Szerintetek mi lesz a macedóniai helyzet vége?
#5
Ez teljesen lényegtelen. Ameddig macedóniában minden második házon albán zászló van kirakva, addig nem lehet őket kizárni a politikából. Jó erőszakkal működött a dolog 25 évig de itt a vége. Abba meg ne menjünk bele hogy a macedónok mennyire tartják magukat macedónoknak. Azért kerülnek lassan kisebbségbe a saját "hazájukban", mert sokan inkább átmennek szerbiában és ott büszke szerbként élik tovább az életüket jobb körülmények között. Tehát ennyit ér a nagy macedón nemzeti öntudat meg hazaszeretet. Gyakorlatilag a politikai elit erőlteti ezt hogy lophassák szét a pénzt a sok csóró aki nem teheti meg hogy elmenekül az meg szenved. Meg ott vannak az albánok akik büszkén viselik a csóróságot de az egy másik sztori.
#7
Persze a kozmetikázott adatok szerint. De én járok ki havi szinten. Az ottani albánok meg olyan közvélemény kutatásokat lobogtatnak amik szerint az ország 60%-a albán, de az igazság valahol félúton lehet, az albánok meg nem mozdulnak onnan sehova, ellenben minden második macedón ismerősöm lelépett már.
"mert sokan inkább átmennek szerbiában és ott büszke szerbként élik tovább az életüket jobb körülmények között"
Nagy hülyeség. Voltál te egyáltalán valaha Macedóniában? Én igen. A macedónok nagyon büszkék az országukra, és hatalmas sértésnek veszik, ha lebolgározod, leszerbezed őket. A magyarok példát vehetnének a macedónokról, ami az összetartást illeti. Nagyon kényes téma számukra az országuk, és nem akarják, hogy az albánok felülkerekedjenek.
Ukrajnában ugyanez a probléma volt régebben. 20%-os orosz kisebbség, akik semmibe vették az ukrán nép akaratát, érdekeit, és Oroszország felé húztak. Nézd meg mi lett az eredménye.
Koszovóban ugyanez volt. Kiszaporodták a szerbeket az albánok, elszakadtak, aztán Koszovó Európa egyik legnagyobb pöcegödre lett, ahol a szélsőséges iszlám is gyökeret vert.
Ha a macedónok magukat külön népnek tekintik, akkor ők külön nép. Ezen nincs mit vitatkozni. Példaként Bosznia-Hercegovinát is megcsinált országnak tekinti Szerbia is, meg Horvátország is, ahhoz képest, hogy a bosnyákoknak a középkorban egy kiterjedtebb királyságuk is volt, amíg a törökök be nem darálták őket.
Mellesleg az albánok saját maguk alatt vágják a fát. Szerbia gyűlöli őket, Macedónia szintúgy, Görögország sem szereti őket, Montenegró se. Effektíva az albánokat minden szomszédjuk a pokolba kívánja, ez a gyűlölet sokkal erősebb és veszélyesebb, mint a magyar-szlovák vagy magyar-román ellentét, ami a hétköznapi emberek szintjén szinte nem is létezik.
Macedónia soha nem lesz albán többségű. Ha meg az albánok ki is szakadnak, a maradék Macedónia biztos, hogy megmarad független államként.
Polog az egyetlen olyan régió Macedóniában, ahol az albánok alkotják a többséget, és a statisztikai adatok szerint ebben a régióban esett vissza a legjobban a születésszám. A macedóniai albánok közül kerül ki a legtöbb kivándorló az országból. Népszavazás pedig azért nem volt, mert az albánok ezt megakadályozták, ennek pedig nagyon erős oka van:
2001-ben az albán-macedón polgárháborút az Ohrid-i egyezmény zárta le. Ez az egyezmény kimondja, hogy ha egy kisebbség az országban eléri a 25%-ot, akkor úgymond több joguk lesz, mint a többi kisebbségnek mind a nyelvi mind a politikai életben. Ekkor az albánok aránya 25% volt, a 2002-es népszámlálás szerint. A mostani népszámlálást azért szakították meg, mert az albánok nem tudtak a macedónokkal megegyezni, hogy kit vegyenek bele a népszámlálásba. A macedónok (jogosan) csak azokat akarták összeszámolni, akik ténylegesen az országban élnek, míg az albánok ehhez a külföldön élő macedón állampolgárokat (akik többsége albán) is hozzávették volna. Egyre valószínűbb, hogy ők ezt azért akarták, mert az albánok aránya az országban már jóval 25% alatt van (egyesek szerint kb 15-18% lehet), és ha ez kiderül, akkor az Ohrid-i Egyezmény, ami biztosítja az albánok nyelvi és politikai előnyét a többi kisebbséghez képest, nem lesz tovább érvényben. Ezért is akarják az albánok erőltetni, hogy népszámlálás előtt vezessék be második hivatalos nyelvként az albánt Macedóniában, hogy ez a kiváltság ne vesszen el a népszámlálás után.
"Persze a kozmetikázott adatok szerint."
Ez nem kozmetikázott adat. Az albánok köréből kerül ki a legtöbb kivándorló az országból, pont azért, mert az albán többségű észak-nyugat Macedónia a legszegényebb rész az egész országban. Én is sok olyan embert ismerek, aki Macedóniából jött, és 1 kivételével mindegyik macedóniai albán. A termékenységi ráta az albánoknál átlagban 1,7, a macedónoknál 1,5. 2,1 kéne ahhoz, hogy a lakosságszám stagnáljon. Lehet, hogy még most több albán születik, mint macedón, de az albánok száma is folyamatosan csökkenni kezd. Statisztikailag így kizárt, hogy az albánok legyenek a jövőben többségben. Valahol tetőzni fog a számuk, aztán elkezd szépen csökkenni.
A legsz@rabb becslések szerint is 30-32% lehet az albánok aránya, ha a lakosság növekedett. De ha a kivándorlást és a termékenységi ráta drasztikus csökkenését nézzük, akkor még az is simán lehet, hogy az albánok már 25%-ot sem tesznek ki az összlakosságból. És valószínű, hogy ez az igazság, mert az albánok a népszavazás előtt igencsak erőltetik, hogy Macedónia egy többnemzetiségű ország legyen más zászlóval, címerrel, 2 hivatalos nyelvvel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!