Miért gondolják sokan, hogy liberalizmus=fejlődés, nincs liberalizmus=nincs fejlődés?
A fejlettségnek egyáltalán mi köze a társadalompolitikához?
Például Kína, ott nincsen melegházasság, nincsenek emberi jogok, ha úgy tetszik liberalizmus sincs, van munkatábor.
Mégis fejlett, van rengeteg felhőkarcolójuk , maglev vasútjuk , a világon náluk van csak menetrend szerint 380 km/h-val közlekedő nagy sebességű vasút.
Emellett rengeteg a hasonló innovációs beruházás.
Vagy ott van Japán, a bevándorlási törvényeik totál antiliberálisak, ezáltal nincs kulturális fertő.
Mégis jóval fejlettebb és modernabb, mint Európa.
Nem a liberlizmus hiánya az oka a fejlettségüknek, hanem az értelem, hozzáállás. Mi soha az életben nem fogjuk elérni, amit ők. Miért? Mert mi nem tudunk mást, csak a múlton siránkozni, másokat lenézni, széthúzni, elégedetlenkedni.
Mindent akarunk, de a kisujjunkat sem mozdítjuk érte. A kínaiak, japánok, koraiak az iskolában nem szájbarúgják a tanárt és a jogaikról papolnak, mint itt sokan, hanem szorgalmasan tanulnak, maximális teljesítményre törekednek.
A munkahelyen is ez van, ha megfizetik őket, ha nem. Sokszor még ott is alszanak, hogy a munkát minél jobb minőségben el tudják végezni.
Egyébként meg rengetegen gyomorban élnek ott is, főleg Kínában. Csak keress rá a neten az átlag kínai életére, ne a milliomoséra. Nem hiába vándorolnak ki annyian Európába, Amerikába. Gondolom az senkinek nem hiányozna, hogy teljesen cenzúrázva legyen az internet pl. és egy rossz megnyilvánulásra kivégezzenek, mint Koreában.
Szerintem érdemes megkülönböztetni társadalmi és gazdasági fejlettséget.
Egy totális diktatúra is lehet infrastrukturálisan fejlett, ha pl. feltör az olaj, amit eladhat. A gazdaságban általában azért hatékonyabbak a szabadabb országok, mert az emberek a saját tulajdonukat kockáztatva vállalkozhatnak, aminél természetesen nagyon odafigyelnek a hatékonyságra, a fejlesztésekre stb. hiszen saját pénzről van szó. Ahol nincs meg ez a szabadság, hanem állami vállalatok vannak, ott a munkásokat nem érdekli a hatékonyság, a racionális működés, így ezekben az országokban a gazdaság nem fog annyira menni.
Társadalmi fejlettség szerint pedig én azt vizsgálnám, hogy hol élhet az ember legteljesebb életet, hol a legszabadabb (bár biztos sokan vitatnák, hogy ezt kell vizsgálni, lehetne pl. a társadalmi szolidaritást is, de szerintem ez a lényeges). Hiszen hiába van 80 sávos autópályám és maglev vonatom, ha nincsenek jogaim és majdnem szolga vagyok. Az ilyen fejlettséghez viszont a szabadságjogok előtérbe helyezése, komoly jogállamiság kell. Ehhez pedig leginkább a liberális felfogás járul hozzá, hiszen annak lesz az a lényege, hogy az egyén bármit megtehessen, amivel csak más szabadságát nem sérti.
Tehát szerintem míg a gazdasági fejlődéshez is kell egy kis liberalizmus (kapitalizmus), addig a társadalmihoz elengedhetetlen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!