A kormány mivel indokolja, hogy nem emelkednek a pedagógusok fizetései?
19# Akkor néhány újabb adat:
Újabb béremelésre számíthatnak jövőre a pedagógusok, ha megvalósulnak az oktatási államtitkárság szándékai – tudta meg a Magyar Nemzet. Az elképzelések szerint az életpályamodell fejlesztésével párhuzamosan mintegy harminc százalékkal nőne a tanárok keresete 2020-tól. Az elmúlt években megvalósult bérfejlesztésekkel együtt ez összesen nyolcvanszázalékos átlagos emelést jelenthet 2013 óta.
Az elmúlt nyolc évben nemcsak a pedagógusi pálya elismertsége nőtt, hanem a bérek is jelentősen emelkedtek, ráadásul mindezek hatására egyre több fiatal választja a pedagógusi életpályát.
Egy húsz éve tanító, főiskolai végzettségű pedagógus 2010-ben bruttó 149 ezer forintot keresett, míg tavaly ez az összeg bruttó 301 ezer forintra emelkedett.
2013 és 2017 között a pedagógusok bére átlagosan ötven százalékkal nőtt.
Szóval a lényeg azt gondolom benne van! És bocs, de ne gyere nekem itt csak az OKJ s szakképzéses történettel, az csak egy része nyilván, mindenki tudja, de a fenti tendenciák , számok alapján azt azért nem lehet mondani, hogy a Fidesz kormány nem próbálta meg jelentősen emelni pedagógusok jövedelmét! Én nem állítom hogy most már hiperszuper módon vannak megfizetve, de azért ne vegyük el már a kormánytól azt, amit tett...
"Ja és javaslom, hogy nézzetek utána, hogy 2010 és 2019 között mennyit nőtt egy pedagógus bére!!"
Én meg javaslom a nyilatkozatokat is nézd meg 2010-ben a kormányváltás után. Vissza kell adni a pedagógusok szakmai és anyagi megbecsülését.
Ehhez képest a minimálbér fölötti kezdő fizetés folyamatosan közelítette míg végül elérte a minimálbért. Ez nekem nem az anyagi megbecsülés jele.
"Egy húsz éve tanító, főiskolai végzettségű pedagógus 2010-ben bruttó 149 ezer forintot keresett, míg tavaly ez az összeg bruttó 301 ezer forintra emelkedett."
Kisebb tanárhiány, kevesebb óra, fizetett túlóra, létező cafeteria. Ezek voltak 2010-ben, amik ma már nem igazán vannak. + infláció.
Igazából az egész bérkéssel nem lenne senkinek semmi dolga, ha a kormány betartotta volna az ígéretét és a minimálbért tartja meg vetítési alapnak.
"de a fenti tendenciák , számok alapján azt azért nem lehet mondani, hogy a Fidesz kormány nem próbálta meg jelentősen emelni pedagógusok jövedelmét! "
Az életpályamodell bevezetésekor jóformán annyi történt, hogy az állam az egyik zsebéből kivett, aztán a másik zsebébe visszatette ugyanazt a pénzt. Ennek ellenére volt valamennyi emelés. Viszont mióta rögzítették a vetítési alapot, és az ígértnél lejjebb emelik a pedagógusok éves fizetését, azt kell mondjam, hogy tendenciájában a kormány próbál a lehető legtöbbet spórolni a tanárokon.
"Én nem állítom hogy most már hiperszuper módon vannak megfizetve, de azért ne vegyük el már a kormánytól azt, amit tett..."
Igazad van, azt nekem is el kell ismernem, hogy infláció feletti emelést kapnak a tanárok, szóval valóságosan jobban élnek, mint a rendszer előtt. (kivéve talán a gyakornokok, ők csak a kötelező minimumot kapják)
De ennek ellenére élek a kritika jogával, mikor azt olvasom, hogy mennyire el vannak eresztve a tanárok, holott a mai magyar átlagbér eléréséhez 20+ évet kell dolgozniuk mesterdiplomával, vagy 30 évet, ha csak sima egyetemi végzettségük van. Mióta felszólaltak a tanárok, hogy nem az ígérteket kapták meg (és őszintén, miért ne lenne jogos számonkérni egy ígéretet?) azóta azt látom, hogy lejáratás tárgyává vannak téve, hol a kormány, hol annak hívei által.
Én egriként szeretettel várok mindenkit, látogassuk meg a tanárképzős hallgatókat és ott mondjátok el, hogy mekkora jó helyzetbe kerültek az elmúlt 9 évben és bízzanak abban a kormányba, amelyik engedte a kezdő fizetéseket minimálbérre csökkenni, hogy majd itt valami nagy béremelés lesz.
Hogy ne mindig ellenzéki médiumot linkeljünk.
Az egyetemi oktatókról nem is beszélve, ahol a versenyszektorral kellene versenyezniük mégis a bérezés nagyon alacsony és még alacsonyabb azok száma, akik hajlandóak belevágni felsőoktatási tanításba.
# 25
Megpróbálják hátha, aztán vannak olyan szakok, mint informatika vagy nyelv amivel elmehetnek máshelyekre is dolgozni. Nekem vannak itt osztatlanos ismerőseim és egyáltalán nem biztos, hogy pedagógusnak fognak elmenni végzés után vagy esetleg külföldön majd.
Én tanár vagyok egy budapesti elit állami iskolában. Egy tanár 220-350 között keres, amit persze minden érintett kevesel. Egy LIDL-es eladóval vagy melóssal szoktunk összehasonlító monológokat tartani. Azt mondjuk nem mondja már senki, hogy annak mennyit kell dolgoznia, naponta hányszor és hányan ugráltatják, míg nekünk saját ciklusunk van és persze a közember számára munkának vett fizikai munkát sosem végzünk.
Aztán pár kollégától rákérdeztem miért nem megy akkor más munkára vagy mondjuk magániskolába, ahol +100 nettóval többet keres. Kiderült, hogy igazából ez kényelmes élet ; 10-12-re jönni, megtartani pár órát nem olyan rossz. Meg aztán hol van full két hónapos nyaralás ? jun 20- aug 21-ig be sem kell tenni a lábad a suliba. Ott van az őszi, téli, tavaszi szünet is
A színházlátogatási tteendőket ami néha azért van, munkacsoportok osztják szét egymás közt. Van ofőpótlék rá. Ugyanazokat a dolgozatokat íratjuk minden évben, mivel nem igazán változik egy emberöltő alatt a tudomány, már amit tanítunk. A válaszok nagy részét ránézésre látjuk. Persze ha levelezel ír,svéd,svájci kollégával és látod FB-on hogyan él, mennyit kap, akkor persze fájó, hogy te csak ennyit keresel, de magyar körülmények közt ez is nagyon jó!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!