Mit gondoltok erről? Nem szégyen, hogy ilyen nagy mértékben visszaesett a felsőoktatásba jelentkezők száma?
10 és 20 százalék között mozog a visszaesés az előző évekhez képest.
Véleményem szerint, ez szegénységi bizonyítványt állít ki az országról.
Míg másutt, például Lengyelországban növekszik a felsőoktatásba jelentkezők száma, itt csökken.
Ez akár intézménybezárásokat is magával vonhat.
"Például a kormányotok"
Hagyjuk már ezt a hülyeséget.
Az megy egyetemre, aki akar.
""Ki akadályozza meg az embereket, hogy egyetemre menjenek?"
Talán az a felismerés, hogy sok diplomás van állás nélkül, vagy nem tud a szaknak megfelelő állásban elhelyezkedni, akinek nem piacképes a diplomája (a sokat emlegetett "büfészak"), egy komolyabb egyetemet pedig nem tudna elvégezni.
Biztos büfészakoknál is csökkent a jelentkezés, de ez távolról sem magyarázza meg a 20 ezer kiesőt. Gazdasági és műszaki egyetemeknél is egyaránt csökkent a jelentkezés. Sőt, személyes véleményem szerint az ELTE a legnagyobb büfészakképző, de őket érintette a legkevésbé ez az esemény.
Szóval összességében be kéne fejezni a dolog elbagatelizálását a büfészakozással, mert csak távolabb helyez minket a valódi okoktól és megoldástól.
A cikkből idézve.
“Az idén 91.4 ezren jelentkeztek a felsőoktatásba, mintegy 20 ezerrel kevesebben, mint tavaly.”
A 90-es évek közepétől 100000 fő/év alatt van a születések száma itthon és ez folyamatosan csökken. A most érettségizők pedig 2002 környékén születtek, ők adják a jelentkezők zömét. Szóval egyszerű logikával belátható, hogy a cikk -hogyismondjam- félrevezető. Egészen biztos vagyok abban, hogy 91,4 ezer ember nem jelentkezett idén a felsőoktatásba. Sokkal valószínűbb, hogy 914000 db jelentkezés történt valamely felsőoktatási szakra.
Az eduline.hu szerint pedig,
” A 2019-es felvételin legfeljebb hat jelentkezési helyet jelölhettek meg. Egy jelentkezési helynek számít, ha ugyanazon jelentkezési hely mindkét finanszírozási formáját megjelöli, azaz ha az intézmény, a kar, a szak, a képzési szint, a munkarend, a képzés helye és nyelve is azonos, csak a finanszírozási forma tér el. Ezeket természetesen külön sorban kell feltüntetni, vagyis a jelentkezéskor maximum tizenkét sort tölthettek ki - írja a felvételi tájékoztató.”
Tudom, nem 2020-as, de hirtelen nem találtam frissebbet. Egy ember 6 szakot jelölhet meg max, ha mindkét finanszírozási formát kiválaszt(hat)ja akkor tizenkettőt. Ha feltételezzük, hogy egy diák min. 4 sort kitölt (úgy gondolom ez reális) akkor máris néggyel kell osztani mindent. Szóval a visszaesés nem 20 ezer fő, hanem olyan 5000 fő körüli maximum, de valőszínűleg ennél még kevesebb. A visszaesés legnagyobb oka pedig a kormány oktatáspolitikája. Ez szomorú, de az újságíróknak sem kéne hülyének néznie az embereket.
A lényeg, hogy mint minden statisztikát ezt is úgy csinálják, hogy jó legyen. Nekik. Nem csak a hvg, ne érts félre. De most speciel ők nyomják fullba a kretént.
Így is túl sok a semmire sem jó diplomás.
Én szigorítanék az érettségin és az egyetemi felvételin is (plusz nyilván változtatnék az oktatási rendszeren is), hogy ha már ezeket elvégzi valaki, annak is legyen ÉRTÉKE!
Mert nem normális, hogy régen az érettséginek is volt értéke, ma meg már a legtöbb diplomának sincs!
Megint mindenki hadakozik a semmivel úgy, hogy csak a kérdést meg a cikk címét olvasta el és fogalma sincsen arról hogy mi van a háttérben - mert nem is érdekli, csak lehessen szidni a kormányt.
Egy válaszoló volt csak aki normálisan végig is gondolta miről is szól a cikk - még ha nem is értek egyet a következtetésével.
A teljes felsőoktatásba való JELENTKEZÉSEKRŐL van szó! NEM arról hogy hány embert vettek fel, hány fog tanulni a felsőoktatásban vagy hogy hány tanulhat államilag finanszírozott képzésen. A JELENTKEZÉSEKRŐL van szó! Ráadásul nem csak a nappali képzésekről vagy éppen az államilag finanszírozott képzésekről, hanem mindenféle jelentkezésről.
Ahogy előttem már leírták, akárhány helyre jelentkezik (6 helyre lehet) az MIND számít.
Ha ugyanannyi ember jelentkezik de nem 6 hanem 3 helyre, máris feleződik a jelentkezések száma.
A nappali képzésre felvettek száma itt látható, a második linken a 2019-es adat van: [link]
"78 ezer 900 jelentkezőt vettek fel, 3 ezerrel többet, mint tavaly. A jelentkezők több mint 70 százalékát felvették valamelyik felsőoktatási intézménybe"
Aki tényleg érdekel, az itt megnézheti a 2001 óta megjelenő számokat minden évre:
Az állami képzések száma nem csökkent. Az állami képzéseken tanulók száma az előző évben is több volt, mint előtte. A jelentkezések száma nem jelenti azt hogy valóban kevesebben akarnak tovább tanulni - egyszerűen ez nem mondható meg belőle, nem tudjuk hogy hova hányan jelentkeztek első helyen (ennyi a jelentkezők valós száma).
Egy jól látható grafikus ábrán itt megnézheted hogy a jelentkezők és felvettek aránya hogyan változott az évek során:
Most megy a hergelés, aztán majd megint kiderül hogy kevesebb az érettségiző, de nem kevesebb hanem több diák tanulhat nappali képzésen tovább.
Kérdező
Nem kellene a hangzatos címeknek bedőlni - amit a hvg mellett körbeadott ugyanígy a többi hasonló portál is, vagy húsz helyen (amik ugye nem is léteznek csak kormánymédia van) található meg szinte azonos pánikkeltő címmel ugyanez a hír, ami a Népszavából indult.
De tessék, itt van a hvg egy korábbi cikke:
"2018. április. 19. Elmúlt nyolc év: durván lecsökkent a felsőoktatásba jelentkezők száma"
A cím alatt ugyanígy csak pár sor van, és a valóság akkor is azt mutatta meg, hogy TÖBB embert vettek fel a felsőoktatásba, mint az azt megelőző években.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!