Izrael és a Dél afrikai közt. Hogyan és miért vált ilyen fejletté azon a térségeken ahol minden másik ország fejletlen?
"Törökországban a mai napig vannak olyan részek ahol víz villany minden nélküli barlangokban élnek, és nem hipsterségből."
Ezt tudom, csak nem bizonyítja az állításodat miszerint, "Amelyik területre ráteszik a kezüket a muszlimok az egy lepattant putri lesz".
Marmint Izrael mereteihez kepest jelentos nagysagu, hisz az egesz Izrael alig nagyobb, mint a Duna-Tisza Koze.
A Dunantulhoz szoktak hasonlitani, de a Dunantul sokkal nagyobb, es mas az alakja is.
Az alak azert fontos, mert Izrael hosszabb, de nagyon keskeny. Egy Tel-Avivban felszallo helikopter keletre indulva 3 es fel perc alatt kiszalad az orszagbol.
"Marmint Izrael mereteihez kepest jelentos nagysagu, hisz az egesz Izrael alig nagyobb, mint a Duna-Tisza Koze.
A Dunantulhoz szoktak hasonlitani, de a Dunantul sokkal nagyobb, es mas az alakja is."
Ez most egy elgondolkodtató kérdés, hogy a méretéhez képest túl jó vagy mi vagyunk túl jelentéktelenek, hiszen a Benelux államok együtt kisebb területűek, mint Magyarország és Belgium vagy Hollandia mégis jóval jelentősebb.
Attol, hogy egy 50 éves gyári munkás nyer a lotton, meg nem lesz Soros Gyorgy, akkor sem, ha 10x annyi pénzt nyer, akkor sem, ha ugyanolyan okos. Ezt hívják úgy, hogy hiányzik a "know how".
Izraelnek a nyugatrol betelepulo ashkenazi ertelmiseg miatt (ami europaban es amerikaban szocializalodott) rendelkezesere allt a megfelelo gazdasagi es politikai "know-how", kepesek voltak szisztematikusan felszamolni a terulet gyengesegeit.
Ha a palesztinok kaptak volna nyugatrol ugyanilyen lehetosegeket, nem lenne olyan Tel aviv ott, mint ma. Mert bem rendelkeztek know-how-val, sot, az arabok a mai napig amblock ugyanazok a gyari munkasok akik voltak.
"Bahrein, Egyesült Arab Emírégek, Katar, Kuvait, Omán, Szaúd-Arábia."
Igen, fejletlenek. Piszkosul elmaradottak, ugy ahogy vannak, csak gazdagok, de attol meg elmaradottak. A szaudi atlag munkasember tobbet keres mint jordaniaban de az aprocska szaudi felsoreteg siman leuralja.
Az arabokat mindig visszaveti az, hogy az osszes orszag diktatura. Ameddig diktaturaik vannak es nem demokratizalodnak, ameddig a vallas nem valik szet baluk a kormanyzastol (amit nalunk Felvilagosodasnak hivtak) addig elmaradottak lesznek.
A gazdasagi szamadataik fele ezeknek az orszagoknak lehengerloen magas szinteket mutat, aztan jonnek a paradoxonok. Mert a szamok masik fele egy fejletlen szegeny garmadik vilagbeli orszag adatainak felel meg. Gazdasagban ezek mar elvontabb, szarmaztatott mennyisegek, ugyhogy olyan peldat nem irok de jo pelda a csecsemohalandosag magassaga a "hudefejlett" arab orszagokban. A fejenkenti GDPjuk ott van, ahol a nyugat europai orszagoke, de az infans mortality nagysagrendileg magasabb.
Es ugyanez igaz a gazdasagra is. A gazdasagi meroszamaik fele nem ossteegyeztetheto a magas fejenkenti GDPjukkel. Utobbibol arra kovetkeztetsz h ez egy gazdag orszag, elobbiekbol pedig arra hogy egy harmadik vilagbeli putri.
Peldaul kitalaltak h milyen jo lesz turisztikai celpontokat csinalni arrafele mer majd abbol megelnek. Ja, ez tok jo, csak elfelejtik hogy a turista szemeben az arab vilag EGY celpont, van tobbszaz hely amit megneznenek az emberek, nem fognak folyamatosan arab orszagokba menni es mimdig masba. Ergo onmaguk konkurensei. Felepitenek felhokarcolokat, de minek? Csomo helyuk van, a felhokarcolok netto penzelvivők, piszok sokba kerul a fenntartasuk, ezert van hogy alacsony nepsurusegu orszagokban nem cepszeru felfele epitkezni, foldon kell maradni.
Az olajsejkek penzmosasa az europai fociban pedig mar kvazi nevetseges, ha szetlopnam az orszagomat en is vennek egy klubbot magamnak. Teljesen nyomonkovethetetlen az ittani penzmozgas.
Amig a diktatoraik vannak, addig a buta leszarmazott fogja vezetni oket, a megfelelo poziciokban a csókosok lesznek, nem a tehetsegesek, es nem is jonnek addig ki ebbol.
Tovabba ugyis le fog jatszodni a felvilagosodas arrafele is, tudjuk, hogy korulbelul 200 eves folyamat. Polgarhaboruk lesznek, arab tavaszok, amik nagyon nagyon sokba fognak kerulni, szoval az arab orszagok fejlodese utjaban meg egy ilyen is áll. Vissza fognak esni.
Az olaj ára ma már egyre csokken, vége az arany 80as eveknek, ma mar nem tudnanak belole igy meggazdagodni. A nyugati orszagok gyakorlatilag alanyi jogon interpretaljak az olajat a vilag orszagainak (az iran elleni usa szankciok soran szaud arabia vallalta hogy a vilagpiacrol kieso olajmennyiseg kitermeleset atveszi irantol).
Ezzel arra celzok hogy ha veszteseges is lesz az olaj kitermelese, akkor is ki fogjuk termeltetni veluk, max geppuskakkal. Venezuelava sem a penz miatt akar az USA ma menni hanem az olaj miatt. Anyagi erteke nincs, nem eladni akarjak, hanem nekik van ra szukseguk hogy etessék a katonasagukat.
Mondjatok nekem egyetlen egy arab brandet... amit megvesztek...
Egy darabot nem ismerek 😀 hanyszazmillio emberrol van szo? Na ez a tobbszazmillio ember nem csinalt semmit 70 evig.
Lehet mutogstni persze, de ez van.
Csinaltak egy noi robotot, aki allampolgatsagot kapott. KOSZ!
Lehet mar tobb joga van mint a nőiknek 😀 szoval vannak ott bajok. Fejlettek, persze...
Olyan sotetseg van arra, politikai képtelenség és üvegplafonok, hogy csak na, mellesleg nem novekednek mostanaban.
Izrael pedig:
"Ez most egy elgondolkodtató kérdés, hogy a méretéhez képest túl jó vagy mi vagyunk túl jelentéktelenek, hiszen a Benelux államok együtt kisebb területűek, mint Magyarország és Belgium vagy Hollandia mégis jóval jelentősebb."
Igen, Magyarorszag eleg jelentektelen orszag... de az a jo hir hogy miutan ez tudatosodott, lehet ellene tenni! De ja, piszkosul jelentektelen helyen elunk. Gyakorlatilag semmikyen hatasunk nincs a vilagpolitikara, big datanak vagyunk jok meg arra hogy az olcso magyar munkaero osszeszerelje az okosabb orszagok termékeit a gyárakban. De itt is van jo hir! Meg mindig dragabbak vagyunk mint a Kinaiak.
Mindig az emberek kultúrájától függ egy ország sikeressége, soha nem az adottságoktól. A történelmi események is csak annyiban számítanak hogy mennyiben formálták a nép kultúráját.
Az meg hogy mi a sikeres kultúra titka egy nagyon összetett kérdés és biztosan nagyon sokmindentől függ és a kritériumok is változhatnak idővel de sejtésem szerint fontos tényezője hogy az emberek között akik ott élnek többségben vannak-e olyanok akik nem csak a saját érdeküket tartják szem előtt hanem a szomszédjukét, népükét, a természetét és a jövőért is dolgoznak nem csak a pillanatnyi haszonért. Egyfajta nagyobb kép szemelőtt tartása lehet a lényeg ahol az egyének minden tevékenységüket megvizsgálják hogy az milyen hatású lenne hosszú távon vagy ha mindenki más is azt csinálná és nem teszik ha azt ilyen szemszögből is megvizsgálva negatívnak ítélik meg.
Ez persze vszinű legtöbbször nem ilyen tudatosan folyik hanem minta által generációról generációra ill. szomszédról szomszédra terjed, valamint nagyon befolyásos még a vezetőjük által mutatott minta is.
Ami még fontos hogy az adott ország emberei mennyire képesek összedolgozni, hiszen hiába jószándékú mindenki ha képtelen megegyezni abban hogy mihez kezdjenek közösen, de ez valamennyire összefügghet a “nagyképlátással” is.
Nem feltétlenül a demokrácia a célravezető amúgy, egy “tisztességes diktátor” is tud csodát tenni. Lásd Kínát. Nem tudom jártatok-e mostanában ott de némelyik nagyváros simán 10x lekörözi fejlettségben az összes nyugati fejlett országot. Míg a fejlett országok 10 évig vitatkoznak egy pár új metrómegállón, addig ők 20 mágneses lebegővonatot és 10 metróvonalat adnak át.
Nem követendő példaként említem csak hogy fejlődni sok módon lehet.
Tokeletesen egyet ertek az elozo valaszolo csaknem osszes pontjaval, kiveve a diktaturakkal kapcsolatban.
Nincs olyan, hogy tisztesseges diktator, shol diktstura van, ott a korrupcio is megugrik es a csokosok lesznek poziciokban a valodi tehetsegek helyett. Masik oldalrol pedig a tisztesseges diktator utan jon majd mas, es kicsi az eselye hogy az is tisztesseges lesz. Harmadik oldalrol, a diktaturakat mindig demokratizalodas koveti, ami ritkan bekes folyamat es rendre elviszi a diktatura eredmenyeit magaval a rendszervaltas alatt.
Es vegul a legfontosabb... a Kinai csoda, az "uj Kina" 20 az elmult 20 ev csodaja.
Az uj Kina fogalmat hasznaljak is ott, pont par napja beszeltunk errol ket kinaival, akik nemzetkozi kapcsolatokat tanulnak az egyetemen.
Felettem laknak egy szinttel.
Szoval a legfontosabb dolog amit az elozo valaszolo fugyelmen kivul hagyott az az, hogy a diktaturak szinte kivetel nelkul (a kivetel pedig ennek az ellentete) rovid ideig HATALMAS fejlodest kepesek produkalni, pont amiatt, amit az elozo irt. De... "everything is for something".
Mindennek meg kell fizetni az árát. Kina elindult az abc-ben, de g-tol indult. Es most jutott el oda hogy a maradek majdnem egymilliard embert is be kene kotni a civilizacioba. Hatalmas infrastrukturalis paradoxonok vannak Kinaban, sot, sok nepcsoport is el ott, siman benne van a pakliban hogy 1. Valamikor vege lesz a diktaturajuknak, 2. Szet fog esni, 3. Elkezdik az abc-t a-tol es vepotoljak g-ig.
Egyebkent a harmadik tortenik most, termelik ki a tanárokat es kuldik oket videkre, a Kinai csoda pedig kezdi elerni a diktatorikus uvegplafont.
Mar kozel sincs akkora gazdasagi novekedes, mimt regen volt, az adatok, amiket ismerunk sokkal inkabb felfele csalnak, mint lefele, egy diktatornak mindig be kell bizonyitania a nepnek a léte es funkcioja fontossagat. Ha Kina fejlodese lassult, marpedig ezt tudjuk, akkor az is lehetseges hogy valojabol már esik, es az esetleges fejlodes sokkal inkabb a nepessegnovekedes miatt tortenik. Ergo a fejenkenti szamadatok mar csokkenhetnek akár. Jelenleg Kina NEM all annyira jol, mint ahogy sokan mondjak. Quantity over quality. Tovabbra is fele akkora a GDPjuk mint az USAnak, pedig 4-5szor annyi ember hozza ossze....
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!