Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Mi a véleményetek a BRICS-orsz...

Mi a véleményetek a BRICS-országokról?

Figyelt kérdés

Ez a mozaikszó ugyebár Brazíliát, Oroszországot, Indiát, Kínát és Dél-Afrikát jelöli, és sokak szerint pár évtizeden belül ez az öt nemzet lesz a legbefolyásosabb, és ők termelik majd a legtöbb GDP-t.

Én ezt alapjában véve eléggé szkeptikusan látom, ezért felvettem egy kurzust az egyetemen, ami a fent említett országokkal foglalkozik. A kurzus is megerősített abban, hogy valóban fejlődnek ezek az országok, de nem az USA/EU-tengely kárára, ráadásul mind az öt ország olyan hatalmas problémákkal néz szembe, amilyenekkel a nyugati világnak talán sosem kellett.

Én összességében nem gondolom, hogy pár évtizeden belül (a Goldman Sachs szerint 2050-re) "leváltanák" ezek az országok az USA-t és az EU-t.



2016. jún. 13. 19:42
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

sokévtizede is pár évtizeden belül ígérték ezt a nagy befolyásosságot


a tények meg olyanok, hogy ezekben az országokban még mindig baromi alacsony az átlagképzettség

2016. jún. 13. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Én is végeztem egy hasonló kurzust az egyetemen, sőt esszét is írtam arról, hogy miért nem fognak beteljesülni ezek a jóslatok.


Oroszország és Brazília aránylag kicsik én komoly gondokkal küzdenek. India szintén aránylag kicsi, és a gazdasági szerkezete miatt nem valószínű, hogy akárcsak megközelítheti azt amit Kína elért. Dél Afrika eléggé "jelentéktelen".

Az egyedüli nagy hal az Kína. De Kínának is komoly problémái vannak. A gazdasági szerkezete akadályozza abban, hogy megközelítse Amerikát vagy az EU-t gazdasági értelemben. A másolás nem folytatható örökké, hatalmas a korrupció, a gazdasági adatok hiteltelenek. nem beszélve arról, hogy a jelenlegi egypártrendszer és rendszerszintű korrupció, valamint a nagyon erős állami befolyás megakadályozza a fogyasztás alapú társadalom létrejöttét, és az innovációt, valamint a versenyképességet is nagyon erősen gátolja. Ráadásul a kínai munkaerő már nem is olcsó. Már jobban megéri Törökországban meg Mexikóban gyártani a cuccokat.


De a legfontosabb dolog az, hogy a BRICS nem egységes, és emiatt nem tud jelentős erőként fellépni a világpolitikában 8az egyes országok némileg igen, főleg Kína, de a BRICS egységesen nem). Kínának és Indiának például tök ellentétes érdekei vannak.

2016. jún. 13. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Kína az egyetlen jelentős ezek közül. És a világ vezető hatalma nem csak sok GDP-t kell hogy termeljen, hanem nagy GDP/fő (jólét, fejlettség) és egy támogató szövetségi rendszer is szükséges. Kínában 185 ország közül 84. a GDP/fő (PPP). És nincs komoly szövetség a felsorolt országok között. Összvissz az köti őket össze, hogy jól hangzó rövidítést lehet csinálni a kezdőbetűikből. Még jó darabig az USA-EU szövetség marad a világ vezető.
2016. jún. 13. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
78%

BRICS soha nem fogja levaltani az EU/USA gazdasagi dominaciojat.

Lehet hogy az Amerikat nem kedveloket ez elkedvetleniti, de igy van.

Brazilia , India es South Africa nagy resze a harmadik vilag szintjen vegetal es egyre rosszabbodik a helyzetuk.

2016. jún. 13. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Ezek azok az országok, amelyek esélyesek lehetnek arra, hogy közelebb kerüljenek a nyugati színvonalhoz. Viszont rengeteg problémával kell megküzdeniük, gazdasági, de leginkább társadalmi szinten is. Az lehet, hogy GDP-ben egyszer megelőzik a nyugati országokat, viszont a GDP nem a lakosság jólétét méri.


A gazdasági teljesítmény pedig egy dolog. Kulturális, diplomáciai szinten ezeknek az országoknak Kína kivételével nincs akkora befolyása.


Oroszország csak a nyersanyag-forrásaival és a hadseregével tudja zsarolni Európát és a vele határos ázsiai országokat, de gazdaságilag gyenge, mert főleg a nyersanyagexporton alapszik. Kevés szövetségese van és nagyok a társadalmi különbségek is, pusztít a korrupció.


Kína nagyon erős és fejlődik gazdaságilag, de ehhez rengeteg hitelt használnak, ami nagy gondokat okozhat, ha kilyukad (értsd: nem tudnak fizetni). Diplomáciailag zavaros: a környező országok nem szeretnék, hogy tovább terjeszkedjen (Japán, Dél-Korea, India, Tajvan, stb.), a többieknek inkább gazdasági szempontból van szüksége rendezett kínai kapcsolatokra. Rengeteg szegény van, a kisebbségeket elnyomják, itt is magas a korrupció.


India gyorsan fejlődik és továbbra is nő a népessége. Az utóbbi valószínűleg hamarabb megelőzi Kínát, mint az előbbi. India nem olyan egységes, számok népcsoport, vallás és nyelv van itt. Rengeteg a szegény, a korrupció itt is rengeteget vet vissza, sok erőszakos bűncselekmény van.


Brazília inkább regionális középhatalom Dél-Amerikában, már csak a mérete miatt is. Globálisan nincs akkora súlya. Itt is elmondható, hogy hódít a korrupció, sok a szegény (favellák, bennszülött törzsek). Brazíliának is elharapózott a bűnözés.


Dél-Afrika pedig egykor a legfejlettebb afrikai ország volt. Ma nagyon magas a bűnözés, sok boltot saját fegyveres véd, gazdaságilag sem teljesít olyan jól és a bányászatán kívül sok jóra nem számíthat a jövőben sem.


Egyébként valaki jól írta, hogy ezeket az országokat csak a mozaikszó köti össze, mert nemhogy egy erős szövetség, de még gyenge kapcsolatok sem igazán vannak közöttük. Kína és India között sok feszültség van.

2016. jún. 14. 07:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
52%

"India gyorsan fejlődik és továbbra is nő a népessége. Az utóbbi valószínűleg hamarabb megelőzi Kínát, mint az előbbi. India nem olyan egységes, számok népcsoport, vallás és nyelv van itt. Rengeteg a szegény, a korrupció itt is rengeteget vet vissza, sok erőszakos bűncselekmény van. "


Ezen kivűl még a gazdasági szerkezetük is rossz. Az indiai gazdaság nagy részét a hight tech ipari, és IT szektor adja. Ezen kívűl viszont nincs más. És ezt úgy értem, hogy tényleg nincs. Indiában kb 1.3 milliárdan élnek, ebből 1.2 milliárd valami elképesztő mélyszegénységben, 80 millió elviselhető körülmények között, és a maradék 20 millió kb nyugati vagy Magyarországi színvonalon. Na az indiai gazdaság nagy részét ez a 20 millió ember adja. 80millió állami alkalmazott a többi meg az őskorban, de szó szerint.


India a legalja mindennek.

És az, hogy idén pl 7% fölött volt a GDP növekedés ne tévesszen meg senkit, mert azt a 7%-ot az a 20 millió ember hozta össze, és szinte csak ők részesülnek a gyümölcseiből.


Ilyen szempontból Kína sokkal jobb helyzetben van, mert ők tömegtermelésre rendezkedtek be, ezért nincsen ilyen éles kontraszt a vagyonmegoszlásban, és egy átlag kínainak sokkal jobb lehetőségei vannak.

2016. jún. 14. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!