Vajon mi lesz Nyugat-Szahara sorsra?
Erről az országról eddig szinte soha nem beszéltek. Évtizedek óta rendezetlen a sorsra. Marokkó tartja megszállás alatt és elvileg szavatolni kellene a függetlenségét. Az adatok szerint a lakosságának nagy része a mai napig algériai menekült táborokban él hosszú-hosszú évtizedek óta.
A területe meglehetősen nagy, de csak félmillió ember lakja. Az ország sivatag, kevés az élelmiszere és az ivóvize, elmaradott és koldusszegény.
Vajon mi vár rá?
Azok után, hogy a lakosságnak már majdnem az 50%-a marokkói, nagyon valószínű, hogy egy idő után belenyugszik mindenki abba, hogy Marokkó annektálja a területet.
Mellesleg jobb is, ha Marokkóhoz fog tartozni. A szahravi emberek (Nyugat-Szahara tényleges lakói) kb 500 ezren vannak. Képtelenek lennének fenntartani egy országot, aminek a 90%-a használhatatlan sivatag. Ráadásul ők muzulmánok, szóval sanszos, hogy a terroristák játékszere lenne, pont mint Jemen.
Második válaszolóval egyetértek abban, hogy valószínűleg a nemzetközösség és a helyi lakosság egyszer el fogja fogadni a marokkói annexiót.
Abban nem értek egyet, hogy ha mégis Nyugat-Szahara elnyerné a függetlenséget, akkor életképtelen állam lenne. Attól még, hogy sivatagos, ritkán lakott, szegény terület, működhetne a dolog. A terrorizmus, radikális iszlamizmus, iszlám dzsihád terjedésénék veszélye fennáll, de ez Marokkóra is jellemző, főleg az Atlasz-hegységben.
Nyugat-Szahara azért nem érdekel senkit, mert mind nyersanyagilag, mind elhelyezkedésileg értéktelen, jelentéktelen terület. Ha az ENSZ akarta volna, már rég kiparancsolhatták volna onnan Marokkót, pont úgy, mint Dél-Afrikát Namíbiából.
Hosszútávon biztos, hogy Marokkó fog győzni, pláne a betelepítések miatt, az ENSZ-ben rinyálnak egy sort, aztán pár évtized múlva mindenki elismeri Marokkó fennhatóságát Nyugat-Szahara fölött. Tibet bekebelezését is elnézte mindenki, pedig akkor Kína még egyáltalán nem volt akkora nagyhatalom.
Mellesleg akarnának népszavazást tartani, de itt sem tudtak megegyezni. A vita tárgya az, hogy ki jogosult a népszavazásban való részvételre. A szaharai kormány szerint csak a sahrawi emberek jogosultak. Marokkó ebbe belevenné a Nyugat-Szaharában élő marokkóiakat meg a Dél-Marokkóban élő berber törzseket. Ekkor viszont borítékolható lenne Marokkó győzelme a népszavazáson.
Nyugat-Szahara függetlenségét a Polisario Front akarja. Viszont van pár dolog, ami miatt ez soha nem fog nekik sikerülni, ugyanúgy elismerni se fogja őket senki:
1. A Polisario Front-ot pár ország terroristaszervezetként tartja nyilván (pl Japán), mert vannak kapcsolataik az Al-Quaeda-val
2. Túl gyengék ahhoz, hogy egy független országot irányítsanak
3. A központjuk Algériában, Tindouf-ban van, még véletlenül se Nyugat-Szahara általuk ellenőrzött részén
4. Emberi jogok tekintetében semmivel sem jobbak mint az iszlám állam vagy Szomália
5. A Polisario Front ugyanúgy ignorálja az ENSZ kérését, miszerint tartsanak népszavazást Tindouf-ban, hogy egyáltalán akarnak-e még az emberek egy független Nyugat-Szaharát
6. A szervezet vezetője már 40 éve ugyanaz a személy, ahhoz képest, hogy magukat demokratikusnak vallják, ezek után el lehet képzelni, mennyire demokratikus lenne egy független Nyugat-Szahara
7. Folyamatosan börtönöznek be embereket, nem csak marokkóiakat, hanem olyan szaharaiakat is, akik elhagyják Tindouf-ot
8. Marokkó a békét és a megegyezést sürgeti, egy egységes erős államot akarna kialakítani (Marokkó + Nyugat-Szahara együtt), míg a Polisario Front nem akar mást, csak háborút
Ezek után szerintem érthető, hogy senki sem kapálódzik nagyon egy független Nyugat-Szaharáért. Semmivel sem lenne jobb ország, mint Jemen vagy Szomália. Nem kell még egy darázsfészek terroristakeltető a térségben. Pont ezért nem nagyon foglalkoznak Nyugat-Szahara Marokkó általi megszállásával. Marokkó egy stabil ország, az arab tavasz sem érintette nagyon. Inkább legyen egy nagyobb és erősebb Marokkó, mint egy Jemen szintű putri Nyugat-Szahara.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!