A volt Jugoszlávia utódállamaiban most milyen az élet?
Szlovénia kb majdnem Osztrák szinten van.
Montenegro és Horvátország lassan elhagy minket,
Szerbia kb. kelet magyarország
Bosznia, Makedónia meg koszovo egy putri
Szlovénia a jugoszláv időkben is egy fejlettebb állam volt. A kis Szlovénia adta anno a teljes jugoszláv GDP 30%-át, ami azért nem semmi. Mivel messze voltak Szerbiától és nem élt ott nagyobb mennyiségben szerb, így 10 napos "háborút" vívtak csak a jugoszláv hadsereggel, majd Szerbia elengedte őket. Annyiban szerencséjük volt, hogy a visszahúzásukhoz át kellett volna gázolni Horvátországon, amit a horvátok sem engedtek. Így Szlovénia pár puskalövéssel távozott. Ma Szlovénia a legfejlettebb délszláv állam, sőt, a legfejlettebb szláv állam. Bár Ausztriát nem érik be, de jó az életszínvonal és politikailag is nyugodt, stabil ország. (átlag fizetés 1000 euró körül van)
Horvátország azért van jobban lemaradva, mert anno Horvátország 1/3-a szerb volt (Szerb Krajinák) emiatt kapták a nyakukba a háborút, ami vissza is húzta a gazdaságukat rendesen. Horvátország volt Jugoszlávia második legfejlettebb állama, jóval előrébb vannak ma is, mint Szerbia például, de Szlovéniát nem érik be. Kicsivel Magyarország mögött vannak. Viszonylag jobbak, mint Bulgária, meg Románia, de náluk is vannak azért problémák.
Szerbia a jugoszláv háborúk meg a NATO bombázás miatt gazdaságilag tönkrement. Onnan próbálnak ma is felállni, több-kevesebb sikerrel. Szerbia kb Bulgária szintjén van, néhol le is előzik a bolgárokat, de még mindig jóval le vannak maradva tőlünk. Dél- és Közép-Szerbiában ipar is alig van, ami volt, az is megsemmisült a háborúkban. Manapság elég szépen fejlődnek, de még mindig van hova.
Macedónia puskalövés nélkül távozott, mert nem éltek ott szerbek, meg amúgy is egy szegény, elmaradott terület volt. Ma is az. Fejlődés ugyan van, de nem sok, mert állandóak az etnikai viszályok a macedónok meg az albánok között, még népszámlálást sem sikerült tartani. Az ország legfőbb bevétele az, hogy Macedónia tranzitország. Egyébként az ország népességileg egy nagy utcai-vegyes. Macedónok, albánok, cigányok, törökök stb. Nem épp egy szép perspektíva.
Montenegró ma elég jól halad, előbb is lesznek EU-tagok, mint Szerbia, a turizmus is szépen fejlődik, de még mindig nagy a munkanélküliség, és a fizetések sem túl kecsegtetőek.
Bosznia-Hercegovina meg Koszovó a jugoszláv időkben is, meg most is 2 a Balkán két legnagyobb putrija. Semmi fejlődés, politikai instabilitás, Boszniában ráadásul még vallási ellentétek is vannak, és egyáltalán nem biztos, hogy az ország ebben a formájában még 20 évig fennmarad. Koszovó gazdasága meg megdöglött úgy 4 éve, azóta a NATO jelenléte, a prostitúció, a fekete gazdaság meg a szervkereskedelem tartja lélegeztetőgépen a gazdaságot. Koszovó függetlensége az EU és az USA külpolitikájának a szomorú kudarca.
Az egykori Jugoszlávia utódállamaiból csak 4 tudott talpra állni (Szerbia, Horvátország, Montenegró, Szlovénia), 1 döglődik (Koszovó), 1 eresztékeiben recseg-ropog, feszültséggóc és düledezik (Bosznia-Hercegovina), 1 meg maradt ugyanolyan szegényes és valamelyest elmaradott (Macedónia).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!