Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » A TTIP jó vagy rossz az EU-nak?

A TTIP jó vagy rossz az EU-nak?

Figyelt kérdés

Mennyire jó vagy rossz?

Vagy a dolog nem fekete és fehér?


Mondjuk az EU-s agráriumra nézve mekkora hátránnyal járna?


Miért nem kérdezik meg az embereket erről egy szélesebb körű tájékoztatás után?



2016. júl. 13. 21:01
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
23%
Ez nem egy olyan kaliberű dolog amit rá lehet bízni a nyuggerekre meg a kontihívő 8 általánost végzettekre.
2016. júl. 13. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
87%

Semmi sem fehér és fekete, ezt gondolom belátod.

Rendkívül összetett kérdés, még a szakmabelieknek is nehéz átlátni teljesen. Népszavazást felesleges tartani, az emberek 99,99%-nak gőze nincs arról, hogy mi ez.


Csak az agráriumra vonatkozóan néhány gondolat:


Kb. 10-15 éve a modern biotechnológiai eljárások (ha mélyebben érdekel, nézz utána wikipédián: CRISP/Cas9) forradalmat hoztak a mezőgazdaságban. Az USA tőkeerős, innovatív cégei dollártízmilliárdokat öltek, és ölnek azóta is minden évben ilyen irányú kutatásra. Több ezer féle mezőgazdasági terméket állítottak elő, szárazságtűrő fajták, kártevő-tűrő fajták stb. Olyan is van már hogy kimondottan a termőterület helyi adottságaihoz gyártják a vetőmagot. Ennek hatására a termésátlagok hatalmasat nőttek, az árak csökkentek.

Az USA technológia rohamosan elterjedt a világban (Japánban illetve Kínában kicsit kevésbé, ott vannak konkurensek, akik hasonló módon kutatják az új fajtákat.).

Az EU ebből a dologból, nem tudni milyen okból kimaradt. Betiltották a genetikailag módosított fajtákat, és vele együtt az ilyen irányú kutatások nagy részét. Magyarország ebben is élen járt, hiszen a világon egyedüli országként (!) beírta az alaptörvénybe a tilalmat. Ennek hatására itt nem alakultak ki olyan cégek, olyan innováció, olyan know-how a mezőgazdaságban, ami a fejlődést, az új fajtákat hozná. Az azóta eltelt 15 évben az EU-s mezőgazdaság teljesítményben lemaradt a világhoz képest (ez nem csoda, hiszen 20-30 éve kifejlesztett magokat használunk.)

A TTIP része lenne, hogy a vám, ami az elavult EU mezőgazdaságot életben tartja, megszűnne. Ennek hatására a fejlett, modern USA-beli mezőgazdasági termékekkel az ottani cégek le tudnák tarolni a piacot pillanatok alatt. (Ez ahhoz hasonló, mint amikor a nyugati autók megjelentek a Rendszerváltás után Mo.-n, Trabant és Audi, ekkora a differencia kb., nyilván utána senki nem vesz Trabantot, ha van Audi is ugyanannyiért vagy olcsóbban)

Összességében tehát destruktív lenne az EU mezőgazdaságra a TTIP, de ezt csak magunknak köszönhetjük, azért mert ilyen őrült inkompetens EU szabályokat hoztunk.


Hosszú távon viszont garantált a bukás EU részről: évről évre nő a különbség, egyre jobban maradunk le a világtól, és előbb utóbb tarthatatlan lesz a különbség.


Ahogy a rendszerváltás előtt a nyugati áruk azért a tiltás ellenére is beszivárogtak az országba, itt is meg fog jelenni suttyomban az USA-termék, ha elég nagy a hajtóerő.

2016. júl. 13. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
Eddig is köttettek TTIP-hez hasonló gazdasági együttműködések a világ számos országa között. Nagyon senki sem panaszkodik... Egyrészt senkinek nem érdeke,hogy elveszítsen egy nagy piacot,ami ezzel jár,ezért olyan szerződéseket hoznak létre az országok egymás közt,ami mindenkinek megéri. Az USA se buta, nekik Európa az egyik legnagyobb szövetségesük. Nyilván van amiben Európának kell majd engednie,meg van amiben az USA-nak. De az,hogy ezzel akarja az USA letarolni Európát.... nettó baromság. Nos ezért nem kérdezik meg az átlagembereket,mert a legtöbben ilyen válaszokat adnának,miért ne jöjjön létre a TTIP.
2016. júl. 13. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
Akkor ha szerintetek ilyen jó a TTIP, mondjatok már légyszíves nekem néhány pozitív eredményt is, ha be lenne vezetve. Mert az, hogy letarolnák a mezőgazdaságot, az minden, csak nem pozitív.
2016. júl. 13. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
27%
olyan jó,hogy még a rovarok is elkerülik az olyan termést de legalább erőssen vergykezelt és az emberekkel meg tudják etetni.
2016. júl. 13. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
13%

Először is a génpiszkált cuccok nem biotechnológiai innovációk, hanem jogi telitalálat.

Pár éven belül néhány cég kezébe kerülhet a világ nagyrészének az élelmezése.


NEM egyszerűen az a kérdés, hogy megbízható és egészséges-e a génpiszkált cucc, hanem hogy mennyire bízhatunk azokban az emberekben akik olyasmivel etetnek bennünket, amit nem tudunk, nem értünk, nem is érthetünk, mert az összetételük titkosított és védett.

Az utóbbi évtizedekben az élelmiszeripar rengeteg olyan dolgot adott az embereknek, amiről TUDTÁK hogy káros, de az elérhető haszon felülírt mindent.


Ha idővel lehetségessé válik géntechnológiával előállított élemiszerekkel a tudatformálás, akkor ugyan ezek a cégek ellen fognak álni a kisértésnek?


De vizsgáljuk meg a TTIP másik fontos pontját:

Választott bíróságok büntethetnek országokat egyes cégek elmaradt hasznáért. Ha egy ország felelmeli a minimál bért, és ez veszteséget okoz egy multinak, akkor az országnak fizetnie kell... Fellebbezés nincs.


Nos... Ha ebben a szellemeben készül a jogi háttér, akkor valójában mire számíthatunk génpiszka ügyében?

2016. júl. 13. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
Ha jó lenne, akkor nem a legnagyobb titoktartás mellett próbálnák rákényszeríteni a népre, hanem épp fordítva. A jó dolgokat reklámozzák, marketingelik. Mikor láttál olyat, hogy egy cég gyárt egy frankó terméket, majd úgy próbálja eladni, hogy soha nem beszél róla, még ha kérdezik se?
2016. júl. 13. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

Alapvetően a világ talán két legnagyobb piaca és gazdasága között jönne létre egyfajta együttműködés, nyitás. Ez így elég jól hangzik, és mindenképpen komoly előnyei vannak globálisan nézve. Azonban lokálisan nézve nem biztos, hogy minden ágazat profitál belőle, mind Eu, mind USa oldalon. A másik probléma, hogy rengeteg eltérés van a jogrendszerben, amiket át kell hidalni, illetve kompromisszumokat kötni.

Tehát a kérdés: megéri-e a pozitív globális gazdasági hatás, hogy néhány terület szenvedhet emiatt? Illetve milyen jogi változásokat kellene eszközölni, hogy létrejöhessen az egyezmény? Ezekre a kérdésekre a világon talán ha 100 ember tud kompetensen válaszolni.

Azért a kérdéseidre is válaszolok:

-Ha nem sikerül előnyös feltételeket szabni, nem lesz aláírva. Tehát azon múlik, hogy az EU szakértői elég kompetensek-e. Szerinem igen, tehát vagy 0, vagy pozitív lesz az eredménye.

-Nyilván nagyon összetett kérdés, lásd 1. bekezdés.

-Mint előttem írták, a GMO sarkalatos kérdés a szerződésben, de hogy ez pontosan mivel járna, nehéz megmondani. (az meg, hogy a GMO maga az ördög, nevetséges hozzáállás.)

-Mert inkompetensek. De tényleg. Egyszerűen az emberek legalább 99,5%-a képtelen lenne megérteni az érveket, nemhogy utána megfontolt döntést hozni. Így pedig a demagógia döntene egy irdatlanul nagy gazdasági szerződésben, ami katasztrofális következményekkel járhatna.

2016. júl. 13. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

"Ha idővel lehetségessé válik géntechnológiával előállított élemiszerekkel a tudatformálás, akkor ugyan ezek a cégek ellen fognak álni a kisértésnek?"


Ez akkora baromság, mindenféle tudományos alapot nélkülöz.


A géntechnológia azt jelenti, hogy a növény genetikai állományát módosítják, hogy jobb minőségű/több/stb. termése (vagy egyéb hasznosítható része) legyen. A DNS módosításával elérhető, hogy más enzimei szintetizálódjanak a növénynek, ezáltal másképp állítsa elő az anyagokat. Tehát nem magát a kapott terméket módosítják, nem úgy megy, hogy leszedik a krumplit, és akkor azt utána elkezdik kezelgetni.


Innentől kezdve annak semmi értelme, hogy valami olyan bonyolult génmódosítást hajtsanak végre, ami egy enzimen keresztül egy olyan anyagok állít elő, ami tudatformálást tud végezni. Mert hogy ezt akár azzal is megtehetik, hogy befecskendezik a termékbe, nagyságrendekkel egyszerűbben.


Amúgy is, ez már összeesküvés-elmélet, mi a franc az a tudatformálás? Megeszek egy répát, és jobban fogom szeretni az USA-t? A géntechnológia célja, hogy hosszútávon olcsón tudjanak nagy mennyiségű terméket előállítani, semmi más. Nem kell ilyen idiótaságokat belegondolni.


Ott is bukik a történet, hogy egy élelmiszert nagyon jól lehet vizsgálni, vagyis ha bármilyen olyan anyag van benne, ami kétséges, akkor az kibukik. Tehát a géntechnológia teljesen biztonságos, ha megfelelően kontrollálva van.

2016. júl. 14. 00:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

Baluba : "Alapvetően a világ talán két legnagyobb piaca és gazdasága között jönne létre egyfajta együttműködés, nyitás."


Nem világos?

Mindkettőnek az a problémája, hogy a technológia fejlődésével a termelési kapacitás növekszik, de időközben a középosztály felszívódik, és a fizetőképes kereslet rohamosan csökken mindkét régióban.

És ezért a szűkülő piacért megy az elkeseredett harc.

Tipikusan két dudás egy csárdában esete.


A TTIP nem más, mint Európát megnyitni az amerikai termékek előtt, elsősorban a mezőgazdaságban.

Ez pár éven belül felszámolná az európai mezőgazdaságot, megdobva az eddigi is magas munkanélküliséget.

Mivel a jogi pálya az USA felé lejt, lassan a többi ágazatot is elveszíti Európa. OK... lehet, hogy a németek el tudnak adni pár Mercedest, de ez sovány vigasz lesz. Európa nem sokmindent tud ajánlani az USA-nak, az USA meg a multicégein keresztül el tudja árasztani Európát.


Most ráadásul a Goldman Sachson keresztül felbérelték Barrosot, aki ki fogja tálalni az EU gyengéit, és pár éven belül az USA gyarmatává válik Európa.


Tehát a TTIP egy előnytelen szerződés az EU számára, és ezért titkolóznak vele.


Nem véletlen, hogy a franciák és a németek is elutasítják...

Ezért próbálja az USA a kissebb államok torkán lenyomni, hátha ezzel rákényszeríti a nagyobbakra is.

2016. júl. 14. 01:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!