Az infláció miért nem számol az ingatlanárakkal 2012 óta?
2012-ben kivették a számításból, amíg csökkentek az árak. Ahogy növekedésnek indult, nem számolnak vele. A bérleti díj maradt még ugyan, de csak 1,5%-al. Más államokban pl. cseheknél 10%-os aránnyal számolják. Ha az ő mintájuk szerint számítanánk az inflációt, akkor jóval magasabb lenne.
Zöldég-gyümölcs ára az egekben. Káposzta 2 éve 120ft/kg volt, most 350ft/kg.
Hiába emelkedik tehát a telefonok ára, a KSH szerint a „számítógép, fényképezőgép, telefonkészülék” cikkcsoport árindexe ma 40 százalékkal alacsonyabb, mint 10 évvel ezelőtt. A magyarországi használt autók ára a KSH minőségi változást is figyelembe vevő módszertanával pedig 30, a tévék ára 50 százalékkal alacsonyabb, mint 10 éve. Nyilván érezzük ezen módszer hiányosságait. Valójában ma az autókért jóval több pénzt kell fizetni, mint egy évtizeddel korábban, és hiába tudnak ezek többet, aki autót szeretne, annak a mai árat kell kifizetnie. A megélhetés költsége tehát jelentősen nőtt."
Ha majd újra csökkenek a lakásárak, akkor a párt visszateszi az infláció számításba lakossági nyomásra? :)
Aztán bemegy állampapírt venni a paraszt, a Prémium Magyar Állampapír most infláció+1% -ot fizet. Inflát 2,8%-nak veszi még (...), erre ad 1% kamatprémiumot=3,8%.
Örül a paraszt de jól járt, infla fölött kapott kamatot. Közben meg valós infla 5%, azaz: nem keresett hanem bukott rajta..
"ezzel is "csalnak" meg trükkösen számolnak."
Mindig lehet azt mondani, hogy trükkösen számolnak. Van, aki parizert vesz és van aki drága sonkát. Most akkor melyik milyen arányban számítson bele az inflációba?
Kérdező
Ott hibázol hogy olyasmit is az inflációval szeretnél "mérni" amit nem is lehet.
Az ingatlanokat nem a havi béredből veszed meg, hanem évtizedes költségei vannak. Vagyis az, ha most drágult az ingatlan, az nem a havi vagy éves inflációt emeli, mozgatja stb. hanem a hosszú idő óta megszerzett megtakarításodnak ad egy viszonyítást (amit 10 évig összegyűjtöttél abból mit tudsz éppen megvenni) meg a hiteledet minősítheti (hogy mennyivel fog a törlesztőd változni). de ez utóbbi nem emeli vagy meghatározza az inflációt - hanem fordítva, az infláció fogja meghatározni hogy a te már eldöntött hitelszerződésed hogyan változik vagy ami benne van törlesztő részlet aktuálisan, az többet vagy kevesebbet ér mint korábban.
Röviden: az infláció a napi kiadásaidat és a rövidebb távú költségeidet befolyásolja úgy hogy kimutatható. Az ingatlan hosszabb távú, nehezen beleilleszthető.
Például a párommal 3-szor vásároltunk életünkben ingatlant (eladva a korábbit) és 30 éve gyűjtjük hozzá a pénzt. melyik időpontban számítod be az ingatlan vásárlásunkat az inflációba?
Amikor kifizettüK a tartozásainkat is? Hiszen akkor már nem befolyásolta sem a bérünket, sem a lakás árát. Amikor megvettük? Akkor még jó része nem volt kifizetve, tehát később megszerzett pénzt kellene figyelembe venni. Ha eladott ingatlanból fizettük a nagyobb részét akkor mikorra teszed az infláció számításba? Ha már beszámoltad az első ingatlant, a másodiknak a részét teremtettük elő csak utána, akkor mivel hasonlítod az árnövekedését?
Sok a buktatója és nem reális a hatása. Miért lenne az inflációra hatással hogy a városunkban belterületté nyilvánítottak egy jó területet és a frissiben ott felépített lakásokat 3-szor annyiért árulják most ott, mint amik a szomszédjukban állnak már évtizede?
Hány ingatlant veszel az életedben?
És mennyi WC-papírt, kenyeret, tejet?
Az infláció súlyozva van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!