Miért nem indul egy panel építési hullám?
Sokkal, de sokkal többe kerülne, hiszen a lakásokat az állam pénzéből fel is kellene építeni, aztán ugye meghitelezni még a hozzájutást is.
Jelenleg van egy viszonylag élénk lakáspiac, ahol két szegmens dominál, építenek drága, nagy értékű lakóparkokat és akik ezt megvásárolják, azok addigi lakása feltehetően megüresedik, szabaddá válik, ezt meg lehet venni támogatással, amit egyrészt az állam nyújt, másrészt a bankok.
A másik szegmens a kis értékű lakások, házak, amelyek főleg olcsó vályogházak vidéken, amelyekből kihaltak az öregek, de még saját családjuk sem tartja lakhatónak őket, nem beszélve a helyről, mert olyan eldugott falvakban van a többségük, ahová kevesen kívánkoznak.
Jelenleg én pont ilyet keresek ugyan, mert nyugdíjas lettem és én jól meglennék egy ilyen helyen, de sajnos már túl drágák és túl sokat kellene rájuk költeni, ezért ezek többsége nem eladható.
Addig nem is lesz komoly népszaporulat, amíg nem vállalják fel legalább egy-két komoly lakótelep építését, amit vagy a piaci építők támogatásával, vagy állami építőipar létrehozásával lehet csak megoldani, de ehhez túl kapitalista a világ már, ennyire nem ér körbe a jobb, meg a bal oldal.
A szocializmusban természetes volt, hogy minden ellátásszerűen működött, most azt ne emlegessük fel, hogy többnyire színvonalon aluli volt az az ellátás.
Kádár részére ott volt a lehetőség, hogy a Ratkó gyermekek hulláma is megérett a családalapításra, ez hozott egy ténylegesen várható népszaporulatot és amúgy is valóban kevés volt a lakás akkoriban, de most a második, vagy harmadik hullám már elmosódott, így nem is lenne hirtelen elegendő olyan vevő, aki ekkora mértékben igényelné az otthonhoz jutást, természetesen gyermekvállalással cserébe, mert a fő cél nem a rozogák támogatása, hanem gyermekek kicsikarása a többnyire fiatal választópolgárokból, akiknek eszükbe sem nagyon jutna ilyen terhet venni a nyakukba, talán majd később, talán majd egyszer, ha lesz rá anyagi hátterük, vagy majd olyan otthonuk, hol ez lehetségessé válik majd.
Nekem az a véleményem, hogy még esetleg az építőipari cégek támogatását bevállalnák, de a leendő vásárlók széleskörű támogatását már nem.
Emlékezzünk vissza, hogy régen alaposan megvolt ez szervezve, a jól szituáltak vehettek öröklakást, a kevésbe tehetősek szövetkezetit és a csórók meg szinte ingyen kapták a tanácsi lakásokat, csak gyerek kellett hozzá.
Na ez az, amit a mai világban nem tudok elképzelni, eddig biztosan nem fognak lemenni, hogy a sóher népségnek is legyen perspektívája, ez már nem az a világ.
Az nem tűnt fel, hogy
1. A panel technológia nem igazán kifinomult? Energetikai szempontból katasztrófa a panel.
2. Az összes házgyárat leépítették a 90-es években. Újra kellene építeni mindent
3. Nem célja a kúrmánynak az olcsó, sok lakás. Neki a sok eladósodott ember a célja, akiket utána irányíthat.
Hozzátenném, hogy akkor sem voltak olcsók a lakások, ez mítosz, mert az igaz ugyan, hogy 360000 Ft volt az első lakásom, két és félszoba hallos, de a havi fizetésem 2000 Ft körül volt, így ha mindkettőhöz hozzáírok két nullát, ugyanott vagyunk jelenleg is, ahol akkor.
Csupán az olcsó, alacsony kamatú hitel volt akkor, meg a biztos háttér, mert munkanélküliséggel nem kellett régen számolni, ami különbözik a jelen helyzettől.
A havi törlesztés sem volt csekély, a fizetésem negyedrésze volt, 540 Ft és plusz a rezsi.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!