Josip Broz Tito jó ember volt?
1944-45-ben legalább 8000 magyar és német ajkú civilt végeztek ki a partizánjai.
Titónak 1948 után a magyarok lojalitására volt szüksége az ellentétes szovjet blokk határán, továbbá a sajátos titóista, minden nemzetet és nemzetiséget kordában tartó, politikában szerepe volt a vajdasági magyarságnak is. 1970 után Vajdaságban hivatalos lett a magyar nyelv, magyar nyelvű újságok indulhattak, az általános- és középiskolai oktatás részben magyar nyelven fojt.
Ezek alapján döntsd el magad.
Úgy gondolom, hogy a keleti blokk vezetői közül a legjobb vezető volt. Az igaz, hogy 44-45-ben közel negyvenezer magyart és majdnem a teljes bánsági németséget megöltek, de ezt leszámítva a második világháború után nem érte komolyabb atrocitás a magyarságot. Az ötvenes évektől kezdve szerintem az összes határontúli magyar területek közül itt bántak talán a legemberségesebben a magyarsággal.
Az is árulkodó, hogy ma a szerbek döntő része visszasírja Tito idejét, amikor még Nagy-Jugoszlávia volt és Kelet-Európa legfejlettebb országa volt (K-Német után). És ez nem olyan dolog mint Magyarországon a kásárista öregek, vagy a csaucseszkus románok, ami mindkettő csak egy nagyon kevés idős rétegre vonatkozik, hanem Szerbiában a döntő többség tényleg tisztelettel tekint Tito-ra és az akkori rendszerre.
A 70-es, 80-as években Jugoszlávia jó hely volt. Ki lehetett menni Nyugat-Németországba vendégmunkásnak, a szabadkai vasútállomás előtti újságárusnál is volt pornóújság (meleg, lezbi, szado-mazo, fétis témájú is) könyvesboltokban lehetett kapni Orwell 1984-ét, a szabadkai piac tele volt Nyugatról becsempészett termékekkel, Nyugaton a Jugoszláv Dínár valuta volt. Ebben biztos jobb volt. Vajdasági cigányokról is tudok, akik havi rendszerességgel ültek fel a Graz-i vonatra és csencseltek árukkal Ausztriában, amiért Osztrák Schillinget kaptak, és csak a sima útlevél kellett nekik ehhez, amit bármely rendőrőrsön kiválthattak. Vajdasági magyarok bármikor jöhettek Magyarországra látogatóba, magyarországi magyarok csak 2 évente egyszer mehettek Jugóba, kivéve a határhoz közel élőket (pl. Szegediek). Jugóban akkoriban már léteztek rendesen működő bankok is (még Szabadkán is), ahol közvetlenül lehetett pénz utalni, és levenni amerikai számlákról.
Ebben már csak jobb volt ott a helyzet.
Azt se felejtsük el, kormánya idején még a nemzetiségi ellentéteket is sikerült féken tartani, így nyugalom volt a jugóknál.
Csak ugye Tito sem örök életű ember...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!