Diplomásként melyik országban jobb az élet? Horvátország, Montenegró vagy Bosznia-Hercegovina?
Csak ez a három ország érdekelne.
Melyiknek van úgymond szebb jövője?
Melyiknek jobb a gazdasága?
Vagy a fizetés.
A nyelv egyáltalán nem probléma. (Szlavisztika diploma, szerbhorvát és orosz)
Melyikben érdemes valamit kezdeni?
És melyikben nem?
Bosznia-Hercegovinában a rendkívül instabil politikai helyzet és az etnikai feszültségek miatt állandóan 40% fölött van a munkanélküliség.
Montenegró engem is érdekelne.
Ismerősömék voltak nyaralni Montenegróban. Azt mondta, hogy az árak még a horvátországiaknál is jobban el vannak szállva, 2 kicsi kávéért 10 eurót fizettek egy teljesen átlagos kávézóban, és mondta, hogy a boltokban és az átlag éttermekben is piszok drága minden (egy 2 decis leves 3 eurótól kezdődik...). Montenegró ugyanúgy szegény ország, ráadásul olyan szempontból is unalmas, hogy csak 600 ezren lakják kb.
Ráadásul ismerősömék is mondták, hogy ugyanaz a probléma Montenegróban is, mint egész Szerbiában: tiszta kosz és szemét minden, a tengerpart mellett is rengeteg a szemét a parton is és a vízben is.
Szóval én is Horvátországra voksolnék. Tisztaság, vendégszeretet, szebb táj, és ha nem is túl olcsó, de normális szolgáltatást kap az ember.
Utolsót csak megerősíteni tudom. Majdnem kiestem a székből, amikor megláttam, hogy milyen árak vannak az étteremben Budvában. Bár azt hozzá kell tenni, hogy Montenegróban az árak nagyon függenek attól, hogy hol járunk épp. Egy kisebb városban, ami nem felkapott a turisták által, ott az árak a tűrhető kategóriában vannak, sőt van, ami kifejezetten olcsó is. De a turisták által megrohamozott helyeken nevetségesen drága minden. Montenegróban leginkább a gazdag orosz turistákra hajtanak, rengeteg orosz nyaral náluk, és vesz nyaralót Montenegróban. Munka szempontjából ugyanolyan sz@r a helyzet, mint Szerbiában.
Horvátország sokkal barátságosabb, szebb és élhetőbb ország, Montenegró nagyon lerobbant, igazi balkáni koszfészek, ha nem lenne tengerpartjuk, akkor ugyanott tartanának, mint Bosznia vagy Koszovó. A gazdaságuk is olyan gyenge, hogy saját pénzük sincs, ezért használják az eurót, megjegyzem illegálisan.
Montenegrót már leírták előttem.
Boszniáról meg annyit, hogy a lakosságnak majdnem a fele kb abból él, hogy a külföldre vándorolt családtagok folyamatosan hazautalnak nekik pénzt. Nagyon rossz az ország helyzete, ráadásul egyáltalán nem garancia, hogy Bosznia-Hercegovina a mai formájában fennmarad még 20 évig. A Dayton-i békeszerződés miatt az ország olyan szinten túlbürokratizált, hogy a szó legszorosabb értelmében működésképtelen az állam. Ráadásul minden dolgot le kell fordítani mind a 3 nyelvre (amikor 99%-ban ugyanaz a 3 nyelv), és kb 3 miniszterelnök is van, ráadásul még súlyosbítja is a helyzetet az, hogy mindegyik nép mást akar. A szerbek el akarnak szakadni, a horvátok nagyobb önállóságot akarnak, a bosnyákok meg egy egységes, centralizált Boszniát.
Az ország semerre sem halad, mert semmiben sem tud a 3 nemzet megegyezni, és emiatt az instabilitás miatt a külföldi befektetők is ignorálják az országot.
Szóval ha a jelenlegi helyzet marad, akkor az ország elnéptelenedik, elöregedik mert nincs az országnak jövője.
Bosznia-Hercegovina horvát nemzetiségű területeit Horvátortszág fogja kapni.
Az említett három ország közül Horvátországot választanám, ott is a főváros Zárgáb (Zagreb) vagy Fiume (Rijeka) vagy valahol a tengermelléken. A volt Jugoszlávia legfejlettebb területei Szlovénia és Horvátország voltak. Horvátország mellett az is szól, hogy EU tagja, ezen kívül Montenegró és Bosznia-Hercegovina felvétele még kérdéses...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!