Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Franciaországnak miért kell...

Franciaországnak miért kell Mayotte-sziget?

Figyelt kérdés

A szigetet 1976-ban csatolták el jogtalanul a Comore-szigetektől és a terület státusza máig vitatott a két ország között. Az ENSZ BT-ben is 15 országból 11 elítélte Franciaországot és kiállt a Comore-szigetek területi integritása mellett, de Franciaország vétója miatt nem született kötelező érvényű határozat.

Ebben hasonló a helyzet a krími vitához, ahol 2014-ben az ENSZ BT-ben a 15 országból 13 Ukrajna szuverenitása, területi integritása mellé állt, csak Oroszország megvétózta a határozatot.

Franciaország 2011-ben annektálta a szigetet, tengerentúli megye lett.

Felmerülhet, hogy a sziget stratégiai fontosságú Franciaországnak (az Indiai-óceán térsége innen kontrollálható), mint például a briteknek Gibraltár, az oroszoknak a Krím-félsziget, Szevasztopol, ezért nem akarnak lemondani róla, de ebből a szempontból Franciaországnak ott van a közelben Reunion is. És míg a briteknek Gibraltár, az oroszoknak a Krím kapcsán ott van a szoros kulturális, történelmi kötődés és a nemzeti dicsőség is, addig Mayotte nem játszott fontos szerepet a franciáknál és a kulturális kapcsolat is gyenge (a sziget lakosságának 97%-a afrikai származású, 96%-a muszlim). Mayotte Franciaország legszegényebb megyéje (még Francia Guiana is kétszer fejlettebb), nagy a bűnözés, a népesség negyede illegális bevándorló, így helyi szinten is sok problémája lehet vele Franciaországnak.



2017. okt. 30. 22:30
 1/7 anonim ***** válasza:
41%

viccen kívül, miért ne kellene nekik?

"nagy a bűnözés, a népesség negyede illegális bevándorló, így helyi szinten is sok problémája lehet vele Franciaországnak" Párizs is ilyen az mégsem érdekli őket.

2017. okt. 30. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem a kérdés maga nem jó. Inkább azt kellene kérdezni, hogy Mayotte-szigetek, miért akar mindig is része lenni Franciaországnak?


Hiszen valójában ez a helyzet. Francia kormányok annyit hibáztak, hogy figyelembe vették az emberek akaratát.

2017. okt. 30. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Mit lehet tenni, ha a lakosság elsöprő többsége, sőt szinte a teljes lakossága Franciaországhoz akar tartozni?


A franciáknak nem kell nagyon a sziget, a szigetnek kellenek nagyon a franciák.


Franciaország egyszerűen képtelen helyzetben van és volt is. Meg a Comore-szigetek is.

Ok-ok, hogy adják át, meg minden, ők is át akarják adni, de ha egyszer az ottaniak nem akarnak a Comore-szigetekhez tartozni?

2017. okt. 31. 06:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

De a helyiek akarata még nem legitimálja a terület jogtalan elbirtoklását Franciaország számára.

És egyébként sem Mayotte lett volna az első példa a történelemben, amikor egy terület státusza, hovatartozása a helyi lakosság akarata ellenére változna.

Franciaország mondhatott volna nemet is a sziget elcsatolására a Comore-szigetektől és az annexió sem volt kötelező.

2017. nov. 1. 11:50
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

"De a helyiek akarata még nem legitimálja a terület jogtalan elbirtoklását Franciaország számára. "


Egyáltalán kimondta, hogy azokat a szigeteket együttesen kell tekinteni és nem külön-külön?

Most akkor az a baj, ha egy ország nem veszi figyelembe a helyiek akaratát vagy az a baj, ha figyelembe veszi?

2017. nov. 1. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Az ENSZ, nemzetközi jog szerint a gyarmatbirodalmak, államszövetségek szétesésekor, függetlenedésükkor tilos ezek feldarabolása, területek leválasztása. A meglévő határokat kell tiszteletben tartani.

Ezért ítélte el a nemzetközösség Mayotte elszakítását a Comore-szigetektől. Hasonlóan Hollandia sem szakíthatta el Új-Guinea nyugati felét Indonéziától, azt a helyi lakosság ellenzése ellenére át kellett adni Indonéziának (Kelet-Timort viszont nem tarthatta meg Indonézia, mert az külön gyarmat volt).

Később pedig amikor Horvátország és Bosznia függetlenedett, akkor sem volt szabad Krajinát és a boszniai Szerb Köztársaságot leválasztani, pedig utóbbiak szerettek volna Jugoszláviában maradni. Igaz később még sem tartották tiszteletben a belső államhatárokat, mivel Koszovót elszakították Szerbiától, viszont hasonló analógia mentén ott is megtiltották az elszakadást ellenző észak-koszovói járásoknak, hogy Szerbia részei maradjanak. A Szovjetuniónak is az államhatárok mentén kellett szétválnia, habár ezt sok helyen ellenezte a lakosság és maga szeretett volna dönteni a sorsáról (pl. Hegyi-Karabah, Abházia, Oszétia, Krími Köztársaság, Transznisztria, Csecsenföld).


A népakarat, önrendelkezési jog vitatott a politikában, de a nemzetközi jog hagyományos értelmezése szerint az államhatárok tiszteletben tartása fontosabb, mint a helyiek önrendelkezési joga. A szakadár területek nem dönthetnek a sorsukról. Persze van, hogy a nagyhatalmi politika a nemzetközi joggal szembemenve felkarol egy ilyen igényt saját érdekei mentén, viszont a kérdéses Mayotte esetében Franciaország haszna számomra nem világos.

2017. nov. 1. 13:50
 7/7 anonim ***** válasza:
81%

Egy apró hiba csúszott a kérdésbe.

A franciák nem csatolták el jogtalanul a szigetet, hanem MEGVETTÉK 1841.-ben.

Ugyanúgy, ahogy az amerikaiak megvették Louisanát a franciáktól, vagy Alaszkát az oroszoktól.

Azóta több referendumot is tartottak, és a lakosok mindig Franciaországhoz akartak tartozni. A 2009.-es szavazás eredményeként Mayotte hivatalosan francia megye lett, 976 irányítószámmal.

Ezáltal az Európai Únióhoz tartozik, mint a többi tengerentúli francia megye.

2017. nov. 1. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!