San Marino, Lichtenstein, Monaco, Andorra, Vatikán, Svájc, Izland, Koszovó, Macedónia (Észak-Macedónia), Albánia, Montenegró, Szerbia, Bosznia-Hercegovina lehet-e az európai Unió tagja?
San Marino, Monaco és Andorra kb nem hivatalos tagjai az EU-nak, mindegyik az eurót használja fizetőeszközként, és majdnem teljes mértékben rá vannak utalva a szomszédokra.
Liechtenstein nem, mert Svájccal van gazdasági unióban, a fizetőeszköz is a svájci frank.
Svájc nem akar tényleges EU-tag lenni, a valóságban ők is nem hivatalos tagjai az EU-nak, a Schengenben is benne vannak, meg az EU összes előnyét élvezik a vámmentességtől kezdve mindent.
A Vatikán nem ország, hanem a Katolikus Egyház fő intézményeit összetömörítő kisebb városrésze Rómának.
Izland leszavazta a csatlakozást, nem akar csatlakozni.
Koszovó és Szerbia egyszerre lesz felvéve, hogy az egyik ne vétózhassa meg a másikat, ez egy nyílt titok. Ez viszont minimum 10 év még. Koszovó még a tagsági kérelmét sem nyújtotta be. Szerbia csak akkor lesz előbb EU-tag ha elismeri Koszovó függetlenségét. Koszovót még az EU tagállamai közül sem ismeri el mindenki.
Macedónia és Albánia tagjelölt, de 2020-2025 előtt nem várható egyik belépése sem.
Montenegró 2025 előtt akar tag lenni, szintén tagjelölt ország.
Bosznia-Hercegovina benyújtotta a tagsági kérelmét, de még nem fogadták el. Az ország olyan instabil, hogy lehet, hogy mire tagok lehetnének, már nem lesz ilyen ország.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!