok ugyan úgy mint a cigányok Magyarországot.
2010. júl. 28. 01:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Erdélyben az 1876-os közig. reform után is elég fura, kelet-nyugat irányú hosszú csík alakú megyék maradtak, ezt célszerű volt átalakítani. 1920-ban a románok megtartották nagyjából a korábbi, magyar beosztást,

[link]

aztán csak később vontak össze, alakítottak át megyéket, de ez a regáti részeket is ugyanúgy érintette. Etnikai szempontokat nem vettek figyelembe, a magyarság 3 megyében összpontosul, az meg túl nagy luxus lett volna a korban, ha Szalontától Nagybányáig egy külön magyar megyét alakítanak ki, nem is volt erre igény sem. Ami mondjuk zavaró, hogy Kovászna, Hargita és Maros ezeknek a megyéknek a neve, holott Háromszék, Csík, Maros-Torda voltak a korábbi elnevezések.

2010. júl. 29. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Csak néhány csík alakú megye volt, Kolozs, Torda-Aranyos, más nemigen.:)AZt tudom hogy a nemzetiségeket nem vették figyelembe, de akkor sem tudom megérteni hogy miért pont a mostani megyéket hatyák meg. Pl az is elég lett volna szerintem ha a 2 Küküllőt (kis-, és nagy-) összevonják, máris kész a nagyobb megye. Az elnevezésben szerintem azért döntöttek így mert vagy nem lehetett lerománosítani a magyar nevet, vagy pedig pont azért változtatták meg mert túl magyaros volt, nem tudom.


Sajnos ezeket a megyéket még a kistérségi (vagy járási) térképeken sem lehet már igazán bejelölni, mert a kistérségek (vagy járások) határait is átszabták, az is fura.:(

2010. júl. 29. 19:36

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!