Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » A skandináv országok hogy...

A skandináv országok hogy csinálják, hogy olyan jóléti helyek?

Figyelt kérdés
Én azt hallottam, hogy a mentalitásuk teszi. Ezt mit jelent?
2016. márc. 11. 10:32
1 2
 11/17 anonim válasza:
13%
Előzö,gartulálok. Nagyon jól megfogalmaztad.
2016. márc. 11. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:
16%
10#es roviden: skandinaviaban a csatornapatkany kulfoldiek elvegeztek a szar munkat, az orszag felemelkedett, a patkanyok lazadnak.
2016. márc. 11. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:
47%

Egy szó: Marshall-segély. Ők részesültek benne. Kik részesültek még?


[link]

Ausztria - ma gazdag

Belgium - ma gazdag

Dánia - ma gazdag

Franciaország - ma gazdag

Görögország - eddig gazdag, most is gazdagabb annak ellenére, hogy jól elb..szták

Hollandia - gazdag

Írország - gazdag (bár alig kapott belőle, viszont kimaradt a második világháborúból)

Izland - dettó

Jugoszlávia - kapott, ő az első kivétel aki ma nem jóléti állam (vagyis hát már nem is létezik), viszont tegyük hozzá, hogy ott kommunizmus volt.

Egyesült Királyság - kapott, jóléti állam

NDK - kb semmit nem kapott, szegényebb fele Németországnak

NSZK - kapott, gazdag rész

Norvégia - kapott, plusz a második világháborús pusztítás is minimális

Olaszország - kapott

Portugália - alig kapott

Svédország - kapott

Törökország - kapott, ő a második nem gazdag ország, viszont hatalmas lemaradásban volt az európai államokhoz képest amúgy is, a lakosságához képest meg nem is kapott sokat.


Ezen kívül:

- Skandináv országok közül egyik sem volt hadszíntér semelyik világháborúban, sőt, hirtelen nem is tudnék olyat mondani, amikor jelentősebb harcok lettek volna bármelyik területén az utóbbi pár száz évben. Egyedül a finn téli háború talán, de az sem ment végig az országon, csak a határvidékeken.

- Egyik skandináv országban sem volt kommunista elnyomás.

- Mindegyik skandináv ország hagyományosan iparilag fejlett ország volt. Sosem voltunk előttük. Egyedül a finnek talán a kivételek.

- Norvégia: olaj. Svédország: vasérc --> erre alapozva fegyvergyártás, évszázados biznisz, szó szerint; fakitermelés --> bútorgyártás. Finnország: fa.

- Dánia, Svédország és Finnország területei a helyzetükből kifolyólag nagy hasznot húztak a Hanzából is annak idején. Túlzásnak tűnhet ennyire visszamenni az időben, de az a tőkefelhalmozás, ami ott emiatt megtörtént a 15-6. században, itt körülbelül az első világháború előtti időszakban (se igazán) történt meg.

2016. márc. 11. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:

A #10 válasz a téveszmék példatára. A #13 válasz egy feltételt mutat be. Hogy ez a feltétel nem elegendő, szintén bemutatja (Jugoszlávia). De a különbség mégsem a kommunizmus, hanem szemléletmód, amely az éghajlati viszonyokból következik. A szemléletmód nem rendszerfüggő és nem politikafüggő, továbbá nagyon hosszú idő alatt jön létre.

Ezért nem volt ott az utóbbi egy kétszáz évben háború. Korábban volt bőséggel.

Az időjárás más mentalitást követel meg. Csak egy példa: egy déli országban nem szükséges befogadni a vándort. Legfeljebb éhes marad. Északon, vagy magas hegyekben a be nem fogadás a halállal egyenértékű. Délen némi szemfülességgel bármikor találunk élelmet. Északon ez sok tudást, nagy kitartást igényel. Ez hosszú idő alatt alapvető szemléleti különbséget eredményez, és a közelmúltban (vagy 100 éve) ez a mentalitás kedvezett a jólét kialakulásának. Ma már ismét kisebb (de még van) a jelentősége annak, hogy mennyire becsüljük, amink van, mennyire növeljük értékeinket.

Aki pedig arról szónokol, hogy az északi népeknek mi büdös és mit kivel végeztetnek, az még soha nem járt ilyen országban, az még nem akarta megismerni és megérteni a kultúrájukat. Nagy különbség valamit soha meg nem tenni, vagy nem megtenni, ha van más mód is. Akkora, hogy ettől nagyságrendekkel lehet eltérő egy ország gazdagsága.

2016. márc. 11. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:

Szociális érzékenység.

Ott a szegényeket nem adóztatják sz-rrá,mint nálunk...

2016. márc. 11. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:

"Az időjárás más mentalitást követel meg. Csak egy példa: egy déli országban nem szükséges befogadni a vándort. Legfeljebb éhes marad. Északon, vagy magas hegyekben a be nem fogadás a halállal egyenértékű. Délen némi szemfülességgel bármikor találunk élelmet. Északon ez sok tudást, nagy kitartást igényel. Ez hosszú idő alatt alapvető szemléleti különbséget eredményez, és a közelmúltban (vagy 100 éve) ez a mentalitás kedvezett a jólét kialakulásának. "


Tehát akkor Közel-Keletnek egy virágzó, gigászi földi paradicsomnak kéne lennie. Meg Szibériának. Meg akármelyik sivatagnak, dzsungelnek, magashegységnek a helyén, ugye? Ne mondjunk már ilyet, hogy szemléletmód és csókolom. Ha valahova tolunk pénzt és ki tudunk másokat használni úgy, hogy közben nem erőltetnek ránk olyat, ami nem jó, akkor gazdagok leszünk, akkor is ha rossz a szemléletmódunk, maximum nem annyira.


Jugoszlávia kommunista is volt, el is szigetelődött, mindkét világháború végigpusztította, utána széthullott és még volt is egy jó kis délszláv háború is. Szerintem egyáltalán nem meglepő, hogy nem jött be nekik.

2016. márc. 11. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 MolotovPunk ***** válasza:

A hármas válaszoló butaságokat beszél.Japánt és Németországot is megszállta az USA.Nyugat Németországban is sokáig ott volt az amerikai hadsereg.Amely országokat valaha USA támogatott ott az ipar és életszínvonal is jelentősen emelkedett.Lásd: Pl.Dél Korea,Japán.

A skandináv modell persze tök más volt,de ők inkább a liberalizmusuknak és a túlzott nagy szabadságuknak köszönhetik,hogy jól élnek.

2016. márc. 11. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!