Németország és Ausztria mennyire főváros központú országok?
Németország semennyire.
Ausztria már jobban, de azért nem annyira, mint Magyarország.A vidéki tartományszékely városokban is van minden.
Németország semennyire.
Ausztria még jobban, mint Magyarország. Ausztria lakossága kissebb, mint hazánké, mégis Bécs lakossága Budapestéhez nagyon hasonló.
Ez a két ország szövetségi köztársaság, ezzel szemben Magyarország például simán köztársaság. Ebből következik, hogy Ausztriában és Németországban a "vidéki városok", központok nagyobb szerepet töltenek be, mint nálunk. Németországban konkrétan szinte semmilyen Berlin központúság nem figyelhető meg. Bécsben már annál inkább, bár szerintem ennek a múltban keresendőek az okai ( Bécs volt a Habsburg Birodalom egyetlen, majd az OMM egyik fővárosa ).
De hozzánk képest mindkettő kutyafüle. Nálunk tüsszenteni sem lehet a vidéki nagyvárosokban ( akár megyeszékhely, akár csak nagyváros ) Budapest tudta és beleegyezése nélkül.
Németország egyáltalán nem, mert vannak nagy népességű és súlyú városok országszerte (Hamburg - 1,8 millió fő; München 1,4 millió fő; Köln - 1,1 millió fő, stb.), ráadásul Berlin német viszonylatban a szegényebb városok közt van számontartva, ahová sokáig nemhogy a nagy vállalatok, de még maga a kormány sem akart áttelepülni. Politikailag sincsen nyomasztó fölénye, mert a német tartományok elég nagy önállóságot élveznek a szövetségi kormánnyal szemben (egyfajta mini USA-ként vagy mini EU-ként működik az ország).
Habár Ausztria is szövetségi köztársaság, ott azért érezhetően erősebb Bécs szerepe, viszont ott azért is volt fontos erősíteni a vidéki központokat, mert az osztrák főváros egyáltalán nem az ország közepén helyezkedik el (ez Budapest nagy előnye például), ennélfogva a Svájc melletti Vorarlberg tartományból a nagyobb városok közül pl. München és Milánó is sokkal közelebb van, mint a saját fővárosuk.
Emellett Magyarországon Budapest egy nagyon magasan fejlett régiónak számít (EU-s átlag felett), a vidéki területek pedig általában messze az uniós átlag alatt vannak, ebből pedig logikusan következik, hogy a magyar fővárosnak óriási túlsúlya van a gazdaságon belül.
Ausztriában nincsenek ilyen nagy különbségek, mert a vidéki tartományok is az uniós átlag felett vannak (az egyetlen kivétel talán Burgenland), ez is tompítja valamennyire a főváros-központúságot a sógoréknál.
Itt egy 2013-as felmérés:
Eszerint Budapest termeli a magyar GDP 39%-át, Bécs pedig az osztrák 26%-át.
Németország egyáltalán nem. Ausztria azért (ha nem is hozzánk hasonlóan) de valamennyire mégis.
Magyarországra térve.. Hát nem tudom. Szerintem Budapest (és úgy egész Pest megye) enyhe hanyatlásban van. A fél ország már külföldön a másik fele meg Győr-Moson-Sopron és/ vagy Vas megye felé megy. Röhej, ami Szombathelyen, Sopronban és Győrben történik (nyilván az osztrák határ közelsége miatt) Soproni munkahelyek nagy részén sopronival már nem is találkozol.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!