Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Az Egyesült Királyság, Oroszor...

Az Egyesült Királyság, Oroszország, Franciaország még nagyhatalmak vagy ma már nem?

Figyelt kérdés

2019. febr. 2. 08:57
 1/5 anonim ***** válasza:
73%
Igen
2019. febr. 2. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Még ma is nagyhatalmak. Legalábbis az én értelmezésemben ma a nagyhatalom azt jelenti, hogy az ő kiesése hatalmas károkat okozna a világgazdaságban. Márpedig ez mindegyik országra igaz.

De emellett mindegyik ország jelentős haderővel és nagy befolyással rendelkezik más országokban.

Az, hogy mára Kína, India és néhány másik ázsiai ország is nagyhatalom lett, nem azt jelenti, hogy más országok elvesztették nagyhatalmi státuszukat.

2019. febr. 2. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Franciaország vereséget szenvedett a második világháborúban, csak a britek, amerikaiak emelték be őket a győztesek közé a háború végén. A háború utáni évtizedekben pedig elveszítette gyarmatai túlnyomó részét. Egyre kiszolgáltatottabb, szorosabb együttműködésre kényszerül Németországgal. Németország szerint a francia ENSZ BT tagságát az EU állandó BT tagságára kellene cserélni.


Az Egyesült Királyság is elveszítette korábbi hatalmas gyarmatbirodalmát és a brit hadiflotta is az utóbbi évtizedekben csak árnyéka volt korábbi önmagának, bár most megint vannak nagy fejlesztések. Egyre kiszolgáltatottabbak korábbi gyarmatuknak, az USA-nak, mintha már Washingtonból irányítanának.

Sokak szerint az EU tagság megszűnése tovább gyengíti az országot, csökken a nemzetközi befolyása. Az országban belső ellentétek is vannak, Skócia a függetlenséget tervezgeti ismét és az sem kizárt, hogy egyszer Észak-Írország is kiválik.


Oroszország is gyenge. A Szovjetunió már a '80-as években lemaradt, meggyengült, majd a '90-es évekre szét is hullott, az utód Oroszország is mély válságba került. A 2000-es években ismét elkezdett erősödni az évtized végéig, de a posztszovjet térségben is folyamatosan szorul vissza a befolyása az amerikai, nyugati terjeszkedés miatt, illetve Közép-Ázsiában Kína nyomul nagyon. Oroszország gazdasági, versenyképességi gondokkal is küzd, a szankciók is sújtják, nincs érdemi fejlődés, növekedés. Ma már csak a 12. legerősebb gazdaság a világban, GDP-t tekintve már India, Olaszország, Brazília, Kanada, Dél-Korea is megelőzte az utóbbi években és pár éven belül Ausztrália is lehagyja.

2019. febr. 2. 11:41
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

A történelme miatt számítanak nagyhatalomnak vagy a nukleáris csapásmérő képességeik miatt?

Oroszország gazdaságilag egyáltalán nem nagyhatalom, de azért a 4000+ db nukleáris fegyverével valahogy mégis fent maradt a nagyok térképén. :D

2019. febr. 2. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 Balogh Bence 2019 ***** válasza:
100%

Gazdaságilag és katonailag is top 10-es országok, az én értelmezésemben ez nagyhatalmat jelent. Ezek a katonailag vagy gazdaságilag top 10-es országok jelenleg:


Brazília


Dél-Korea

India

Indonézia

Japán

Kína


Egyesült Államok

Egyesült Királyság

Franciaország

Németország

Oroszország

Törökország

2019. febr. 2. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!