A magyar színházak tulajdonképpen "kuplerájok"?
Elnézést a hasonlítért. Igazán nem gondoltam volna, hogy valaha is releváns lesz a hasonlat. Már nem is tudom hányadik ilyen zaklatásos eset került nyílvánosságra, akik főszereplője szinházigazgató, rendező, esztéta stb... Ráadásul mindnek lebukása után több mással való zaklatási esete is kiderült. Biztosan sok olyan van, ami csak azért nem derült ki, mert nincs olyan szókimondó színésznő, mint monduk Sárosdi Lilla. Ez az egész csak a jéghegy csúcsa?
Apropó úgy hallottam Marton László halálát a zaklatásos eset okozta. Ebben vajon van igazság?
Hozzáteszem, ha valóban ilyen kocsikkal járkáltak a vezetők a kommunizmusban és kocsikáztatták a fiatal lányokat, akkor ez egy szokásos tömegjelenség lehetett a színházaknál. Hiszen ha kirívó eset lett volna beszéltek volna róla. De mindenki így csinálta/ csinálja?
Azért 20-30 éve már nem volt egy nagy csoda, hogy egy szakmailag befutott, vezető beosztású ember autóval jár.
De azt minden 18-20 éves lány tudta már akkor is, hogy ha beül a főnöke autójába, hogy kocsikázzanak egyet, akkor a főnöke meg akarja d..ni.
Ezek a nők is pontosan tudták, mire megy ki a dolog. És pont azért mentek bele, mert így előnyöket reméltek: hogy ők kapják a főszerepet, a fontos szerepet. Tehát ez voltaképpen korrupció volt, nem zaklatás.
És ha megnézed, akik jelentkeztek, hogy zaklatták őket, nem túl jelentős színésznők. Vagyis rossz néven vették, hogy a főnök, annak ellenére, hogy ők engedték simogatni magukat, vagy adott esetben szétrakták a lábukat, mégsem kapták meg azokat a főszerepeket. Mert az a főnök mégiscsak szakmai alapon döntött, nem aszerint, hogy ki, mit engedett neki megcsinálni.
Tudod, mint a viccben: a prostituált megtudja, hogy a bankjegy, amit kapott a kuncsafttól, az hamis. "Segítség, akkor engem megerőszakoltak!" Valami ilyesmi van ezek mögött is. Középszerű színésznők a vádlók, akik így próbálják magukra irányítani a reflektorfényt - ha már a tehetségükkel nem sikerült.
Nem biztos, hogy zaklatásról van szó a legtöbb esetben.
De már a 70-es évektől így volt, az biztos. Kisvárosban jól látszott, hogy kiket futtatnak, és látták, hogy kikkel járnak étterembe. Nem is kellett színházi embernek lennie, elég, ha rá tudott telefonálni a színházigazgatóra, hogy főszerepet adjanak a művésznőnek. Vagy a férjének (is).
Jó szerepjáték-gyakorlat a színésznőknek is, és esetleg nyernek vele egy kiugró szerepet.
Hogy mikor kezdődött, én nem tudom, de talán mindig is így lehetett.
(A Sárosdit meg jobb hanyagolni, vele más a szitu.)
A legtisztább akkor lett volna az összes szituáció, ha az érintett ott és abban a pillanatban fellép ellene.
Úgy tűnik, hogy ez egy kiépült rendszer lehetett, amihez a színészek is asszisztáltak. Amíg az ilyen esetek után senki sem áll fel és hagyja ott az adott színházat, ez is fog menni.
Ezzel nem a bűnös rendezőket védem. Egyébként nem megerőszakolták a nőket, szóval azok is simán elkerülhették volna a helyzetet.
Nem csak az az erőszak, ha péppé is veri közben.
Undorító emberek, bármekkora rendező is!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!