Amikor az ellenzék a Fidesz választási rendszerét kritizálja tévúton jár? Van benne igazság, hogy nem az egyfordulós rendszer, hanem a körzetek átalakítása miatt lejt a pálya a Fidesznek?
A régi 1989-es KONSZENZUSOSAN elfogadott választási törvényben ugyanis amikor a választási körzeteket meghatározták figyelemmel voltak arra, hogy a város és a falu Magyarországon történelmileg mindig máshogyan szavaz, ezért a körzeteket külön falusi és a városi részekre (ha nem is egyedül a város adta legfeljebb az agglomerációját dobták hozzá) bontották.
A Fidesz 2010-ben ezt megszüntette és a budapesti a szegedi és a pécsi körzet kivételével minden körzethez hozzácsatolták a környékbeli kisfalvakat (Ezeknek a körzeteknek a 80%-át az ellenzék nyerte 2018-ban).
2018-ban a városokban is a Fidesz kapta listán a legtöbb szavazatot, de az egyéni jelöltek szintjén itt erősen érvényesült az ún. taktikai szavazás ezért az esélyes (jobbikos vagy balos) jelöltek itt legyőzték VAGY nagyon durván megközelítették a Fideszes jelöltet (pl. Eger, Hódmezővásárhely, Nyíregyháza, de kb. az összes nagyvárosban ez volt), viszont nem tudták elvinni a körzetet mert a környékbeli falvakban az emberek majd 70-80%-a a Fideszre szavazott.
Nem állítom, hogy 2018-ban ha külön városi körzetek lettek volna bárki legyőzte volna a Fideszt (max kisebbségbe szoríthatták volna és akkor a Fidesz választhatott volna magának egy koalíciós partnert, ha tovább akar kormányozni) azonban a kétharmad közélemben nem lennénk az biztos.
Ezért is érzik - főleg a városokban - az ellenzéki szavazók hogy illegitim Orbán 2018-as kétharmada.
Ez az igazi "választási csalás", nem az egyforduló, az ukránok, a román levélszavazók, a lefizetett szegények és a választási szoftver "hibái".
Ezek piszkos kis trükkök.
Megnézték a 10-es választás eredményét és annak alapján kitaláltak egy új választási rendszert.
A győztes kompenzáció intézménye különösen gusztustalan szerintem. A nyertest még erősítsük tovább.
Illetve a magyar lakcímű állampolgárok külföldön nem szavazhatnak levélben szintén gáz.
Viszont amíg a Fidesz kapja a szavazatok 47%-át teljesen jogos, hogy 50+%-os többsége legyen a parlamentben.
A kormányozhatóság érdekében szükség van arra, hogy a győztes párt kicsit többet kapjon. A kicsit több mértéke a kérdéses. 45%-nyi szavazattal jogos az 50%-os többség. 50%-nyi szavazattal valszeg nem jogos a 67%-os többség.
Megsúgom én neked, mi a különbség a körzetek összevonása előtti és utáni eredmények között. Így van a fidesznek 133 mandátuma, úgy meg lenne vagy 240.
De milyen körzeteket is nyert 80%-ban az Ellenzék nevű párt?
"50%-nyi szavazattal valszeg nem jogos a 67%-os többség."
Mi a véleményed az 1994-es ogy. választás eredményeiről?
Milyen érvet tudsz felhozni amellett, hogy a városok és a falvak szavazatait válasszák szét azt leszámítva, hogy ezzel szerinted a Fidesz gyengíthető lenne? Egyáltalán mennyire tekinthető demokratikusnak egy olyan törvény amit bizonyos emberek/pártok meggyengítése ihletett.
Eleve nem gondolod, hogy 89 óta kicsit megváltozott a falvakban és a városokban élők aránya így az akkor megrajzolt egyéni körzetek ma már egyáltalán nem állják meg a helyüket, mert népességben óriási különbségek alakultak ki?
Eleve ha felére csökkentették az egyéni képviselők számát hogy lehetne, hogy mondjuk Eger magában adjon egy egyéni képvizelőt amikor a teljes lakossága 50 ezer és ha a 10 milliót elosztom 106-al akkor az jön ki, hogy egy egyéni képviselő kb. 90 ezer embert kell képviseljen.
Akárki húzta volna ezeket a vonalakat hidd el pár képviselői hely múlna csak rajta, az meg nem a Fidesz hibája, hogy 10 év után is még az ellenzéknek nem sikerült megszerveznie magát annyira, hogy falvakba is eljussanak ne csak a nagyvárosokban próbáljanak szavazatokat szerezni.
Megváltozott a népesség eloszlása. A határok átrajzolása ez a változást követte le.
A győztes (nem csak a győztes) kompenzálása a kormányozhatóságot szolgálja. Így volt ez mindegyik rendszerváltás utáni választáson. Angliában körzetenként megkapja az összes szavazatot a körzet nyertese! Azzal a rendszerrel legalább 90%-os Fidesz győzelem lett volna.
"Van benne igazság, hogy nem az egyfordulós rendszer, hanem a körzetek átalakítása miatt lejt a pálya a Fidesznek?"
Hibás a kérdés. Kb. mintha azt kérdeznéd, hogy "A zsírban vagy a cukorban van kalória?"
A választási rendszert rengeteg módon módosította a Fidesz, és mind arra szolgált, hogy a saját esélyeiket növeljék.
1. Kopogtató cédula (amivel csak egy pártot lehet támogatni) felváltásával a támogatói aláírás rendszerével, korlátlan párt indulását teszik lehetővé, viszont a csalás lehetősége végtelen lett. Alig ellenőriznek érdemben. Így rengeteg kamupárt indul. A kamupártok a Fidesz érdekét szolgálják, hogy a valódi ellenzéki pártoktól elvegyék a szavazatokat.
Annak idején olyan verzió is volt, hogy megemeljék a kopogtatócédulák számát, hogy kb. csak ők tudjanak indulni, és hivatkoztak is egy országra, csakhogy azt mulasztották el közölni, hogy ott a korábban már bejutott parlamenti pártoknak a későbbi választáson már tilos gyűjteni, ők eleve indulhatnak, csak az új pártok gyűjthetnek, de nekik kell sokat, amivel épp a kamupárt kiszűrése a cél, viszont a normális pártok ellehetetlenítése nem. Ezzel amúgy egyetértettem volna.
Aztán rájöttek, hogy tényleg botrány lenne, ha egy rakat helyen egyedüli indulóként lennének, és még híveik szemében is illegitim lenne a választás, szóval taktikában a másik véglet felé mentek.
2. A kétfordulós választás eltörlése, amiben az első fordulóban eleve kiszóródtak az 5% alatti pártok, beleértve a kamupártokat is, a jelöltek visszaléphettek egymás javára, ami azért jobban tükrözte a népakaratot, mint a mostani: megfogalmazhatták pl. hogy kit nem akarnak, ill. a kisebb rossz közül melyiket választják, vagy a kevésbé jobbat választhatták.
3. De ez lehetne a nulladik pont is: Ha jól emlékszem, megemelték az országos lista állításához szükséges egyéni jelöltek számát, de az biztos, hogy módosítottak abban, hogy a jelöltet nem volt elég csak indítani, megszerezni az ajánlást, stb. hanem a választáson és részt kellett vennie, különben ha nem lesz meg a pártnak a választáson az x jelöltje, akkor a listán sem indulhatnak.
Ez csak azért érdekes, mert így hiába van az, hogy sok párt megegyezne az egyéni jelöltekben (koordinált jelöltállítás) így erősen le van korlátozva a mozgásterük, hiszen ha nincs országos listájuk, akkor listán nem lehet rájuk szavazni, lehet, hogy egy-két jelöltjük talán bejut de a párt bukásához vezet, hiszen minden pártnak a fő bevételi forrása az állami párttámogatás, aminek a mértékét a listás szavazatok alapján határozzák meg.
Még sorolhatnék rengeteget, de nem teszem. Természetesen emellett az is nagyot nyom a latba, hogy az EVK-kat megváltoztatták a Kubatov-lista alapján. Az erős ellenzéki területeket általában összevonták, hogy minél kevesebb mandátumot jelentsen, a billegőket erős fideszesekhez csapták, és a tömbös erős fideszeseket meg sok fele bontották így.
Tehát matematikailag tették kb. lehetetlenné, esélytelenné a kormányváltást. Ezt a választási rendszert kb. kétpártrendszerben lehetne alkalmazni, de a magyar nép valójában nem egy és nem két, hanem többpártrendszerre van igénye, abban gondolkozik.
Egyfordulós választási rendszer akkor lenne max jó, ha a választottat nem x-elni kellene, hanem rangsorolni, pl. 1 akit a leginkább akarunk, és minél kevésbé akarunk valakit annak annál nagyobb számot írunk szép sorban, akit meg egyáltalán, annak meg semmit nem írunk, esetleg ott nyomunk x-et, vagy ilyesmi. Mondjuk ez elég nehézkes módosítás lenne, de ez tükrözné leginkább a választási akaratot - ha az emberek képesek lennének megszokni.
Ja és az állami kampánytámogatásnál is arra ösztönzik a pártokat, hogy minél több jelöltet állítsanak, ha az összes EVK-ban állítanak, azt még külön jutalmazzák is, szóval rendesen megosztják ezzel az ellenzéki szavazatokat, így hiába szeretné a többség a Fideszt elzavarni, nem megy.
20% B Párt 4 % C Párt, 1% D Párt 29% E párt, 1% F párt, ... 31% Fidesz, a Fidesz nyer, pedig lehet, hogy a B és az E párt tök ugyanazzal a programmal megy, és mindkettő nagyon jó, de indulniuk kell egymás ellen, különben meghal a párt.
Azt meg nem lehet mondani egy demokráciában, hogy szűnjenek meg pártok csak azért, mert azt is akarják, hogy a Fideszt lehessen váltani.
Hozzáteszem matematikailag még akkor is minimális esély van, ha sikerülne az összes EVK-ban megegyezni, akkor lenne elméleti esély, ha az összes ellenzéki párt egy választási párttá alakulna. Egy rakás platformmal, az más kérdés, de egy párttá alakulnának, hogy a töredékszavazatok ne vesszenek el.
Ja és itt jut eszembe egy másik fontos választási módosítás, ami a Fidesznek nagyon jó volt:
A kompenzációs listán a nyertes is részesül, pedig az pont a túlnyerést volt hivatott ellensúlyozni.
Ezen kívül még mondhatjuk azt is, hogy a határon túli magyarok is szavazhatnak, ill. ha ide jelentik be a lakcímüket, akkor két szavazattal is rendelkeznek, függetlenül attól, hogy valóban itt élnek-e (csalás)
Illetve levélben is szavazhatnak, míg más határon kívül tartózkodó magyar nem szavazhat így, csak nagykövetségen, stb. ami elég nehézkes, költséges... (állítólag ha lemond a lakcíméről, akkor ő is szavazhat, de ezzel egyfelől lemond egy szavazati jogáról, ha csak pl. határozott időre megy külföldre dolgozni, de lehet, hogy más érdeke miatt is kerül hátrányos helyzetbe.) A kivándoroltak, külföldön dolgozók többnyire ellenzékiek, a határon túli magyarok meg többnyire Fidesz-szavazók.
És akkor még nem beszéltünk arról, hogy a választási iroda, és bizottság, stb. mennyire elfogultan vizsgálja az ügyeket. Lásd legutóbb pont azzal hajtotta el a Kúria Karácsony feljelentését, hogy az Fidesz-tákolmány nem írja elő az állami szervek semlegességét, szóval lehet mindenki nyiltan fideszes.
Ez már nyiltan demokráciaellenes megnyilatkozás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!