Bulgária vagy Magyarország a korruptabb? Mekkora a korrupció Bulgáriában?
Bulgária valamivel korruptabb, de az is igaz, hogy ott a korrupciót még korrupciónak nevezik és törvénytelen. Magyarország az elmúlt években a térség legkorruptabb országaihoz zárkózott fel, csak épp a korrupció jelentős részét egyszerűen legalizálták, kifehérítették (a magyar törvényeket úgy módosítják évek óta, hogy egy csomó dolog, ami korrupciónak számított a korábbi törvények értelmében, mostanra egyszerűen megengedetté vált).
Ilyen értelemben Magyarországon legálisan kicsi a korrupció, hiszen törvényesítették egy csomó formáját (ami pedig törvényes, az eleve nem korrupciós bűncselekmény). Erre mondják mérvadó elemzők, hogy Magyarországon "rendszerszintű korrupció" van, azaz maga a jogrend törvényesíti a korrupció bizonyos formáit.
Sajnos teljesen igaza van pl. a román EU-biztosnak, amikor azt mondja, hogy Romániában már börtönben ülne az a miniszterelnök, aki EU-s pénzekből származó támogatásokat juttat a saját vejének (Romániában amúgy ül is börtönben volt miniszterelnök és több tucat ex-miniszter is).
Ennek oka az, hogy pl. Romániában létezik független Korrupcióellenes Ügyészség, amelynek főügyésze nincs alárendelve a legfőbb ügyésznek (aki ott is politikailag van kinevezve).
Magyarországon nemcsak hogy nincs külön korrupcióellenes ügyészség, de ráadásul a korrupciós ügyekben is ugyanazok az ügyészségek kellene vádat emeljenek, akik fölött Polt Péter áll, mint legfőbb ügyész, aki köztudottan a kormányzó párt embere.
A gyakorlat az, hogy egyszerűen nem emel vádat ilyen ügyekben az ügyészség és kész. Ha nincs vád, nincs ítélet sem, és akkor hivatalosan nincs korrupció, nem igaz?
A korrupcióellenes ügyészség hiánya az oka annak, hogy magyarországon nemhogy volt miniszterelnökök nem ülnek a sitten, de még miniszterek se nagyon (nemhogy tucatszámra lennének), pedig volna bőven kit leültetni.
Ugyanez a helyzet a hálapánzzel, amit a hivatalosan az EU-ban a legkorruptabbnak számító Bulgária és Románia jogrendje korrupcióként kezel (tehát a korrupciós statisztikákba is beleszámítják), míg Magyarországon egyszerűen meg van engedve, ha a kórházigazgató megengedi (értsd: csak akkor számít korrupciós kihágásnak vagy bűncselekménynek a hálapénz elfogadása / adása, ha a kórházigazgató azt külön megtiltja, ha nem tiltja, nem korrupció).
Romániában ellenben sok esetben a korrupcióellenes ügyészség ügyészei jártak el személyesen nevetségesen alacsony összegű hálapénz-ügyekben is (volt orvos, akit néhány tízezer forintért lecsuktak, mert pecche volt).
A fentiek fényében tehát ma már nagyon nehéz eldönteni, hol nagyobb a korrupció valójában, és el kell választani, hogy a magyar jogszabályok szerint beszélünk a korrupcióról, vagy európai normák szerint (mert sokminden korrupciónak számít az európai normák tükrében, amit a magyar jogszabályok egyszerűen legalizálnak).
Egyáltalán nem biztos, hogy Magyarországon jelentősen kisebb lenne a korrupció, ha a román vagy bolgár törvények szerint vizsgálnánk meg. De mint mondtam, amit a törvény nem tekint korrupciónak, az nem kerül be a statisztikákba, úgyhogy ha holnap úgy ahogy van legalizálják a korrupció minden fajtáját szépen, kétharmaddal, ahogy kell, akkor egyáltalán nem lesz korrupció Magyarországon többé (legalábbis papíron). Tiszta sor, nem?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!