Jól értelmeztem a liberalizmus lényegét?
Az meg van kérdező, hogy liberalizmus rengeteg irányzata van pont úgy, ahogyan kommunizmusnak.
Pontosan melyik liberalizmust értelmezed így?
"A liberalizmus szabadelvűség.állam hatalmának gyengítése."
Ez igaz. Bár kisebb állami kontrollra törekszik, nem nullára (az ugyanis a szélsőséges libertarianizmus).
"a nagytőke előretör"
Ez is igaz. Jobboldali gazdaság egyik lényeges része, hogy nem baj, mikor a gazdag gazdagodik, mert a növekvő gazdaság magával húzza a szegényebb rétegeket is. (hogy ez mennyire valósul meg már más kérdés, ezt hosszasabban ki lehetne fejteni) Az viszont biztos, hogy egy gazdag országban jobbak a lehetőségeid.
"privatizálnak mindent"
Privatizálás nem jelenti azt, hogy ne lehetne mellette állami szektor is jelen. Minél több szereplő van egy témában, az annál kedvezőbb az emberek számára. Persze csak mikor tisztességes piaci verseny is folyik, nem kartelezés, vagy monopolizálás. De az állam egyik feladata ennek kiküszöbölése.
"fizetős lesz az egészségügy"
Most is az. Fizetésből vonják a TB-t, egészségügyi hozzájárulást (illetve már szociális néven). Továbbá a költségvetésből fordítanak még rá.
"felsőoktatásban bevezetik a tandíjat,így a szegény családból származóknak a kitörés is nehezebb lesz"
Semmi sincs ingyen, oktatás egészét az állami bevételekből finanszírozzák, ami az emberek adójából megy. Megfelelően széleskörű ösztöndíjprogramokkal ez kiküszöbölhető (amit gyakran a nagyvállalatok adnak).
"emelkednek a lakbérárak"
Kereslet - kínálat, annyiért adják ki, amennyit valaki fizet érte. Ha túl sok, akkor muszáj csökkenteni, mert csak a nyakán marad, ami veszteség. Állami beavatkozás csak ront a helyzeten. Bérletárak amúgy a lakáspiaci árakhoz igazodik, amit a CSOK elég szépen felvert. Minek adnák el az alap áron, ha megtehetik az alap ár+támogatásért is?
"kilakoltatások lesznek"
Mindig is lesznek. Azért mégis jóval könnyebb egy nyugati bérből a bérletet kifizetni. Mellesleg Németország nagyvárosaiban a bérletek négyzetméterára 12-17 euró, míg Budapesten 6-13 körül.
"szakszervezeteket legyengítik,a szakszervezeti tagokat kirúgják a munkahelyről"
Nem. Pont, hogy erősödik. Liberalizmusban a problémák megoldása civil kézben történik, nem állami irányítás alatt.
"munkakörülmények romlanak"
Történelem rámutatott már, hogy az embereknek akkor lesz jobb sorsa, ha ezt kiharcolja magának. Anglia egykori feudális rendszeréből az ipari forradalom során fokozatosan érték el a mai állapotot.
"többet kell túlórázni"
Jogilag nézve, jelenleg az elrendelt rendkívüli munkavégzés kötelező. Ha ennek nem teszel eleget, akkor az olyan, mintha a rendes munkavégzést szeged meg. Ez pedig azonnali hatályú felmondással is járhat. (ez mindig is így volt hazánkban) Nyugaton többet LEHET, mégis kevesebb a túlórák száma.
"társadalmi különbségek óriásira nőnek"
Igen, de pont az a lényeg, hogy megvan a lehetőség a kitörésre. Ez pedig a saját erőfeszítésedtől függ.
Liberalizmusban az állam nem fogja a kezed. Ha valamit el akarsz érni, azért neked kell tenni. Tipikusan a "halat adni, vagy horgászni tanítani" esete. Ez egy szocialista országnak elképzelhetetlen, de valamiért mégis működik nyugaton. Persze nem tökéletes, mint ahogy semmi se az.
Utolsó elötti,ezek rossz dolgok mind
Nekem jobb ha a te adódból tanulok,mint ha ki kéne perkálnom 2 milliót a tandíjra
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!