Az embereknek mi baja van a hallgatói szerződéssel?
Általában azok szidják a hallgatói szerződést akiknek fogalmuk sincsen róla hogy mi van benne és akik utána a leghangosabban verik az asztalt, hogy miért nincsen elég orvos, diplomás ápoló, mérnök és egyéb egyetemet végzett ember az országban, meg akik sipákolnak amiatt hogy miért nem olyan szinvonalúak az egyetemek, itt miért nem jut elég pénz olyan fejlesztésekre, mint máshol, vagy miért nincs több állami finanszírozású hely.
Azok, akik nem értik, hogy mindezt az ő adójukból kell megfizetni és ha egy hallgató a 7-12 félév alatt megszerzett diplomáját szimplán elviszi máshová, akkor itt nem lesz helyette diplomás és neki az adójából még egyszer ki kell fizetnie a saját orvosa képzését, majd ha megint elmegy a diplomás akkor harmadszorra, negyedszerre is.
Akik nem értik meg, hogy kint pontosan azért tudnak több pénzt fizetni az orvosoknak, mert nem nekik kell megfizetni az egyetemi képzésüket.
"elviszi máshová, akkor itt nem lesz helyette diplomás és neki az adójából még egyszer ki kell fizetnie a saját orvosa képzését, majd ha megint elmegy a diplomás akkor harmadszorra, negyedszerre is."
Két opció van egy vonzó itthon maradni második kötelezed az embereket, hogy itthon dolgozzanak.
Amúgy az is vicc, hogy semmibe nem számít bele a diákmunka, se nyugdíj, se szolgálati idő, se a hallgatói szerződésben rögzített kötelezettség, hogy Magyarországon kell x időt dolgoznom. Persze adót azt azért kell fizetnem.
"Akik nem értik meg, hogy kint pontosan azért tudnak több pénzt fizetni az orvosoknak, mert nem nekik kell megfizetni az egyetemi képzésüket."
Ez a része demagóg a hozzászólásodnak, a felsőoktatásra a GDP kevesebb, mint 1%-át költjük. Többet utalnak haza nyugatról, mint amennyi a képzésük volt...
"Az embereknek mi baja van a hallgatói szerződéssel?"
Néhány embernek az, hogy nem ezt ígérte a fidesz annak idején, másoknak az, hogy mikor ezt kitalálták párhuzamosan megpróbálták a felére csökkenteni az állami helyeket, ami ugyan nem jött össze, de a szellemiségét őrzi ez a szabály a dolgoknak. Megint másokat pedig azért zavar, mert amúgy is panaszkodós fajták és az se lenne jó nekik, ha ingyen lenne minden.
"Így nem mondhatják azt az adófizetők, hogy az ő adójukból kitanulsz, aztán cserben hagyod őket, kimész külföldre egyből."
Elgondolkodnék azon, hogy ki hagyott cserben kit, ha a fiatalok menekülni akarnak az országból.
#4 Ebben tévedsz.
"A kiválasztott megoldás a társadalombiztosítási hatások szempontjából is lényeges, mivel a nyári munkával is szerezhetünk társadalombiztosítási jogosultságokat, biztosítási időt, illetve szolgálati időt."
A hallgatói szerződés által kikötött munkavállalásba nem tud beleszámítani a diákmunka, mert azt a szerződés szerint a diploma megszerzése után kell elvégezni. Amikor már nem diák az illető.
# 6
Ez így elméletileg jól hangzik, gyakorlatilag sok vállalat csak úgy hajlandó alkalmazni, hogy iskolaszövetkezeten keresztül még akkor is, hanem rajtuk keresztül lett az állásom, ami viszont már nem számít bele. Persze erről akkoriban nem nagyon tudtam.
Amúgy meg semmit nem ér, hogy itthon kellene dolgoznom, hiszen külföldön simán megkeresem azt az összeget, amit vissza kell fizetnem 20 éven belül. Főleg, hogy addigra már kevesebbet fog érni, kivéve ha van egy infláció követő szorzótényező, de tudtommal nincsen.
#5 "Ez a része demagóg a hozzászólásodnak, a felsőoktatásra a GDP kevesebb, mint 1%-át költjük. Többet utalnak haza nyugatról, mint amennyi a képzésük volt..."
Itt te vagy a demagóg. Az adóból finanszírozott oktatást próbálod meg összevetni azzal amit nem adóként utalnak haza, hanem elkölteni más dolgokra. Ha x összegünk van, a GDP 1%-a, akkor nagyon nem mindegy hogy hány orvos képzését kell kifizetni ahhoz, hogy legyen 1 orvos aki itthon azokat gyógyítja majd akik az adójukból ezt a képzést fizették. És bizony, azokban az országokban ahol 10 orvosból 4-5 orvos más országból jött, csak a maradék 5-6 képzését kell finanszírozni, míg nálunk azokat IS akik pont hozzájuk mennek dolgozni és gyógyítani.
"Néhány embernek az, hogy nem ezt ígérte a fidesz annak idején"
Mert szerinted mit ígért a fidesz annakidején?
"Elgondolkodnék azon, hogy ki hagyott cserben kit, ha a fiatalok menekülni akarnak az országból."
A fiatalok nem kényszerülnek menekülni az országból. Most nem. Azok a fiatalok akik addig csak kaptak de még semmit nem adtak, azok mégis milyen elvárásokkal lehetnek a többiek felé? A szüleik tartották el őket, az adófizetők fizették az oktatásukat, egészségügyi ellátásokat. Még semmit nem tettek azért hogy ezt valamiképpen megszolgálják vagy megfizessék - eddig csupán léteztek mások munkájából. Nem vagy te kicsit eltévedve mikor azt hiszed hogy az szabhatja meg a feltételeket hogy mit kell kapnia, akinek mások adnak meg mindent? nem inkább most a fiatalok kellene hogy ITT tegyenek azért hogy az ország tovább fejlődjön, javuljon és jobb legyen az élet? Megint azoktól várod el akik már számukra is eddig csak mindent adtak és akik tőlük eddig még annyit sem kaptak vissza, hogy itt legyenek és ők IS dolgozzanak velük együtt?
#8 "Amúgy meg semmit nem ér, hogy itthon kellene dolgoznom, hiszen külföldön simán megkeresem azt az összeget, amit vissza kell fizetnem 20 éven belül. "
Most akkor az a bajod hogy még sincsen röghözkötés és aki akar az mehet máshová dolgozni, mert könnyedén vissza tudja fizetni a képzése költségeit a fizetéséből?
Ez volt a lényeg. Nem a büntetés vagy az ide kötés, hanem hogy akinek kint jobbak a lehetőségei az mehessen, DE mellette legyen meg másnak a lehetősége a tanulásra abból a pénzből amit rá fordított az állam korábban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!