Akik ellenzéki összefogást szeretnének, azok miért csak a közös listát emlegetik?
Nem.
Tegyük fel, hogy az MSZP és a Párbeszéd ismét közös listán indul, és csak 9,9%-ot érnek el, akkor az egész ellenzék bukik 9,9°%-ot, a Fidesz meg örül akkor is, ha amúgy csak 42%-uk van.
Van egy rakás nem-kamu párt, komoly képviselőkkel, amik nem érnék el az 5%-ot, ill. nem tudnának önállóan frakciót alapítani, így azok is buknának. Esetleg egy mandátumért megint indítanának mindenhol jelöltet.
A helyzet az, hogy a választási rendszArt úgy kavarta a Fidesz, hogy csak nekik legyen jó, vagy kétpártrendszerre. Ezért.
Pl. győztes kompenzáció mond neked valamit?
Azt jelenti, hogyha az egyik párt nyer 49%-kal, a második hely 12%, akkor a különbözetnyi szavazatot is megkapja a győztes, tehát duplán nyer. Régen ezt a kompenzációs listát, töredékszavazatot pont a túlnyerés elkerülése érdekében találták ki, de a Fidesz módosította, és a túlnyerést segíti elő.
Namármost ha néhány párt nem indít országos listát, mert tudják, hogy nem jön össze, vagy mert nem akarnak keresztbe tenni a többi pártnak, de jön a kompenzációs szavazat, akkor elveszne, mint ahogy akkor is, ha nem érik el az 5-10-15%-os parlamenti küszöböt (attól függ, hány párt indul közös listán)
Tehát rengeteg szavazat, és sok mandátum múlik rajta, ezért.
Nem szerelempártnak kell lenni az ellenzéknek, és nem is arról kell szólnia
Ja és még valami! Országos listát az állíthat, aki minimum 27 vagy mennyi EVK-ban indít jelöltet. Tehát nagyon sok esetben lesz az, hogy ellenzéki jelölteket egymás ellen kényszerülnek indítani. Vagy indítsanak egy olyan jelöltet, aki a másiknak kampányol, és lebeszéli magáról az embereket?!
És tényleg elég sok lista hasalna el a parlamenti küszöb alatt, simán lehet 20% is, ha rosszul mennek a dolgok, egy másik stratégiával viszont akár nyerhetnek is.
Ez nem szerelemházasságot jelent, nem jelent elhiteltelenedést, hiszen választás után a bejutott képviselők ugyanúgy képviselhetik saját értékrendjüket, nem köti őket frakciófegyelem. Viszont tény, hogy az ellenzéki pártok célkitűzéseinek 70-80%-ában teljesen egyetértenek, ill. kompromisszumot tudnak kötni, ellenben a Fidesz meg nem ért vele egyet, így máris nyernek, hiszen a programjukból valamennyit meg tudnak valósítani.
Nyilván közös listával is növelhető az esély, de önmagában ez mégsem annyira nagy horderejű, mint az összefogás egyéni választókerületek szintjén. Anélkül nem fog nyerni az ellenzék, hiába fog össze akár az összes párt listán. Fordítva viszont, külön listával de közös egyénikkel már lenne reális esélyük, de ennek a fontosságát valahogy soha nem emelik ki.
Lehet az is, hogy minden szinten összefognak, de sokak szemében ez hiteltelenséget tükrözne. Értem, hogy kormányon majd különválnak, de ha nagyon eltérnek a különböző álláspontok, akkor annak az ára meg az lesz, hogy döntésképtelenné válik az országgyűlés, ennek meg megint nem sok értelme lenne.
"Nyilván közös listával is növelhető az esély, de önmagában ez mégsem annyira nagy horderejű, mint az összefogás egyéni választókerületek szintjén"
Mondott olyan bárki, hogy egyéni körzetekbe nem lenne közös jelölt vagy a közös lista szó hallatán következtettél erre?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!