Ha egy európai ország nincsen benne az EU-ban, akkor meg van engedve neki, hogy az államformája "Császárság" legyen és ne demokrácia legyen, hanem diktatúra, hogyha ettől függetlenül még jól élnek benne az emberek?
ma 22:17
Ókori és 21. századi országok összehasonlításának semmi értelme. A diktatúra fogalmát premodern államokra képtelenség alkalmazni. Az életszínvonal ("jó élet") szempontjából összehasonlítani egy mai és egy ókori országot szintén értelmetlenség.
De hogy a kissé értelmetlen kérdésre mégis válaszoljak: a kínai történelemben békés és zűrzavaros időszakok váltakoztak. A békés időszakok rendezettek voltak, császárság működött, voltak törvények, volt közrend. Ez nem zsarnokság (ami a "diktatúra" premodern megfelelője). Ugyanakkor a nép "jól élt" ezekben az időszakokban. A zűrzavaros időszakokban Kínában hadurak harcoltak a hegemóniáért. Ezek a korszakok jobban hasonlítottak a diktatúrákra, mert nem a törvények, hanem a hadseregek és az erő uralkodott. Ezekben az időszakokban a nép éhezett és szenvedett.
ma 22:25
Az Osztrák-Magyar Monarchia nem volt diktatúra. 1850 és 1867 között mondhatjuk, hogy Magyarországon diktatúra volt, de ekkor még nem hívták az egészet OMM-nak.
22:45
"mondjuk Líbiát, mely az elnyomás évei alatt Afrika legszegényebb országából a leggazdagabbá vált"
Ahonnan gyorsan vissza is esett. Afrika egyik legszegényebb országából viszont az egyik leggazdagabb lett Botswana, mely nemcsak a világ leggyorsabban fejlődő országa volt 1960 és 2000 között, hanem történetesen a legstabilabb demokrácia is Afrikában.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!