Miért mondják sokan Oroszországra, hogy diktatúra?
"mert ott van szólás- és sajtószabadság"
Muhaha, ez volt a nap vicce.
Igen, kifejezetten diktatórikus lett Putyin alatt. Hiába vannak választások, gyakorlatilag nincs ellenzék, rendszeresen, rendszerszinten sértik az emberi jogokat, állami cenzúra van a médiában, amit nagyobb részben amúgy is az állam birtokol.
Ismerős leírás? Sajnos mi is nagyon közeledünk ehhez a modelhez. Még messze nem vagyunk ott, de jó lenne egy szabadabb rendszer irányába mutató tendencia inkább.
# 5
"Igen, kifejezetten diktatórikus lett Putyin alatt."
Mihez képest, könyörgöm???
A cári Oroszországhoz képest most nagyobb diktatúra van?
Vagy a Szovjetunió proletárdiktatúrájához képest? (Még Gorbacsov idejében is működött a Gulág.)
Vagy ahhoz képest, amikor Jelcin tankkal lőtte a parlament épületét?
Ne röhögtess... :D
Mi lenne, ha egyszer már a tényekből indulnátok ki, ha Oroszországról beszéltek, és nem azt böfögnétek vissza amit a liberális médiából becumiztatok... Szánalmas.
A diktatúrának sokféle szintje van.
Ezért egyes emberek egy állapotot diktatúrának, mások meg nem annak tartanak a saját beállítottságuktól, tudásuktól, félrevezetettségüktől függően.
Mégis, a józan emberek többsége az orosz (és magyar) rendszert diktatúrának nevezi, mert annak számos eleme megvalósul (tiltás, ellehetetlenítés, bosszú, korlátozás, önkény). Vannak viszont olyan elemek is, amik nem valósulnak meg. A francói diktatúrában, vagy Pinochet diktatúrájában a nemkívánatos embereket egyszerűen kivégezték. Az említett diktátorok ezt nem tehetik hatalomvesztés nélkül. Nem ízléses. Lásd, Putyinnak is ki kellett engednie a két leányt, akik őt kifigurázták. Pedig nagyon nem akarta. Viszont külső nyomásra csökkenni kezdett a hatalma (gazdasági okok miatt), és a két hölgy szabadsága viszont nem okozott neki valódi problémát. Legfeljebb a bosszúszomjának, de azt elnyomta.
Továbbá az önkény kivitelezésének is sokféle formája van, amiből egyes elemeket néhányan (tévesen) nem tekintenek a diktatúra jellemzőjének.
Például nálunk egy 6 km-es, senkinek se kellő kisvasút egy ember gyerekes vágyálma, amiért bármi pénzt megad a másokéból. Ha ezt megteszi pusztán saját vágyai beteljesülésére, miközben feladata az ország jólétének növelése, akkor ez önkény, a diktatúra egy bizonyítéka. Ettől még nem gyilkos, de hogy a "falujába" nem mehet be bárki, miközben nincs ártó szándéka, ez is a diktatúra (önkény) bizonyítéka. A bizonyíték mindig az, hogy az illetőnek van egy szerepe (itt: miniszterelnök), és cselekedeteit nem annak céljai beteljesülésére, hanem saját vágyai kielégítésére használja a köz rovására. Emiatt diktatúra az is, ha egy osztályvezető korlátozza munkatársait pusztán azért, mert neki így tetszik, miközben valódi indoka nincs. Csak ez a diktatúra nem sok embert érint, és nem annyira látványos.
Mert az.
Amikor egy ember és a hatalmi köre gyakorol teljes kontrollt egy ország felett és azt csinál, amit akar, az diktatúra.
Putyin nem öl meg senkit? Akkor ki gyilkolja meg az orosz ellenzékieket és tényfeltáró újságírókat?
A legmocskosabb diktatúra, csak tolja a propagandát, itt is előfordul néhány fizetett ügynökük.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!