Amikor az ellenzék a Fidesz választási rendszerét kritizálja tévúton jár? Van benne igazság, hogy nem az egyfordulós rendszer, hanem a körzetek átalakítása miatt lejt a pálya a Fidesznek?
A régi 1989-es KONSZENZUSOSAN elfogadott választási törvényben ugyanis amikor a választási körzeteket meghatározták figyelemmel voltak arra, hogy a város és a falu Magyarországon történelmileg mindig máshogyan szavaz, ezért a körzeteket külön falusi és a városi részekre (ha nem is egyedül a város adta legfeljebb az agglomerációját dobták hozzá) bontották.
A Fidesz 2010-ben ezt megszüntette és a budapesti a szegedi és a pécsi körzet kivételével minden körzethez hozzácsatolták a környékbeli kisfalvakat (Ezeknek a körzeteknek a 80%-át az ellenzék nyerte 2018-ban).
2018-ban a városokban is a Fidesz kapta listán a legtöbb szavazatot, de az egyéni jelöltek szintjén itt erősen érvényesült az ún. taktikai szavazás ezért az esélyes (jobbikos vagy balos) jelöltek itt legyőzték VAGY nagyon durván megközelítették a Fideszes jelöltet (pl. Eger, Hódmezővásárhely, Nyíregyháza, de kb. az összes nagyvárosban ez volt), viszont nem tudták elvinni a körzetet mert a környékbeli falvakban az emberek majd 70-80%-a a Fideszre szavazott.
Nem állítom, hogy 2018-ban ha külön városi körzetek lettek volna bárki legyőzte volna a Fideszt (max kisebbségbe szoríthatták volna és akkor a Fidesz választhatott volna magának egy koalíciós partnert, ha tovább akar kormányozni) azonban a kétharmad közélemben nem lennénk az biztos.
Ezért is érzik - főleg a városokban - az ellenzéki szavazók hogy illegitim Orbán 2018-as kétharmada.
Ez az igazi "választási csalás", nem az egyforduló, az ukránok, a román levélszavazók, a lefizetett szegények és a választási szoftver "hibái".
"A kormányozhatóság érdekében szükség van arra, hogy a győztes párt kicsit többet kapjon."
Ezt az eget-verő baromságot vagy Antall sugallta, vagy Orbán, de hogy ezzel kezdték el aláásni a demokratikus választások alapjait, az biztos!
Antall egyetlen "érdeme", hogy ő volt az egyetlen, aki valóban tisztességesen, csalás-mentesen és demokratikusan lett megválasztva a rendszermódosulás során! Az összes többi már kisebb-nagyobb mértékben manipulált módon kezdte a hatalmat bitorolni.
"Mi a véleményed az 1994-es ogy. választás eredményeiről?"
Az SZDSZ-szel együtt sikerült csak kétharmadot szerezniük, és utána is, mit csinált Horn Gyula? Négyötödhöz kötötte az alkotmánymódosítást. Azért vannak markáns különbségek, de hiába, akkor még újdonságából fakadóan is jobban hittek a demokráciában.
Négyötödhöz kötötte az alkotmánymódosítást.
Most is így kéne lennie, akkor nem lenne ekkora kupleráj az országban, és nem egy elmebeteg pillanatnyi hangulata irányítaná az országban a történéseket!
És nem kellett volna már 8-szor módosítani ezt az alkotmány-helyettesítő lósz@rt!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!