Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Akik ellenzéki összefogást...

Akik ellenzéki összefogást szeretnének, azok miért csak a közös listát emlegetik?

Figyelt kérdés
Ha megnézzük például a legutóbbi országgyűlési választásokat, akkor látható, hogy az ellenzék a választásokat nem is a listán bukta el, hanem az egyéni választókerületek miatt. Nem lenne több értelme inkább egyéni választókerületek szintjén összefogást kezdeményezni? Listán pedig megmaradhatna a valódi választás az embereknek, így talán azoknak is elfogadhatóbb lenne, akik nem szívesen szavazna egy közös listára, viszont szeretnének kormányváltást. A közös lista semmit nem ér, ha közben meg az egyéni választókerületeket rendre elbukják.

2020. márc. 26. 15:21
1 2
 11/16 A kérdező kommentje:
Áttanulmányoztam, épp ezért tettem fel a kérdést.
2020. márc. 27. 10:35
 12/16 anonim ***** válasza:
100%

Elég sok mandátum múlna rajta.

Ha a kis pártok önálló országos listát állítanak, márpedig ez érdekük, hiszen ez alapján kapnak állami párttámogatást, akkor minimum 27 EVK-ban kell jelöltet állítaniuk. Így máris sok EVK eleve bukásra van ítélve, hiszen nem működne a koordinált jelöltállítás, vagyis hogy mindenhol egy jelölt legyen.


Ráadásul azok a listák, amik nem érik el a parlamenti küszöböt, elveszett százalékok lennének, és ez bizony 10-20% fölött is lehetne.


A Fidesz megváltoztatta a kompenzációs szabályt, amit épp a túlnyerés megelőzésére találtak ki régen, és most épp azt segíti elő. Ez arról szól, hogy a győztes annyi szavazatot kap a listásra, a töredékszavazatoknál, amekkora fölénnyel verte a második helyezettet.

Magyarázó abszurd példa: Tehát ha van 800 ellenzéki párt, amelyik 10-10 szavazatot kapott, és van egy párt nyert 20%-kal, 200 szavazattal, akkor a nyertes 189 szavazatot nyer a kompenzációs listán.

És még sok ilyen finomságok vannak.


Ez egyáltalán nem jelent elhiteltelenedést, ezt csak az ostobákat lehet ezzel megetetni, de azok tesznek érte, főleg a Fidesz: tolja is a "moslékszövetség/koalíció" kifejezést. Bár annak idején az egy a zászló, egy a tábor felkiáltással ugyanezt csinálták, akkor nem volt bezzeg moslék.


Szóval ez egy kényszerszövetségnek lehet felfogni, és egyáltalán nem jelenti azt, hogy győzelem után frakciófegyelem lenne, és a jobbikosnak Gyurcsány fenekét kellene nyalni. Eleve egész biztos, hogy nem ő lesz a miniszterelnök, mert azt a DK-n kívül egy ellenzéki párt sem támogatná, de talán még ők sem egyhangúan, és ezt Gyurcsány is megértette. DK önmagában képtelen nyerni, nélküle viszont csak veszíteni lehet, ezt ők is tudják, és nem akarnak ekkora vereséget a nevükhöz kötni. Ez a Jobbikra, az LMP-re és a Momentumra volt jellemző, ők tanultak belőle, LMP, Momentum bocsánatot is kért, talán a jobbik is, mindenesetre mind változtatott a politikán. Nekik is volt köszönhető, hogy ismét kétharmad lett. De tanultak a leckéből remélhetőleg.

2020. márc. 27. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:

#5 Hülyeséget beszélsz.


Korábban kétfordulós volt a választás, és csak az első fordulóra vonatkozott, hogyha 50%+1 szavazat van, akkor elsőre van nyertes, ahol ez nem történt meg, ott kiírták a második fordulót, és ott már az volt, amit te mondtál: elég volt csak egy szavazattal is verni a másikat.



A Fidesz nagyon megkönnyítette a kamupártok indulását:

1. míg régen csak egy pártot támogathattál a kopogtató céduláddal, addig most korlátlan mennyiséget támogathatsz, és az adatokat másolgatják, az aláírásokat hamisítják, lebukás esetén sincs eljárás, büntetés, mert ismeretlen a tettes (aki gyűjtötte).


Esetleg ha lenne egy olyan, hogy mindenki kap egy levelet, hogy milyen pártokat is támogatott, és jelentse be a jegyzőnél, ha nem helytálló, akkor máris sok csalás kiszűrődne.


Normális egyébként szerintem az lenne, ha csak egy jelöltet lehetne támogatni, de annak nagyobb mennyiséget kéne összegyűjteni, viszont a már parlamentben lévő pártoknak nem kellene, és nem is lenne szabad gyűjteniük, automatikusan indulhatnának listán.

A lényeg a kamupártok kiszűrése lenne, nem a valódi, törvénytisztelő kis pártok indulásának ellehetetlenítése.


Ez az első egyik legnagyobb választási csalási lehetőség egy választás során. És a kamupártok nagyon sokat visznek.

2020. márc. 27. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 A kérdező kommentje:

#12:

1. Ok, értem, hogy a közös lista tovább növelheti az ellenzék esélyét, viszont azt is meg lehet érteni, hogy nem mindenkinek feltétlen és legfőbb célja mindenáron leváltani a kormányt. Én például nem fogok olyan listára szavazni, amelyikben a DK szerepel, mert egész egyszerűen nem rájuk akarom leváltani a kormányt, hisz rosszabbnak ítélem meg őket.

2. Arra még mindig nem kaptam választ, hogy a közös egyéniben indulásra miért nem helyeznek nagyobb hangsúlyt.

2020. márc. 27. 16:20
 15/16 anonim ***** válasza:

""Pl. győztes kompenzáció mond neked valamit?! A fidesz országos lista összségén kapott 49%-ot, a paralemtbe jutott pártok közül 52%, ennek ellenére az roszágos lista után jár mandátumok csak 42%-at kapta meg, a fdisz akpott 3 plus manatumit a jobbik 2-öt, a Dk meg az mSzmp p 1-et 1-et,. Ez a gyöze skompzecio? Megis kienk kellet volna legtöbb mandtaumot kapnio, nem annnak a pártnak, amire gyakorlatilag (1%) hilyán a választók fele szavazott, 30%-kal megelözve a masodik legerösebb pártot?"


Itt is kevered a szezont a fazonnal.

Tudod, egy lakcímmel rendelkező ember szavazhat EVK-ra és országos pártlistára. Ez a történet egyik része.

A másik az, hogy a túlnyerést megelőzése érdekében kitalálták a kompenzációs listát, ahol a vesztes egyéni jelöltek szavazatait osztották szét. Ebből nem kaptak a győztesek, mert az EVK-k vesztesei között osztottak szét néhány mandátumot. Tehát minden párt csak onnan nyert kompenzációs töredékszavazatot, ahol vesztett, a nyertesek semmit. Ezért értelemszerűen a Fidesz kevés kompenzációs mandátumhoz jutott, pláne, mert x mandátumot osztottak szét a töredékszavazatok arányai alapján.


A Fidesz ezt megváltoztatta, és kitalálta a győztes kompenzációt, így volt az ugyanakkora torta (x kompenzációs mandátum, aminek a töredékszavazatok arányában szétosztottak), csakhogy most már beszállt az is a tortába, akinek korábban nem járt: nyert, és az így szerzett plusz szavazat képlete tehát így változott:


Fidesz módosítása előtt egy EVK-ban a győztes ennyit kapott a kompenzációs listán:

0 szavazat



Fidesz módosítása által egy EVK-ban:

Győztes szavazat mennyiségéből kivonva második helyezett szavazatainak mennyisége + 1 db


Tehát igazságos az lenne, hogy a Fidesz is csak az elvesztett EVK-iban kapott töredékszavazatit számolnák össze, és aszerint osztanák el a kompenzációs tortát. Mert az a vesztes EVK-soknak járt, de már a nyertes is zabál belőle.


Hogy ezzel hány mandátum előnyhöz jutott a Fidesz? Nos annyi biztos, hogy 2014-ben nem lett volna 2/3-a, ha ez nincs. Természetesen nem állítom, hogy akkora dolog ez, hogy csak ennek köszönhetően kerülhetett kormányra, de azért nagyon jelentős különbség az 2/3 és az egyszerű többség. A 2/3 gyakorlatilag parlamenti egypártrendszert jelent, miután a Fidesz a kétharmaddal eltörölte a fékek és ellensúlyok intézményét.


"Nyilván közös listával is növelhető az esély, de önmagában ez mégsem annyira nagy horderejű, mint az összefogás egyéni választókerületek szintjén"

Az van a tervben, hogy a demokratikus ellenzéki pártok minden EVK-ban közös jelöltet állítanak, előválasztással.

ÉS emellett lenne még a közös lista. Itt szó volt arról, hogy a pártok azt tesznek a listára, akit akarnak, de szintén a nép határoz valahogy a közös listán ki milyen sorrendbe kerül rá, így remélve azt, hogy ne népszerűtlen de egyes pártban nagy befolyással bíró emberek kerüljenek be, vagy ez bizonytalanítsa el a választókat a listától. Az EU-s választáson az MSZP-Párbeszéd listáján volt ilyen helyzet.


"Nem mondott, de azt se, hogy lesz, vagy hogy lenne ilyen szándék. Nem nagyon látom, hogy törnék magukat rajta, csak a listával vannak elfoglalva, csak arra hívják fel a figyelmet."

Dehogynem. Mint írtam, ahol kicsit is nem lenne egyértelmű a helyzet, ott előválasztással fognak dönteni. Azért a listára hívják fel a figyelmet, mert ez egy új dolog, a koordinált jelöltállítás, közös jelölt meg a lista fényében értelemszerű, evidens. A hírekben az új híreket mondják, azért. A közös egyéni nem új hír, és a közös lista értelemszerűen magában foglalja a közös jelölteket, de mindenhol koordinált választást is egy-egy EVK-ban.

2020. márc. 28. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:

*de mindenhol koordinált választást is egy-egy EVK-ban.

Mármint ahol nem egyértelmű a jelölt.


Egyébként itt nem arról van szó, hogy Fidesz, vagy DK, aki mögé a többi párt beáll. Ezt csak a Fidesz félretájékoztatása, lejárató propagandája.

Ahogy írtam, a tervek szerint a lista sorrendjéről is az emberek fognak dönteni az előválasztáshoz hasonlóan, így a nem népszerűek hátulra kerülnek.

A DK önmagában kisebbségben lesz akkor is, ha valamiképpen 2/3-os többséget szerezne a demokratikus ellenzék.

Tehát önmagukban nem tudnak olyan határozatot hozni, amivel senki más nem ért egyet, míg a Fidesz még alaptörvényt is tud úgy módosítani, hogy senki más nem ért vele egyet, és ez a nagy eltérés. Ezért fölösleges félni annyira a DK-tól, Gyurcsánytól, akármi is a véleményed a Gyurcsány-kormányról.


Számtalan kétharmados jogfosztás történt a Fidesz részéről, ezek javarészét vissza kellene állítani, és garancia kell arra, hogy máskor ez ne fordulhasson elő. Ki fogja ezt megtenni, talán a Fidesz?!

2020. márc. 28. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!