Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » A nyugat-európaiak még mindig...

A nyugat-európaiak még mindig a sötét középkorban élnek a volt szocialista, kelet-európai országokhoz képest?

Figyelt kérdés

-Kelet-európában természetes, hogy valaki minden nap egyszer megfürdik. Nyugaton ez ritkább esemény. Angolok pár naponta, németek hetente, franciák talán havonta.


-Kelet-európában természetes, hogy a lakások, házak télen teljesen fel vannak fűtve. Nyugaton inkább spórolnak a fűtéssel, és pulóverben, kabátban ülnek bent.


-Kelet-európában természetes, hogy szeretjük a jó ételeket, italokat, dínom-dánomokat és a fizetésünk nagy része ezekre megy el. Nyugaton inkább spórolnak az ilyenekkel és az év nagyrészét aszkéta módon élik le, hogy évente új autót vehessen, vagy elmondhassák, hogy idén is jártak valami pálmafás tengerparton.


-Kelet-európában természetes, hogy szinte mindenki ateista értékek szerint él, a kereszténynek rendszerint inkább politikailag konzervatívabb emberek vallják magukat, akik nacionalisták és hagyományőrzők. Nyugaton nem ritka, hogy egy fiatal lány belehal az ördögűzésbe (Németország) vagy meghal kanyaróban, mert a turbó-vallásos szülei nem oltatták be (Hollandia)


-Kelet-európában imádják a gyerekeket, ahogy megszületik a gyerek, az egész család körülötte forog. Anyuka halálra babusgatja, apuka elviszi horgászni, autót szerelni, nagypapa, nagymama mesél neki régi történeteket megtanítja fát vágni, tüzet rakni, varrni. Nyugaton a gyerekek "rideg tartásában" hisznek, már babakorban sem rajongják körül őket, azután meg hogy a gyermek tud beszélni még hidegebb lesz a viszony, semmi ölelés, puszi, időnkénti együttalvás, közös programok, csak elvárások, hogy tanuljon a suliban, minél hamarabb keressen pénzt stb.



2018. máj. 31. 21:14
1 2 3 4
 21/35 anonim ***** válasza:
43%

17:

"A vallás mellett itt van a sok ezotérikus marhaság, amikben rengetegen hisznek."


Nem akarlak elkeseríteni, de Nyugat-Európában sokkal nagyobb aránya a lakossagnak hisz a homeopátiában és az alternatív gyógyászatban, mint nálunk.

2018. jún. 1. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/35 anonim ***** válasza:
27%
Nem akarok kapitalizmust.Szocializmust akarok
2018. jún. 17. 03:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/35 anonim ***** válasza:
50%

#22

Akkor irány Észak-Korea vagy Venezuela.

2018. jún. 17. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/35 anonim ***** válasza:
29%

Ott nincs szocializmus.

Aspergeresként nagyon nehezen boldogulok ebben a társadalomban.Nem tudok idegen emberekkel kommunikálni,ezért az állásinterjúk mindig kudarccal végződnek.Sokkal könnyebb lenne az élet egy szocialista társadalomban.Sokkal nagyobb biztonságban élhetnék,nem kéne depressziósnak lennem a jövő miatt,egy úttörő táborban talán még barátokat is sikerült volna találnom

2018. jún. 17. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/35 anonim ***** válasza:
0%

#24

Ad1: Venezuelában igenis szocializmus van. Igaz, ajánlhatom még ezen kívül Fehéroroszországot a jófajta diktatúrára hajazó vezetéssel, ha épp erre van szükséged.

Ad2: ha még nem tudatosult benned, a szocializmus bukott Európában.

Ad3: ha Aspergeres vagy, inkább kommunikációs technikákat tanulj, egy bukott rendszer visszahozatala nem biztos, hogy segíteni fog ezen.

2018. jún. 17. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/35 anonim ***** válasza:
0%

Nem tudom mi van Fehéroroszországban,de Észak Kore csak egy katonai diktatúra,semmi köze nincs a kommunizmushoz.Csak névleg az és ezzel riogatják az embert,hogy a kommunisták ilyen rendszert hoznának ide..

Cseszhetem,ha meg se tudok szólalni egy állásinterjún nem fognak felvenni sehova.Túl kemény nekem a kapitalizmus,nem fogom túlélni egy kapitalista társadalomban

2018. jún. 17. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/35 anonim ***** válasza:
0%

*26

Abba nem gondoltál, hogy egy neoszocializmusban sincs garancia az érvényesülésedhez?

Pont, hogy a bő 40 éves cuclizmus tett rá jó nagy lapáttal a lemaradásunkhoz.

2018. jún. 17. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/35 anonim ***** válasza:
100%

Lemaradáshoz?

Ember,a szocializmusban virágzott a magyar gazdaság,fejlett mezőgazdaságunk volt,gyáraink voltak,az Ikarus világhírű autóbusz volt,ott volt a sok magyar márka,jólétben éltünk és létbiztonságban.

És mi van ma?

Csak visszafele estünk mindenben.

2018. jún. 18. 02:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/35 anonim ***** válasza:
0%

#28

Viszonylagos volt az a jólét, ami valamiből meg is kellett finanszírozni.

Továbbá:

'A Kádár-kori életszínvonal értékeléséhez több viszonyítási pont van: egyrészt a környező szocialista országok viszonyai, másrészt a korábban velünk hasonló fejlettségi szintről induló nem szocialista országoké. Utóbbi esetben az összehasonlításból kedvezőtlen eredménnyel kerülünk ki.


Míg ugyanis az egy főre jutó nemzeti jövedelem terén a háború előtt (1937-ben) Magyarország (120 $) megelőzte Spanyolországot (95), Portugáliát (93), Görögországot (92) és hasonló szinten volt Olaszországgal (135), addig a szocialista kor végére jelentősen megváltozik a helyzet. 1993-ban az egy főre eső magyar nemzeti jövedelem (6 ezer $) harmadát sem tette ki az olasznak (18,5), felét sem a spanyolnak (13,7), és nagyjából fele annyi volt, mint a portugál (12) vagy a görög (11). Ez a lemaradás azonban még inkább jellemezte a többi szocialista országot. Vagyis a szocialista gazdaság súlyos lemaradást okozott, ami az elosztható javak csökkenése miatt az életszínvonalban is érződött. (Az 1993-as számoknál a vásárlóerő paritáson számolt nemzeti jövedelmet néztük; hagyományos számolás esetén a helyzet még rosszabb lenne a szocialista országokra nézve.)


Más kérdés, hogy a javak elosztása a Kádár-korban arányosabb volt, mint a szabad piaci országokban, vagyis a leggazdagabb és legszegényebb rétegek között jóval kisebb volt a különbség.


A reáljövedelem (vagyis a jövedelmek tényleges vásárlóereje) 1950-től 1990-ig majdnem négyszeresére növekedett, ez valóban igen nagy életszínvonal-növekedés. Különösen meredek volt az 1956 és 1975 közötti időszakban, de ezután is nőtt. Igaz, a bérek vásárlóértéke 1978-tól csökkenni kezdett, így azok, akik csak bérből éltek azoknak az életszínvonala romlott, de a második gazdaság (a magánvállalkozások) olyannyira tudta ezt pótolni sokaknál, hogy átlagosan továbbra is reáljövedelem-növekedés jellemzi a magyarokat. Javulást jelentett továbbá az óvodai, bölcsődei ellátás kiterjedése, a kisgyermekeket otthon nevelő anyáknak három évig járó egységes GYES és egy évig járó, jövedelemarányos GYED fizetése, a szabadság és nyaralás szélesebb körű elterjedése (SZOT üdülők hálózata). A jólét érzetéhez hozzájárult a szabadságfok növekedése a kultúra és az utazás terén, legalábbis a Rákosi-korhoz képest.


Jól kifejezi az egyszerű emberek életszínvonalának emelkedését, hogy az egy főre jutó húsfogyasztás 1938 és 1990 között több mint kétszeresére nőtt, (34 kg, 75 kg), a tejtermékeké a zöldségek, gyümölcsöké másfélszeresére. Javultak a lakásviszonyok. Míg 1920-ban 100 lakásban áltagosan 430 ember lakott, addig 1941-ben 382, 1990-ben pedig 263. A szocialista kori javulás tehát az ütemet tekintve nem gyorsabb, mint a Horthy-koré, de ha a szobák számát és a komfortfokozatot (víz, villany, gáz, csatorna) is nézzük, a helyzet kedvezőbb. Rohamosan terjedtek a háztartási gépek és a gépkocsik, szaporodtak a hétvégi telkek.


Az életminőség egy másik mutatója a születéskor várható átlagos élettartam. Itt viszont más folyamatokat látunk. 1920 és 1965 között folyamatos és meredek növekedés jellemző, ami azt mutatja, hogy az egészségügyi helyzet, a csecsemőhalandóság, gyermekbetegségek, járványok visszaszorítása folyamatos és töretlen a két politikai rendszerben. Ebben az időszakban a férfiaknál 40 évről 68 évig emelkedik a várható életkor. 1965-től azonban, mikor a reáljövedelmek éppen meglódulnak, ez a tendencia megáll, és a várható élettartam a nőknél stagnálni, a férfiaknál hanyatlani kezd, majd 1990 után indul megint növekedésnek.


Az elgondolkodtató törés mögött az is lehet, hogy az életszínvonal-emelkedés megfeszített munkával, önkizsákmányolás árán történt: a dolgozók jelentős része munkaidő után „maszekolt” (legális vagy illegális magánmunkát végzett) vagy házat épített.


Így, miközben a magyarok jobban éltek, mint a környező szocialista országok polgárai, vagy a saját felmenőik, aközben az egészségi mutatóik rosszabbak lettek: nagyobb volt a szívbetegek, dohányosok száma és sokkal magasabb volt az alkoholisták és az öngyilkosok aránya is. (A szocializmusban az alkoholfogyasztás és az öngyilkosok arányos száma nagyjából kétszeresére nőtt. Ezek a mutatók is a rendszerváltás táján kezdtek javulni.) A mutatókat nem magyarázza, de hozzájárulhatott, hogy továbbra is diktatúra volt, ha enyhébb változatban is, vagyis fennmaradt igen sok ezzel járó félelem, szorongás és korlát.


Nem felejthetjük el az életszínvonal emelkedés másik árát: a hetvenes évektől felvett hatalmas külföldi kölcsönöket, a térségben páratlan mértékű eladósodást, amit a rendszerváltás után kell törleszteni.


Eközben a szabad piaci országok (például a majdnem hasonló szintről indult Olaszország) sokkal nagyobb életszínvonal emelkedést produkáltak, mégpedig önkizsákmányolás, önpusztítás, egészségügyi romlás és eladósodás nélkül.'


Tenyleg.com-ról

2018. jún. 18. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/35 anonim ***** válasza:
34%

Akkor sem tetszik a gonosz,embertelen rendszered.A lányoknak is a pénz kell,csóró fiúként barátnőt se fogok találni.

Undorító ez az egész rendszer.

Odaadnám a fél életemet,ha a maradékot szocializmusban élhetném

2018. jún. 18. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!