Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Románia, Bulgária és Horvátors...

Románia, Bulgária és Horvátország számára mit hozott az EU?

Figyelt kérdés

Csak mert nálunk mást sem hallani,hogy emelkedtek az árak, de a fizetések nem követték.

Meg, hogy nem érte meg miközben minden EU-s pénzből épül.

Nem sikerült a felzárkózás és összeszerelő ország leszünk.


Az említett országokban mi történt az árakkal, a fizetésekkel és a munkahelyekkel?


más

Arról miért nem hallani,hogy a Szlovákoknak vagy a lengyeleknek is olyan "rosszul és gyengén" sikerült a tagság, mint nekünk?



2016. szept. 15. 08:34
 1/5 Gugu Gabor ***** válasza:
33%
"Vízvezetéket"
2016. szept. 15. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
42%
Csak pletyka, de állítólag 25-30 éven belül bevezethetik az áramot Romániába.
2016. szept. 15. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
94%
Az EU megadja a lehetőséget a fejlődésre (lásd Szlovákiát és Lengyelországot). Az meg egy másik dolog, hogy a nép által választott vezetők mit tesznek ezzel a lehetőséggel.
2016. szept. 15. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Románia számára nagyon sokat:


1. hatalmas gazdasági és életszínvonal-beli fejlődést. Ma az EU egyik legdinamikusabban növekvő gazdasága a román gazdaság. Életszínvonalban is hasonló a helyzet: Albánia szintjéről indultunk és Kelet-Magyarország szintjére érkeztünk.


2. Rengeteg vissza nem térítendő pályázat van, ami nagyon sok őstermelőt is érint, mivel Romániában még mindig sokan foglalkoznak hagyományos mezőgazdasággal. Bizony rengetegen tudnak már megélni az őstermelői életformából, akik korábban maximum a létminimumon tengődtek enélkül.


3. Rengeteg műemlék újult meg, ami elveszett volna, egész városrészeket újítanak fel EU-s forrásokból. De arra is van példa, hogy egész városokat: Szeben az európai kulturális fővárosi címmel járó támogatások okos elköltéséből újult meg, és ez vár a 2021-ben európai kulturális fővárossá váló Temesvárra is.


4. Sokat javult a kisebbségek helyzete. Amit a magyar érdekképviseletek nem tudtak elérni évtizedes munkával sem, a hatalmas ellenszél miatt, azt az EU-s nyomással már sikerült elérni: kétnyelvű helységnévtáblák azokon a településeken, ahol 20% fölötti a magyarság, a magyar nyelvhasználat hivatalossá tétele ugyanezeken a településeken az adminisztrációban, a kétnyelvű utcanévtáblák lehetővé tétele (ahol a helyi tanács megszavazza) stb.

Mostmár egyre több olyan városban is megjelennek a magyar feliratok, ahol 20% alatti a magyarság vagy más kisebbség aránya, helyi tanácsi határozattal, és ez is az EU-nak köszönhető (próbálnak tetszelegni az EU-nak a multikulturalitással). Legutóbb Nagybányán történt meg, pedig alig 15% a magyarok aránya, de az európai kulturális főváros címre pályáztak, és tudták, hogy ez előny, hát meglépték.


5. CSÖKKEN A KORRUPCIÓ. Romániát talán még Magyarországnál is inkább átszőtte a korrupció és a nepotizmus. EU-s nyomásra viszont felállították a KORRUPCIÓELLENES ÜGYÉSZSÉGET, amelynek vezetője, Laura Codruta Kövesi mára már népszerűbb ember az országban mint a pátriárka.

Két és fél kormányra való ex-miniszter és egy ex-miniszterelnök ül ma rácsok mögött, megszámlálhatatlan képviselő, helyi és megyei tanácsos, tanácselnök és polgármester társaságában. Óriásplakátok hirdetik, hogy ne adj kenőpénzt, hálapénzt stb. És érezhetően csökkent a korrupció, a mindennapi szinten is.

A politikusok pedig rendesen betojtak, de így a jó, rettegjenek csak, ha a közpénz eltapsolását tervezik. Ha más területen nem is, de a korrupció terén mostmár ki merem jelenteni, hogy Románia jobban áll Magyarországnál, már jelenleg is. Nem olyan egyszerűen veszti el a közpénz "közpénz jellegét", mint Magyarországon, a Matolcsy-féle MNB és Mészáros Lőrinc tehetségének hatósugarában. A "DNA" (a korrupcióellenes ügyészség nevét rövidítő betüszó, ejtsd: dénéá) valóságos mumus lett, ha csak kiejted, összerezzennek tőle.

Ez óriási eredmény Romániában!


6. Kipurcant a szélsőjobb. Az EU-csatlakozás óta a magyaroknak is sok bajt, fenyegetést okozó szélsőjobboldal, a Nagy Románia Párt kibukott a parlamentből és a legtöbb megyei és városi vezetőségből is, polgármestereik sincsenek. Ez indirekt következmény ugyan, de az EU-csatlakozás után megváltozott közhangulatból fakadt.


És ott van még sok fontos apróság, a könnyebb határátlépéstől kezdve (még nem vagyunk Schengen, de már az is óriási dolog a zárt határok, majd az útlevéllel való órás, vagy napos sorbanállások után, hogy egy személyi igazolvánnyal jöhettünnk át) a munkaerő szabad áramlásáig és az európai piacokhoz való hozzáférésig.


Hogy voltak negatívumai is (orvoshiány, agyelszívás) az igaz, de összességében Románia rengeteget nyert az EU-csatlakozással. Minimum húsz-harminc évet ugrott a fejlődésben csak ennek köszönhetően. És most jó esélyünk van a Schengen-övezethez csatlakozni is, mert a legtöbb feltétel már teljesül nálunk, és megbízható partnerként tekint az országra az EU és a NATO is, a hagyományosan oroszellenes román közvélemény és kormánypolitika miatt. Ráadásul most nagyot nyaltak azzal is a vezetőink, hogy a javasolt kvótánál TÖBB menekült befogadását ajánlotta fel Románia a menedékkérelmük elbírálása idejére. Nyalni mindig is tudtak, de tény, hogy ebből néha (most legalábbis biztosan) komoly haszna is volt az országnak. Négy-ötezer muzulmán meg nem oszt, nem szoroz egy húsz milliós országban, a már amúgy is meglévő ötvenezer őshonos muszlim török és tatár mellé.

2016. szept. 26. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Ez komoly?

Már a 4. pont?

Meglépték,mert egy pályázathoz előnyösnek tűnt.

Na és a pályázat után is marad vagy visszaáll a régi rend?


Az 5-ös pontról itt is hallani. Irigylésre méltó is.

Nálunk is ideje lenne elkezdeni bezárni őket?


Helyezkedni azért jobban tudtak a Románok, mint mi.Ezt a történelem bizonyította.


És ez a sok változás mind az uniós pénzhez jutás miatt következett be?

2016. szept. 27. 14:51

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!