Orbán Viktor a közép-európai térség összevonásában látja Közép-Európa jövőjét. Nagyon jó a meglátás, de nem lehet, hogy Romániát inkább ki kéne hagyni ebből?
Hosszútávon komoly káros következményekkel járhat ez pl. Magyarország számára (is). Ismerve a román politikai simlisséget. Románia persze, hogy szeretne az új Közép-Európai Unióhoz tartozni. De nyal Brüsszelnek, Nyal Washingtonnak, nyal mindenkinek, hiszen nyalnia kell azért mert neki ajándékrabolták Erdélyt anno a magyarellenes szövtségesek Tehár Románia au új Közép-Európai unióban is kifelé seggnyaló lesz, s bármikor árulóvá, hátbatámadóvá válhat. Nem beszélve arról, hogy terjeszkedési politikáját az új Közép-Európai Unióban is folytatni fogja. Gondolok a rz általuk rég vágyott Moldovai-román romantikus nésztáncra. ha megvalósulna, akkor Románia hatalmi pozícióra törekedne a Közép-Európai Unióban.
Közép-Európai Unió csakis Erdély teljességével és a többi elcsatolt magyar földrésszel lehetséges, hiszen a természetes Nagy-Magyarország lehet az alapja az Új EU-nak.
Orbán olyan mint Szálasi bácsi,túl jóhiszemű.
Azt hiszi majd ha a romákokat is beveszük a buliba meg együttmüködőset játszunk velük majd Erdély visszakerül ide.
De különben meg az első magyarhoz méltó lépés orbántól hogy mi keresük a békét és mi vagyunk a kezdeményezői a békülésnek vagy legalább a migránsválság/uniós diktatúra idelye alatt "fegyverszünetet„kötésnek.
Ha továbra is ilyen magyarhoz méltó lépéseket tesz a végén még jól járunk.
Kérdező, nem értem, milyen veszélyt látsz Magyarország és Románia közeledésében.
Moldova és Románia egyesülése rövidtávon egyáltalán nem reális, egyrészt, mert Románia nincs abban a pozícióban, hogy a törékeny európai békét megbontsa. Márpedig Moldovában a szlávok miatt komoly orosz érdekeltségek vannak, a Nyugatnak meg teljesen oké a térség status quója. Magyarán: senki nem támogatja Románia Moldova felé irányuló törekvéseit. A tetejébe ők maguk is rettentően tojnak az oroszoktól, folyamatosan kuncsorognak egy NATO-erősítésért a Fekete-tengeren, mert Ukrajna esete eléggé riasztó példa volt nekik. Szóval nem holnap fognak nekirontani egy független országnak egy atomhatalom ellenében.
Másrészt, az erdélyi magyaroknak egy román-magyar közeledés nem feltétlenül árt. Talán sikerül visszaszorítani a román sovinizmust, ha az államuknak egy közép-európai közeledést kell hangsúlyoznia és nem használhatja folyamatosan nacionalista ütőkártyaként a magyar kisebbséget a választópolgárok hergelésére. És nekünk is jobb, ha békében élünk a szomszédainkkal, és inkább a diplomáciában harcolunk a külhoni magyarokért, nem a nacionalista agresszió útján, ami csak újabb konfliktusokhoz vezet, ahogyan azt a Horthy-féle visszagyarmatosítási kísérlet is megmutatta.
A román politikai simlisségről meg annyit, hogy 1918-20 táján merőben más volt a helyzet, mint azt te is tudod. A belátható jövőben aligha adódik olyan helyzet, melyben Románia Magyarország rovására tud terjeszkedni. Az meg, hogy regionális nagyhatalommá lépjenek elő, szintén irreális. A térségben viszonylag nagy létszámú hadsereggel rendelkeznek és dinamikusan fejlődik a gazdaságuk, de egy Lengyelországgal szemben labdába sem rúgnak. Elég bajt jelent nekik a korrupció elleni küzdelem és a mienkhez képest jóval instabilabb belpolitikai helyzet (igen, ott a nép 5-6 évente megbuktat egy kormányt azzal, hogy kimegy az utcára és szétveri a várost).
A cél egy békés, az itt élők számára is sikereket, biztonságot és jó életet nyújtó közösség megteremtése. Miért akarod ebből kihagyni az egyik hatalmas országot?
Szerbiával is csak pár éve rendeződött a magyar viszony, pontosan Orbánék politikájának köszönhetően, hogy nem a régi sérelmeket, gyűlölködést táplálták tovább, hanem valami újat akartak létre hozni. Az ott élő magyaroknak is sokkal jobb lett ezzel a helyzete.
Az elképzelt Közép-Európai régiós összefogásnak nem az a célja hogy újra nagy Magyarország jöjjön létre, hanem hogy az itt levő országok közösen fejlődhessenek, gyarapodhassanak. Mindegyik az ott élők saját döntése és akarata szerint, nem külső politikai utasításra. Sajnos az EU pont itt veszítette el az értelmét, amikor a politikát is felülről akarták már megszabni a tagállamokban. Egy Orbánék által eddig is épített és jól működő együttműködésben, mint a V4-ek, pont az a lényeg, hogy közös célok vannak, amiket a politikai oldalaktól, a kormányok színezetétől függetlenül el lehet érni. Pont emiatt tud ez a kormány együtt gondolkodni olyan kormányokkal is amikkel politikai nézeteikben nem egyeznek - mert nem akarnak más ország politikai belügyeibe beavatkozni, nem akarnak minősíteni.
A románokkal is rendbe lehet hozni a kapcsolatot, csak idő kell hozzá. Lehet hogy teljes generációt kell várni, de lehetséges.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!