Az európai migrációs válság és az iszlamista terrorizmus szerintetek lehetséges, hogy világháborúvá eszkalálódik?
Atomfegyverek vannak, soha többé nem lesz világháború. A terrorizmus gyenge, nem tud destabilizálni egy jól megszervezett európai országot.
Tudom hogy minden áldozat tragikus, de ezek teljesen jelentéktelen veszteségek.
Szerintem ha így csorognak a dolgok előre, akkor egyszer biztosan. De az még sok idő.
Viszont hány országban kell lennie polgárháborúnak, hogy az világháborúnak számítson? Mert ugye valószínűleg azokkal kezdődne.
Először is a konfliktus fő tényezői között eleve nem szerepelnek azok az államok, ahonnan a menekültek (és a köztük szándékosan megbúvó terroristák) jönnek. A menekülthullám már eleve következménye bizonyos ott folyó háborús cselekményeknek, melyeknek nem az adott országok a valódi főszereplői.
Világháború persze lehetséges, de nagyon-nagyon valószínűtlen. Négy okból is:
1. A két világháború óta a nagyhatalmak rájöttek, hogy több a kár vele mint a haszon (pl. a győztes is nagyon nehezen áll talpra, építi újjá az országát), ezért inkább a hidegháborús stratégiákat követik.
2. Egy új világháború nagyon másképpen nézne ki, mint az eddigiek, valószínűleg nem is lehetne ugyanazzal a terminussal illetni. Évekig elhúzódó, óriási, minden országot érintő, hosszú konfliktust nehéz elképzelni. Egy új kvázi-világháború max hetekig-hónapokig tartana es az emberiség 90%-a belehalna. Akar egy nap alatt is le lehetne játszani a civil lakosságot kiirtó biológiai fegyverekkel, drónokkal, atom- és hidrogénbombákkal. Viszont a szembenálló felek mind olyan veszteségeket szenvednének el, hogy gyakorlatilag már nem lenne, aki örüljön a győzelemnek. Ezért nem eszkalálódott világháborúvá az első hidegháború sem.
3. A nagyhatalmaknak nincsenek jelentősebb területi követeléseik (mint a világháborúk idején), kivéve Oroszországot, amelyik viszont hidegháborús taktikával is eléri a célját: a legfontosabb követelését (a Krímet) már hivatalosan is bekebelezte, ami meg nem sürgős neki, ott szakadár bábállamokat hoz létre, amelyek de facto viszont az ellenőrzése alatt állnak. Európa ugyanolyan tehetetlenül nézi, mint eleinte Hitler területfoglalásait. Ha pedig Putyin nem őrül meg teljesen, és nem támad meg NATO-tagállamot, akkor valószínűleg meg is ússza ezeket az akciókat. Eddig úgy tűnik, nem ment el teljesen az esze, NATO-tagállamot nem piszkál.
4. A háborúzás társadalmi, gazdasági érdek is volt, bármilyen furcsán hangzik. A hadiipar munkahelyeket hozott létre, mesterségesen fellendítette a gazdaságot (Hitler ennek is köszönhette a népszerűségét többek között: egy gazdasági válság után az addig nélkülöző népnek hirtelen lett munkahelye, még a nők is dolgoztak, kerestek, mert helyettesíteni kellett a fronton lévő munkaerőt, dübörgött a kohászat és a hadiipar - hogy ennek mi volt az ára, arra túl későn, túl sok halálos áldozat árán jött rá mindenki). Ma a hadiipar szerkezete is megváltozott, a mennyiség helyett a minőség a fontos, az innováció és a technológia, azaz ahelyett, hogy hány fegyvered van, az, hogy egy fegyvered milyen hatékony, hány embert tud es milyen precízen elpusztítani. Ez a helyzet nem a világháborúnak kedvez, hanem a hidegháborúnak.
A világháború tehát nem igazán érdeke senkinek, szerintem, hidegháború viszont nemcsak lesz, hanem már van is gyakorlatilag. Két fontosabb frontja is nyílt már: Ukrajna és Szíria. Ukrajnában a nyugat az Ukránokat, Oroszország pedig a felkelőket támogatja (illetve saját hadseregét is beveti, felkelőknek álcázva, felségjelzés nélkül), miközben az EU-t és a virtuális teret belülről próbálja bomlasztani politikai, gazdasági és kommunikációs eszközökkel (európai országokban működő szélsőséges pártok anyagi és szellemi támogatása a politikai destabilizáció érdekében, gazdasági lekötelezés, lásd: kőolaj, atomtechnológia, pl. Paks2, illetve álweboldalak és fizetett kommentelők hadserege a virtuális térben). Ezek már hidegháborús eszközök, és sajnos Magyarország az oroszok egyik trójai falova az EU-ban...
Szíriában szintén hidegháború folyik (aminek kirobbantásában az USA is vastagon benne volt), a menekülthullám ennek nem oka, hanem következménye.
Ha a kérdező lemaradt volna róla, szólok: Szíriában jelenleg is zajlik az Arab tavasz idején elindult polgárháború, amiben egyik oldalon Aszad kormánya és más síita erők (köztük a Hezbollah is), a Forradalmi Gárda és a Sabiha Milícia harcol (Oroszország és Irán támogatásával) a hatalom megtartásáért, az "másik oldalon" (valójában több "másik oldal" van) pedig az Aszad rendszerét megdönteni akaró erők harcolnak vele és egymással is: egyrészt az USA, az EU és elvileg Törökország által támogatott demokratikus lázadók (Szabad Szíriai Hadsereg, Szíriai Nemzeti Koalíció, stb.), másrészt az önálló államiságra vágyó, az USA által támogatott kurd pesmergák, harmadrészt pedig az Iszlám Állam és más iszlamista szervezetek, például az Al Kaida is (amelyek az Iszlám Államot támogatják). Utóbbiakat hivatalosan senki nem támogatja, nem hivatalosan viszont Törökország sokat segített nekik (elsősorban a kurdoktól való félelmében, mert a kurd autonómia önálló állammá válásától - a saját jogfosztott kurd kisebbségétől való félelmei miatt - úgy retteg, mint az ördögtől, és nincs senki, akivel össze ne fogna a kurd érdekek érvényesülése ellen), de keményen támogatta fű alatt Szaúd-Arábia is (amely tulajdonképpen minden szunnita szervezetet pénzel titokban, amely a síiták ellen fordul).
Gyakorlatilag ma már elmondható, hogy a szíriai polgárháború valószínűleg már rég kifulladt (vagy célt ért) volna a nagyhatalmak és világhatalmak támogatása nélkül. Szíria területén nagyhatalmak háborúznak egymással, tetszik vagy sem, és ez már hidegháború.
Oroszország nem tud dülőre jutni a nyugattal abban, hogy Aszad rezsimjét vagy a demokratikus felkelőket segítsék hatalomra, Törökország az USA-val a kurdok ügyében, Irán masszívan kiáll a siíták (az aszadisták és a Hezbollah) mellett.
Annyi közös nevező alakult ki eddig, hogy az Iszlám Állam közös ellenséggé vált az embertelen túlkapásai miatt (az Irán és Oroszország által támogatott síitáknak azért ellenségük, mert szunniták, a nyugatnak, és hatására az általa pénzelt felkelőknek is a terrorcselekmények és világhatalmi törekvések miatt, a kurdoknak pedig egyrészt azért, mert a kurdok is szunniták, másrészt pedig, mert beleköptek a levesükbe és területeket, gáz- és olajvezetékeket foglaltak el a kurd autonómia területén).
Ha az Iszlám Államot, mint közös ellenséget megsemmisítik, azzal viszont a konfliktusnak nem lesz vége, sőt. Ebből ugyanis két dolog következik:
1. Még több terrorcselekmény Európa, Oroszország, Törökország, Irán és az USA ellen (jóformán mindenki ellen, aki szembekerült az ISIS-szel). Az Iszlám Államnak a jelenleg még a területükért küzdő katonái is felszabadulnak, és minden energiájukat a terrorizmusra fogják fordítani, ha elvesztik az ellenőrzésük alatt álló területeket.
2. Az Iszlám Állam kiiktatásával megszűnik a közös ellenség, így a felkelők, a síiták és a kurdok megint minden energiájukkal egymás ellen fognak fordulni.
Ebből a kettőből pedig még több menekült következik (akik az elhúzódó polgárháború elöl mentik az életüket), és még több köztük megbúvó iszlamista terrorista (akik az Iszlám Állam szétverése után a terrorral akarnak revansot venni Európán), akiket elég nehéz lesz kiszúrni, mert kb. 0,001 százalékot tesznek ki az összes menekültből (tehát tűt kell keresni a szalmakazalban).
Ez tovább destabilizálhatja az EU-t, ami Oroszországnak nem is olyan rossz, még az ukrán fronton sem...
Kb. ezek a rövidtávú kilátások, a hosszútávúakat senki nem látja. De egy már javában zajló, és várhatóan hosszan elhúzódó hidegháborúra lehet számítani. Hacsak nem megint a Nyugat fog engedni, és Aszad mellé áll, vagy valamit felkínál Oroszországnak azért, hogy Szíriában a felkelők mellé álljon és segítsen stabilizálni az országot, a menekülthullám leállítása végett (ez viszont megint nem jó döntés, abban az értelemben, hogy folytatódna a Hitler-jelenség: Putyin személyében egy akarnok diktátor zsarolná tovább a Nyugatot, ki tudja meddig - mert ezeknek nem az a fő jellemvonásuk, hogy egy idő után bármivel is megelégednének, és leállnának).
Summa summárum: jó reggelt és isten hozott a második hidegháborúban, kedves kérdező! :-)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!