Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Az angol vagy francia "győztes...

Az angol vagy francia "győztes mindent visz" választási rendszer miért számít demokratikusnak?

Figyelt kérdés

Ahol csak egyéni választókerületek vannak, nincs listás rendszer és simán lehet hogy egy 15-25%-os párt egyetlen képviselőt sem juttat a parlamentbe.


Most csak így önmagában kérdezve.


---

A másik: Nem jobb egy csak listás rendszer, ahol a bejutási küszöb mondjuk 3%?


2017. jún. 13. 12:26
 1/7 anonim ***** válasza:

Az igazat megvallva véleményem szerint jobb a vegyes rendszer, ahol listás és egyéni körzetek is vannak. Sőt, nekem ( a képviselők​ magas számát leszámítva ) tökéletesen megfelelt a régi választási rendszer, ahol a képviselők több mint fele lista alapján jutott be. Ez alapján biztos hogy a leginkább támogatott pártok bejutnak.

Jól látszik viszont, hogy hatalmas veszélyeket hordoz ha az egyéni kerületek vannak túlsúlyban. Ez nálunk ahhoz vezetett, hogy már 30%-al lehet 2/3-a egy pártnak ( ma írták ki ezt a kérdést: https://www.gyakorikerdesek.hu/politika__magyar-politika__86.. ).

Sőt, abban is igazad van hogy elég lenne egy alacsonyabb, 3%-os küszöb ( jelenleg Magyarországon 5%, koalícióknak 7% a küszöb ).

2017. jún. 13. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Jobb lenne a szines paletta kénytelenek lennének összefogni ha akarnak valamit. Másrészt nem csak a milliós kampánypénzzel rendelkező pártok kerülhetnének be tehát valaki aki szegényebb jelölt is bejuthatna... Igen kaphatnak függetlenek kampánypénzt viszont ha nem jutnak be akkor visszakell fizetni ha alapból nem volt pénze akkor miből?
2017. jún. 13. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Mind a brit, mind a francia sőt az USA rendszer is antidemokratikus - a kisebb pártokra nézve. Csak egyszerűen a hagyomány miatt van még mindig így. Viszont kódolva van a rendszerben a megváltoztathatatlanság, mert a nagy pártoknak ez így kedvező, a kicsik meg eleve be se kerülnek vagy csak nagyon kis számban a parlamentbe.


2. Kérdéshez azt gondolom, nem lenne jó, pl Hollandiában, ahol arányos rendszer van, március óta nincs kormány, mert nem tud megegyezni az a sok párt, de ha lesz is, instabil lesz. Az olaszoknál is így volt, de megelégelték, és most döntöttek a vegyes rendszer bevezetése mellet, így a némethez vagy magyarhoz hasonló választási módszerük lesz.

2017. jún. 13. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Az UK abban a speciális helyzetben van, hogy több nemzet él a területén. Ott kifejezetten jó ez a rendszer, mert felemel olyan pártokat, mint az SNP, hogy a skótok érdekeit képviselje. Persze a dolgot megszívja pl. a UKIP. Szóval nem tökéletes az a rendszer, de valamennyire indokolt a nagy mértékű heterogenitás miatt. Magyarországon, Franciaországban és az USA-ban szerintem csak hátrányai vannak és nincsen semmi előnye. És ne legyenek illúzióid, más országokban is nagyon sokan elégedetlenek a rendszerükkel. Főleg mondjuk az USA-ban, ahol a Demokrata párt elnökjelöltje 2000 óta az 5 választáson 4-szer kapott több szavazatot, és közben az 5-ből 3 választást elvesztettek az elektori rendszer miatt. Szóval hidd el, hogy nekik is tele van a hócipőjük. Csak nagyon nehéz egy már bejáratott rendszert lecserélni. A Fidesznek sikerült, erre gyorsan csináltak egy sokkal rosszabb rendszert. Yay...
2017. jún. 13. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

"Főleg mondjuk az USA-ban, ahol a Demokrata párt elnökjelöltje 2000 óta az 5 választáson 4-szer kapott több szavazatot, és közben az 5-ből 3 választást elvesztettek az elektori rendszer miatt. Szóval hidd el, hogy nekik is tele van a hócipőjük."


Érdekes számok, én összesen tudok 5 amerikai elnök választásról, ahol nem az lett az elnök, akire a többség szavazott. 5 választásból 3 1900 előtt volt.


Lehet, hogy nem ugyanazokat az eredményeket nézzük. Amúgy mennyire másként hatnak a számok, ha azt mondjuk, hogy 57 választásból 5-nél fordult elő.

2017. jún. 13. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

"Mind a brit, mind a francia sőt az USA rendszer is antidemokratikus - a kisebb pártokra nézve. Csak egyszerűen a hagyomány miatt van még mindig így. Viszont kódolva van a rendszerben a megváltoztathatatlanság, mert a nagy pártoknak ez így kedvező, a kicsik meg eleve be se kerülnek vagy csak nagyon kis számban a parlamentbe."


Ha ez így van, akkor nem értem, hogyan nyerhetett Franciaországban 1 éve alakult párt illetve, hogyan fordulhatott elő, hogy a brit munkáspárt első választásokon 62 ezer szavazatot gyűjtött 2 hellyel a Parlamentben 30 évvel később meg több, mint 8 millióval a legnagyobb frakcióvá váltak 287 képviselővel.

2017. jún. 13. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

@tobas

2000-ben Al Gore kapott több szavazatot és Bush nyert

2004-ben Bush kapott több szavazatot és ő is nyert

2008/12-ben Obama kapott több szavazatot és ő is nyert

2016-ban Hillary Clinton kapott több szavazatot és Trump nyert.


Nekem ez úgy tűnik, hogy 5-ből 4-szer a Demokrata jelölt kapott több szavazatot, az egy 2004-es választás kivételével. Viszont 5-ből 3-szor a Republikánus jelölt nyert. Vagyis a Demokraták nyerési aránya 2/5, míg a többség szerzési arányuk 4/5. A különbség 2. És ez nincs ellentmondásban azzal, hogy összesen 5-ször fordult elő, amiből 3 1900 előtt volt. Mivel 1900-1999 között nem fordult elő egyszer sem. 1824, 1876, 1888, 2000, 2016.


"Amúgy mennyire másként hatnak a számok, ha azt mondjuk, hogy 57 választásból 5-nél fordult elő."


Meg mennyire másként hatnak a számok, ha azt nézzük, hogy George W. Bush és Donald Trump soha nem lehetett volna az USA elnöke. Az USA elnöke nagyon nagy mértékben formálja a modern világpolitikát. És a XXI. században 17-ből 8 évig olyan embernek jutott ez a hatalom, akit még a saját népe sem választott meg. Bush megnyerte Floridát 0,0092%-os szavazatkülönbséggel. Iraki háború, gazdasági világválság, a globális felmelegedés elleni harc visszafogása. Mindez azért, mert nem az amerikaiak döntöttek, hanem 537 darab ember Floridában. 537 darab szavazat különbség egyetlen államban, és a 25 elektorból így Bush 25-öt kapott, Al Gore meg 0-t. Szerintem ez egy elég gáz rendszer.

2017. jún. 13. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!