Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Közeljövőben Bosznia csatlakoz...

Közeljövőben Bosznia csatlakozik Szerbiához?

Figyelt kérdés
Lassan Boszniában többségben lesznek a szerbek.

2016. márc. 20. 17:15
 1/10 anonim ***** válasza:
86%

Nem.

Bosznia-Hercegovina szétszedését vagy valamelyik országhoz való hozzácsatolását senki sem támogatja. És Boszniában a bosnyákok vannak többségben jelenleg is, de mind a 3 etnikum lélekszáma folyamatosan csökken.

2016. márc. 20. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
2016. márc. 20. 17:21
 3/10 anonim ***** válasza:
83%

Bosnia and Herzegovina


Ethnic groups (2013 estimates)

48.4% Bosniaks

32.7% Serbs

14.6% Croats

4.3% other

2016. márc. 20. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
84%

Ez 1996-ban még így nézett ki:


Bosnyákok: 46%

Szerbek: 37%

Horvátok: 14%


A bosnyákok aránya ma már majdnem 50%, míg a szerbek aránya 5%-ot csökkent, a horvátok aránya nagyjából változatlan.

Attól még mindhárom etnikum száma csökken, csak sok szerb visszatelepül Szerbiába, vagy kivándorol. A bosnyákok nem tudnak visszatelepülni sehova, mert nekik Bosznia a hazájuk.

2016. márc. 20. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
De nagy esély van arra szerintem,hogy a boszniai szerb köztársaság kiválik Boszniából.
2016. márc. 20. 17:46
 6/10 anonim ***** válasza:
65%

Nem fog kiválni.

Ezt nem csak a nyugatiak ellenzik, hanem maga Oroszország is például. Ennek már hangot is adtak, amikor Koszovó egyoldalúan kikiáltotta a függetlenségét.

A Boszniai Szerb Köztársaság a boszniai háborút lezáró Dayton-i békeszerződés eredménye. Ha elszakadna, az az egész békeszerződés felrúgását jelentené, és szinte biztos, hogy újraindulna a háború és a népirtás. Hiába szerb többségű a terület, rengeteg a kevert lakosú kisebb falu és város. Arról nem is beszélve, hogy ha megengednék az elszakadást, akkor azzal azt jelentené ki az ENSZ is, hogy a boszniai népirtások (Srebrenica például, ahol a szerbek a komplett bosnyák lakosságot kiirtották, ez a település a szerbiai határtól nem messze van a Boszniai Szerb Köztársaság területén) legális cselekedetek voltak, és hogy a nem kívánatos etnikumokat nyugodtan el lehet üldözni, vagy ki lehet irtani, a terület megszerzése érdekében pedig csak a megfelelő ajtón kell kopogtatni.


Nézd meg az ország etnikai térképét a háború előtt és után:


[link]


Kelet-Bosznia egykoron bizony bosnyák többségű terület volt, ebből a szerbek csináltak szerb többségű területet elüldözésekkel, betelepítésekkel, népirtásokkal. Na EZÉRT nem engedik a szétválást. Ugyanúgy Szerbiának sem hiányzik egy eléggé elmaradott, szegény terület, még kevésbé egy háború a horvátokkal és a bosnyákokkal.

2016. márc. 20. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 Shamash ***** válasza:
60%

Bosznia-Hercegovina lakosságának fele bosnyák!


A '90-es években létezett titkos megállapodás Franjo Tudzsman és Szlobodán Milosevics között BiH kettésosztásáról, manapság azonban ezt mindkét fél tagadja.


BiH független és önálló állam, amely tagja az ENSZ-nek és sok egyéb regionális, ill. világszervezetnek. Jelenlegi szerződések szerint nem lehetséges a szétdarabolása.


Mellesleg Svájcot is 3 nép alkotja (ill. 4, mivel a rétoromán is szuverén nyelv Svájcban).


A szerbek száma csökken, és Bosznián belül a legszegényebb és legsötétebb terület.

2016. márc. 20. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
74%

Hát ennek a boszniai szerbek örülnének, csakhogy ebben senki nem pártolja őket, hivatalos szinten még maga Szerbia sem.


Egyébként nem úgy látom, hogy az elkövetkező években Bosznia-Hercegovina a mai formájában megszűnne létezni.

2016. márc. 21. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
66%

Nem fog Bosznia-Hercegovina se szétesni, se Szerbiához csatlakozni (ezt még Szerbia se támogatja, mert akkor ugrik az EU tagság), de a Dayton-i békeszerződésben kialakított állami berendezkedés egyszerűen egy rendkívül rossz döntés volt.

Ma Bosznia egy 2 az 1-ben országként működik, a Bosnyák-Horvát Föderáció meg a Boszniai Szerb Köztársaság két egymással acsarkodó államként működik 1 országon belül. EZ, meg az iszonyatosan túlbürökratizált állam egyszerűen lehetetlenné teszi a fejlődést. Egy nyamvadt utat nem bírnak lebetonozni, mert ha a javaslattevő bosnyák, akkor a horvátok meg a szerbek leszavazzák, ha szerb, akkor a bosnyákok meg a horvátok, és így tovább. Nem hiába van Bosznia a mai napig ENSZ protektorátus alatt. Mindig van egy Nemzetközi főképviselő, aki meg is semmisíthet törvényeket, törvényjavaslatokat. Ez is azért kell, mert ha nem lenne, még ennyi előrehaladás sem lenne, mint most, mert a 3 nép állandóan egymást marja, és az egész országban érezhető a feszültség.


"A daytoni béke óta az ország nemzetközi ellenőrzés alatt áll, a hatalom az ENSZ-főképviselő (High Representative; magyarul főmegbízottnak is fordítják) kezében összpontosul."


Ha szétdarabolnák Boszniát, garantáltan megindulna az újabb népirtás, tisztogatás, háború. Ráadásul a Boszniai Szerb Köztársaságban mérföldekkel rosszabb a gazdaság, mint Szerbiában. Ráadásul ott van az úgynevezett Brčko körzet is, ami megint csak külön közigazgatású, egyik entitáshoz sem tartozik, pont azért, mert mindkettő igényt tart rá. A BSZK azért, mert ez köti össze az entitás nyugati felét a keletivel, a BHF pedig azért, mert ez az egyik legjelentősebb kijutása a területnek észak felé. Szerbiának sem hiányzik egy újabb háború, mert akkor garantáltan tönkremenne az egész ország. Ráadásul ha Szerbia igényt tartana BSZK-ra azért, mert szerbek lakják, akkor semmi jogalapja nem maradna a Koszovó iránti igényére, mert az nem megy, hogy történelmi alapon követelik Koszovót, etnikai alapon meg a BSZK-t.


Boszniában a szerbek száma jóval gyorsabban csökken a bosnyákoknál, így még az is elképzelhető, hogy a bosnyákok egy szép napon abszolút többségbe kerülnek a SAJÁT országukban.

2016. márc. 21. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Senki, nem akar egy újabb balkáni háborút, népírtást.
2019. júl. 23. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!