Akik szerint a liberalizmus és a fejlődés kéz-a-kézben jár azoknak mi a véleménye Kínáról?
Nézzetek meg képeket Kína főbb városairól, az újépítésű területekről, nézzétek meg milyen tudományos kutatásokat csinálnak és hol tart az űrprogramjuk.
Alighanem arra hajaznak, hogy a világ legfejlettebb országa legyenek. Persze a vidék sokkal elmaradottabb, de idővel azt is felhúzzák majd, ha lesz pénz. 30 éve Peking pl. Budapestnél is fejletlenebb volt, most meg olyan, mintha egy sci-fiben járnál.
Kínában viszont nincsen liberalizmus. Egyetlen kis stikli, és lelőnek mint egy kutyát, vagy újabban bevágnak egy fekete furgonba, ahol egyből beléd döfik a méreginjekciót.
Mit szólnak ehhez azok, akik szerint a fejlődés előfeltétele a liberalizmus?
Hol tart a liberális Bulgária az illiberális Kínához képest?
Végülis igazad van rossz analógia volt, elvégre Kína vagy egy évtizeddel kullog a nyugat mögött míg a szovjetek jobbára tartották a lépést, sőt gyakran meg is előzték azt.
A tranzisztormítosz onnan származik, hogy egy dezertált MiG-25-ösben valóban a szakértők nagy megletésére katódsugárcsövek voltak, de a magyarázat elég prózai, az jobban viseli az EMP-t, mint a tranzisztor. Valójában a szovjetek a 60-as években még exportáltak is Nyugat-Európába a tranzosztoraikból, annyira le voltak maradva.
Egyébként azért a szovjeteket hoztam föl példának, mert azt írod, hogy " nézzétek meg milyen tudományos kutatásokat csinálnak és hol tart az űrprogramjuk."
Na most ez pont két olyan terület volt, ahol a szovjetek is hatalmas eredményeket értek el, konkrétan az űrprogramjuk évekkel járt az amerikai előtt töredék annyi pénzből, sőt a szovjet-orosz rakétatechnológia mind a maga korában mind most sok tekintetben a nyugati előtt volt/van. A kínai űrprogram eredményit meg inkább ne reklámozd, semmit nem értek el eddig, kb. ott atratanak mint az amik meg a szovjetek a 70-es évek elején, és egyelőre nem is látom, hogy ez megváltozna.
Hong Kong esetében pedig megint nem értetted a célzást, arra akartam utalni, de nem ment át, hogy Kína nem kell, hogy diktatúrában éljen mindörökké, elvégre az egyik legfejlettebb metropoliszuk képes demokratikusan működni, akkor az egész ország is tudna.
KÍna és Japán is"beteg".
Mi értelme a gyönyörű városoknak,ha az emberek leterheltek,agyonhyötörtek,fáradtak,érzelmileg kiégettek.
Lásd a metrón való alvás.
Ez nem normális.
Magam részéről inkább élek egy szerényebb életet,szerényebb lakásban,mintsem,hogy tönkre vágjam, a testi-lelki egészségemet.
Az épületek ugyanúgy romosak lesznek 50-100év múlva,az ember egyszer él,és a testében él!
Kérdés te mit értesz fejlődés alatt.
És a fejlődésért emberek millióinak az életét tönkretenni nem méltányos.
Szép dolog a fejlődés,de nem mindegy az üteme,határa.
A ma élő generációk életét beáldozni a fejlődésért bűn!
Amíg Kínában az igazi keményvonalas kommunizmus volt, addig tízmilliók haltak éhen, szinte minden fémet házi kohókban olvasztottak be és állítottak elő olyat, amit maximum ócskavasnak volt jó. A kulturális forradalom nevében rengeteg könyvet égettek el és terjesztették helyettük Mao Ce-tung híres kis vörös könyvét, az ideológiájával. Összevesztek a Szovjetunióval is, mert szerintük már nem az igazi kommunizmust követte északi szomszédjuk.
Az hozta meg a fejlődést Kínának, hogy a nyugati cégek tömegesen telepítettek gyártóüzemeket Kínába és ma is csak úgy léphetnek be a kínai piacra külföldi cégek, ha vegyesvállalatot alapítanak, illetve ott dolgozzák fel a helyi nyersanyagokat. Ez inkább államkapitalizmus. És hogy az állam miből fedezi mindezt? Hát hitelből, a lakosságnak is sok hitele van. Ami addig nem gond, míg egyre többet tudnak termelni, de ez nem mehet a végtelenségig és ha a lufi kipukkan, azt nemcsak Kína, hanem az összes ország meg fogja érezni, amely gazdasági kapcsolatot ápol vele.
Persze, vannak szép és fejlett városaik, egyre fejlődik a tudományos életük és a technológiájuk. Ez sok másik ázsiai országra is jellemző (Dél-Korea, Japán, leginkább). Vidéken meg sok millióan élnek létminimum alatt, nem 1 vagy 2, hanem több tízmillióan. A kisebbségeket elnyomják (ujgur, tibeti, stb.).
Tudom, hogy ma Magyarországon szitokszó lett a liberalizmus, de ez elsődlegesen egy társadalmi ideológia, a technológiai fejlettségért nem kizárólag a szabadelvű felfogás felel, de hozzájárulhat hozzá. A szovjetek is kijutottak az űrbe, az amerikaiak a Holdra is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!